Jau šių metų pabaigoje Vokiečių gatvėje įsikurs Vilniaus miesto muziejaus (VMM). Muziejaus steigimas yra viena iš pasirengimo priemonių 2023-aisiais paminėti Vilniaus 700-ąjį gimtadienį. Planuojama, kad jis šioje vietoje veiks laikinai – 5 metus.
PATALPOS ŠIUO METU NENAUDOJAMOS
Sostinės miesto taryba pritarė Vilniaus miesto muziejaus (VMM) laikinoms patalpoms Vokiečių g. 6-10. Muziejus 5 metams įsikurs šių patalpų pirmajame aukšte bei rūsyje Vėliau planuojama surasti pastovias patalpas, tinkamesnes vienam svarbiausių sostinę reprezentuosiančių muziejų.
Pasak Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus, šis muziejus užpildys svarbią vilniečių identitetui nišą ir leis atrasti bei pažinti miestiečiams, miesto svečiams dar negirdėtas Vilniaus istorijas. Planuojama, kad čia ne tik bus galima apsilankyti ekspozicijose, bet ir pasivaišinti kavinėje, įsigyti suvenyrų, knygų.
Muziejui kurti pasirinktos laikinos, šiuo metu nenaudojamos 751,31 m² istorinės patalpos. Anksčiau jose veikė vaikų restoranas ir Iliuzijų muziejus. Patalpų įėjimas iš Vokiečių gatvės pusės pritaikytas neįgaliųjų poreikiams. Iki 2020 m. žiemos Vokiečių g. patalpas planuojama sutvarkyti ir pritaikyti muziejaus veikloms, o gruodžio pradžioje tikimasi surengti atidarymą su pokalbių programa, lydinčia pirmąja VMM paroda apie Vilniaus utopijas.
NUMATYTA PLATI VEIKLA
Planuojama, kad Vokiečių g. bus ekspozicinė erdvė ir VMM skaitykla, bus galima pasivaišinti kava ir įsigyti leidinių apie Vilnių. Patalpose vyks pokalbiai, susitikimai, pristatymai, ilgainiui pradės veikti Vilniaus pažinimo centras. Ten pat įsikurs VMM administracija ir tyrimų centras, muziejus pradės rinkti su Vilniumi susijusių artefaktų kolekciją. Tikimasi, kad muziejus taps mėgiama vilniečių laisvalaikio vieta judrioje Vokiečių g..
Miesto centre laikinai įsikuriantis muziejus sistemingai kaups, moksliškai tyrinės ir šiuolaikiškai pristatys Vilniaus istoriją, kultūrą, urbanistiką ir architektūrą, socialinius ir demografinius procesus, bendruomenės ir kitus miesto gyvenimo aspektus, su tuo susijusias žinias ir artefaktus, skatins domėjimąsi Vilniaus praeitimi, dabartimi ir ateitimi bei puoselės aktyvų pilietiškumą.
Muziejus taip pat rengs laikinas parodas, vykdys mokslinius tyrimus bei juos skelbs organizuodamas konferencijas, paskaitas, publikuodamas akademinius tekstus, kaups, tirs ir pristatys su Vilniaus istorija ir dabartimi susijusį objektų rinkinį, įkurs ir palaikys Vilniaus pažinimo centrą, rinks teminių leidinių rinkinį (biblioteką), organizuos edukacinius užsiėmimus ir teiks informaciją apie miestą visuomenei, palaikys ryšius ir bendradarbiaus su panašaus pobūdžio įstaigomis ir organizacijomis.
BUS IEŠKOMA MUZIEJAUS VADOVO
Iki šiol Vilniuje nebuvo miesto muziejaus, o Vilniuje veikiančiuose muziejuose nėra specialiai parengtų Vilniaus miesto istorijai ir kultūrai skirtų ekspozicijų. Tuo tarpu daugumoje Europos sostinių, o taip pat ir kai kuriuose Lietuvos miestuose tokie muziejai yra ir sėkmingai veikia.
Sostinės tarybai priėmus sprendimą steigti Vilniaus miesto muziejų, ieškoma ir kas vadovaus ir kurs svarbiausią miesto muziejų. Greitai bus skelbiamas direktoriaus (-ės) konkursas.
Parengta pagal Vilniaus miesto savivaldybės informaciją.
Titulinė nuotrauka: Vilniaus miesto muziejaus. Foto: Sauliaus Žiūros.