Lietuvos kultūros ir meno organizacijoms bei kūrėjams baigiama paskirstyti 16,6 mln. eurų, numatytų Vyriausybės ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plane. Be to, atsižvelgiant į pakitusias aplinkybes buvo tikslingai perskirstytos Kultūros rėmimo fondo lėšos – daugiau nei 5 mln. eurų.
Lietuvos kultūros taryba baigia įgyvendinti priemonių, skirtų pandemijos pasekmėms kultūros srityje mažinti, paketą. Reaguojant į koronaviruso (COVID-19) plitimo ir su tuo susijusių aplinkybių padarinius jų poveikio kultūros ir meno organizacijoms ir kūrėjams mažinimui iš viso numatyta paskirstyti beveik 22 mln. eurų.
Karantino laikotarpiu ir po jo Lietuvos kultūros taryba finansavo 1.343 kultūros ir meno projektus, paskyrė 1.515 individualių stipendijų kūrėjams ir išmokėjo 799 kompensacines išmokas savarankiškai dirbantiems kūrėjams. Jau pradėtos mokėti ir subsidijos atšauktų renginių Lietuvoje ir užsienyje organizatorių nuostoliams padengti (planuojama, kad bus išmokėta iki 1,21 mln. eurų).
Lietuvos kultūros tarybos taikomos priemonės pandemijos pasekmėms kultūros srityje mažinti apima platų spektrą nuo skubios pagalbos (vienkartinės kompensacinės išmokos individualiai dirbantiems kūrėjams, subsidijos atšauktų bei perkeltų kultūros ir meno renginių organizatorių nuostoliams padengti, parama periodiniams kultūros leidiniams) iki ilgalaikės kūrybinės veiklos palaikymo ir tęstinumo užtikrinimo (individualios stipendijos kūrėjams ir kultūros organizacijoms skirta naujų produktų bei paslaugų kūrimą skatinanti finansavimo programa). Prie skubios pagalbos veiksmų priskirtina ir force majeure taisyklės taikymas visoms dar iki karantino paskelbimo finansuotoms kultūros ir meno organizacijų bei kūrėjų veikloms, kurioms įtakos turėjo koronaviruso (COVID-19) plitimas ir su tuo susijusios aplinkybės.
Pandemija ir dėl jos paskelbtas karantinas paveikė visas kultūros sritis, todėl, siekdama visas jas apimti, Lietuvos kultūros taryba taikė skirtingus finansavimo įrankius (stipendijas, negautų pajamų kompensacijas, konkursinį projektinį finansavimą, subsidijas). Rengiant skubios pagalbos įrankius, prioritetas buvo teikiamas biurokratijos mažinimui, o siekiant užtikrinti kultūrinių ir kūrybinių veiklų tęstinumą – meninei ir kultūrinei kokybei. Šioms priemonėms įgyvendinti pasitelktos Vyriausybės ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plane numatytos (16,6 mln. eurų) ir atsižvelgiant į pakitusias aplinkybes perskirstytos Kultūros rėmimo fondo lėšos (daugiau nei 5 mln. eurų).
Lietuvos kultūros tarybą sudaro pirmininkė, kultūros vadybininkė D.Urbanavičienė, aktorius V.Anužis, tautinių mažumų atstovė, muzikos pedagogė E.S.Bojadžian, aktorė, pedagogė dr. E.Gudavičiūtė, menotyrininkas V.Kinčinaitis, menotyrininkė dr. A.Narušytė, architektas R.Palekas, etnologė dr. R.Racėnaitė, menotyrininkė dr. S.Trilupaitytė ir literatūrologas dr. D.Vaitiekūnas.
Parengta pagal Kultūros ministerijos informaciją.
Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT