Spalio pradžioje rengiamas tarptautinis kultūros paveldo tvarkybos ir technologijų festivalis „Heritas“ vienija specialistus, valstybės bei privačias organizacijas, viešąsias įstaigas, privačias įmones, ir visus, neabejingus kultūros paveldui.
Spalio 2-4 dienomis Vilniuje įvyks tarptautinis kultūros paveldo tvarkybos ir technologijų festivalis „Heritas‘20“. Renginys turėjo vykti pavasarį, tačiau dėl COVID-19 pandemijos buvo nukeltas į rudenį.
Atviruose ir nemokamuose renginiuose Šv. Kotrynos bažnyčioje ir Vilniaus universitete lankytojai bus kviečiami pažinti, atrasti, užmegzti kontaktus, ieškoti atsakymų į aktualius klausimus ir turiningai praleisti laisvalaikį.
Festivalio „Heritas“ metu tradiciškai vyks konsultacijos su paveldo specialistais objektų priežiūros klausimais, bus galima klausytis ekspertų iš Lietuvos ir užsienio paskaitų, diskutuoti su lektoriais, įstaigų bei įmonių savininkais ir specialistais. Kasmet daug dėmesio sulaukia praktinių užsiėmimų erdvės vaikams bei jaunimui, kuriose gyvai prisiliečiant prie paveldo skatinamas smalsumas, kūrybiškumas bei noras pažinti. Šiais metais mažieji festivalio lankytojai galės išbandyti keletą paveldo tvarkybos metodų, trumpam tapti archeologais, architektais ar restauratoriais. Veiklų nestigs ir suaugusiesiems: jie galės apžiūrėti net kelias parodas, taip pat bus laukiami ekskursijose po dažnai matomus, bet, galbūt, dar nepažintus architektūros paveldo objektus. Į veiklas organizatoriai kviečia registruotis iš anksto „Hetitas“ puslapyje.
Renginių metu ieškoma atsakymų į probleminius, daugialypius klausimus. Kas yra kultūros paveldas? Ką veikia restauratoriai? Ką reiškia retušuoti, o ką daryti su senais langais – restauruoti, ar keisti naujais? Kokius dažus naudoti senamiesčio butuose, kaip tvarkyti lubų lipdinius ir kokius baldus rinktis? Ką daryti ir kur kreiptis, įsigijus NT kultūros paveldo objekte? „Kultūros paveldo objektai yra vertingi mūsų visų istorijai, esame tam, kad ją išsaugotume ateičiai. Pastebėjome, kad didelė dalis objektų valdytojų pasigenda koncentruotos, tikslios informacijos apie kultūros paveldo objektų priežiūrą, tvarkybą, restauravimą bei kitus aspektus. Heritas yra tam, kad atvertų duris į dažnai uždarą paveldo apsaugos virtuvę ir būtų paprasčiau rasti atsakymus vienoje vietoje paprasta ir suprantama kalba. Džiaugiamės, kad kasmet susidomėjimas vis auga ir festivalyje apsilanko vis daugiau paveldo profesionalų ir entuziastų, kurie į paveldo atradimus pasineria su visa šeima,“ – džiaugsmu dėl teigiamų pokyčių pasidalino festivalio organizatoriai.
Pirmoji festivalio diena skirta diskusijoms. Beje, visos diskusijos bus transliuojamos „Hetitas“ paskyroje „Facebook“.
„Heritas“ – tai pirmasis tokio tipo renginys Baltijos šalyse, vykstantis jau trečius metus iš eilės. Tai savanoriška, pilietinė iniciatyva, skirta ne tik siauram kultūros paveldo specialistų ratui, tačiau ir plačiajai visuomenei, neabejingai paveldui. Pernai festivalio renginiuose apsilankė keletas tūkstančių žmonių.
Parengta pagal „Heritas“ informaciją.
Titulinė nuotrauka: Vilniaus senamiesčio panorama nuo Paupio. Foto: ©PILOTAS.LT
PROGRAMA
Diskusijos ir pranešimai
Spalio 2 diena (penktadienis)
Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas, Universiteto g. 7, Vilnius
9.00-10.45 val. „Paveldas – atsinaujinantis išteklius“. Moderatorius Matas Šiupšinskas
11.00-12.45 val. „Kaip „įdarbinti“ kultūros paveldą? Pritaikymo iššūkiai ir galimybės“. Moderatorė dr. Viltė Janušauskaitė
13.30-15.15 val. „Paveldo komunikacija: ieškomas vertėjas“. Moderatorius prof. dr. Rimvydas Laužikas
15.30-17.15 val. „Paveldo konfliktai – kenkia ar moko?“ Moderatorius doc. dr. Salvijus Kulevičius
Apibendrinimas
Spalio 3 diena (šeštadienis)
Šv. Kotrynos bažnyčia, Vilniaus g. 30, Vilnius
17 val. Pristatymas. Moderatorius dr. Tomas Vaiseta
17.10-17.40 val. „Empatiški susitikimai. Emocinės patirtys istorinėse ir paveldo vietose. Dr. Stephanie Herold“ (Bambergo Otto-Friedrich universitetas)
17.40-18.10 val. „Lietuvos XX a. architektūrinis palikimas kaip kultūrinių nuorodų sistema“. Doc. dr. Vaidas Petrulis (Kauno technologijos universitetas)
18.10-18.40 val. „Lukiškių kalėjimas ir lenkiškojo Vilniaus deformavimas“. Dr. Felix Ackermann (Vokietijos istorijos institutas Varšuvoje)
18.40 val. Diskusijos ir klausimai.