Lietuvoje šiuo metu nelaisvėje laikoma 13 įvairaus amžiaus rudųjų meškų, tačiau jų gerove šeimininkai dažnai rūpinasi nepakankamai. Ką tik nutarta konfiskuotas meškas apgyvendinti pirmajame šalyje meškų „rezervate“.
MEŠKOS DAŽNAI PRIŽIŪRIMOS NEPAKANKAMAI
Aplinkos ministerija ir jai pavaldžios institucijos pradėjo tikrinti, kokiomis sąlygomis meškos laikomos nelaisvėje. Šias meškas dažniausiai įsigyja privačių zoologijos sodų ir aptvarų savininkai lankytojams pritraukti. Tačiau, kaip sakė ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų politikos grupės vyriausioji specialistė Laura Janulaitienė, gyvūnų gerove rūpinamasi nepakankamai – jie laikomi ankštuose narvuose, šeriami maisto atliekomis, jiems trūksta veterinarinės priežiūros. Nustačiusios teisės aktų reikalavimų ir gyvūnų gerovės pažeidimus, aplinkosaugos institucijos turi teisę meškas konfiskuoti. Tačiau kyla problemų rasti, kur jas apgyvendinti. Per pastaruosius 5 metus LGTAO ir tarptautinių nevyriausybinių organizacijų pastangomis net šešios Lietuvoje netinkamai savininkų laikytos meškos buvo perkeltos į rezervatus kitose Europos šalyse, bet dabar jie jau yra perpildyti.
„REZERVATĄ“ ĮRENGS TELŠIŲ RAJONE
Atsižvelgdamos į susiklosčiusią situaciją, Aplinkos ministerija, Valstybinių miškų urėdija (VMU) ir Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija (LGTAO) sutarė steigti pirmąjį šalyje aptvarą, skirtą apgyvendinti rudosioms meškoms, paimtoms iš jas neteisėtai ir netinkamomis sąlygomis laikančių savininkų. Pirmasis toks Lietuvoje rudųjų meškų aptvaras bus kuriamas Telšių rajone, pertvarkant dalį ten jau esančio „Žvėrinčiaus“ ir įrengiant reikiamą infrastruktūrą. Jam VMU skiria 2 ha miško žemės ir rūpinsis meškų išlaikymu bei priežiūra. Parengti aptvaro techninį projektą ir jį įgyvendinti tikimasi kitais metais. Jeigu tai pavyks padaryti, konfiskuotosios meškos jame jau galėtų būti apgyvendintos 2021 metais.
Parengta pagal Aplinkos ministerijos informaciją.
Nuotrauka: AM.