Aplinkosaugininkai atliko neeilinį Baltijos krantų pokyčių monitoringą po stiprių audrų, kurios praėjusią savaitę siautė pajūryje. Monitoringas vyko Melnragės, Girulių ir Palangos rekreacinėse zonose.
Kaip praneša Aplinkos apsaugos agentūra, Baltijos jūros krantai labiausiai apardyti ten, kur paplūdimiai siauriausi – Melnragės ir Girulių paplūdimiuose. Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos tyrimų departamento Hidrologinių tyrimų skyriaus specialistai dviejuose Melnragės rekreacinės zonos kranto taškuose stebėjo smėlio sluoksnio nuardymą apsauginio pajūrio kopagūbrio šlaite ir jo papėdėje, 2–6 metrų plotyje. Girulių rekreacinėje zonoje matomi ištisiniai paplūdimio nuardymai, 150 metrų paplūdimio atkarpoje buvo suformuoti slenksčiai, kurių aukštis vietomis viršijo 1 metrą.
Krantai stipriai apardyti ir Palangos paplūdimyje, 50 metrų atkarpoje buvo nuardytas paplūdimys bei suformuotas 1,13 m aukščio slenkstis. Palangos paplūdimio teritorijoje, kurioje buvo atliktas stebėjimas, apsauginis pajūrio kopagūbris nuardytas iki 3 metrų plotyje.
Pagrindinės priežastys, padariusios žalą krantams – kelias dienas vyravę stiprūs, šiaurės, šiaurės vakarų vėjai, kurių greičio gūsiai siekė iki 27 m/s, bangų aukštis, minėtomis dienomis siekęs 4–4,5 m, ir pakilęs vandens lygis.
Be to, šiose žemyninės pakrantės zonose yra pastovus jūros pernešamo priekrantės smėlio deficitas, iš jūros į pakrantę išmetami tik nežymūs smėlio kiekiai. Dėl to nesusikaupia pakankamas jo kiekis krante, kuris tokiais atvejais bangų mūšą pristabdytų dar paplūdimio zonoje. Geresnio būdo, kaip paplūdimių kasmetinis papildymas smėliu, kol kas dar nėra surasta.
Parengta pagal Aplinkos apsaugos agentūros informaciją.
Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT