Rugsėjį Taline rengiama tarptautinė architektūros konferencija tyrinės erdvės ir skaitmeninės realybės sąsajas. Programą pradės architektūros istorikas ir kritikas Mario Carpo‘as (Mario Carpo), kuris aptars kompiuterinį brutalizmą.
Pagal Talino architektūros bienalės (TAB 2019) programą, rugsėjo 11-15 dienomis rengiama konferencija „Erdvė ir skaitmeninė realybė“. Renginį organizuoja Estijos dailės akademija.
Skaitmeninė realybė daro didžiulę įtaką erdvei ir architektūrai. Konferencijos organizatoriai siūlo tyrinėtojams įsivaizduoti ir paspekuliuoti apie architektūrinės kūrybos, urbanistinės plėtros bei projektuotojų lavinimo ateitį.
Šiuolaikinė ekonomikos ir kultūros revoliucija remiasi skaitmena, kompiuterinių algoritmų bei robotikos pažanga. Per 25 metus tai iš esmės pakeitė informacines, ryšių, pramogų ir stebėjimo technologijas – tiek jų formą, tiek turinį.
Taigi atsirado visiškai nauja realybė, turinti savo suverenią esmę, struktūrą ir valią – skaitmeninė realybė. Ją sudaro informaciniai ir komunikaciniai tinklai, sudėtinga skaičiavimo algoritmų hierarchija ir jo projekcijų ekrane prasmių sistema.
Skaitmeninėje realybėje informacija gali sukurti save, interpretuoti, mutuoti ir save kopijuoti be galo. Vis sunkiau išlaikyti informacijos gausą apribojant nuosavybės teises, įskaitant intelektinės nuosavybės teises. Skaitmeninė realybė savo naujomis galimybėmis sukrėtė modernistinės liberaliosios demokratijos politines ir viešąsias institucijas.
Italų kilmės architektūros istorikas ir kritikas M.Carpo‘as pirmąją konferencijos dieną skaitys pranešimą „Kompiuterinio brutalizmo iškilimas“ (angl. The Rise of Computational Brutalism). Pagrindinius pranešimus konferencijoje taip pat skaitys architektūros istorikas Antuanas Piconas (Antoine Picon) ir architektūros eksperimentatorius Rolandas Snooksas (Roland Snooks).
Parengta pagal TAB 2019 informaciją.
Pav.: Instaliacija „Floe“ Melburne, arch. R.Snooksas ir kt., 2018 m.