Lietuvos geologijos tarnyboje prie Aplinkos ministerijos ką tik buvo pristatytas pirmasis šalyje požeminei anhidrito gavybai skirtas projektas. Į marmurą dekoratyvumu panašaus mineralo gavyba vyks Kauno rajono Pagirių gipso ir anhidrito telkinyje.
Kaip praneša LR Aplinkos ministerija, Lietuvos geologijos tarnybai (LGT) anhidrito gavybos projektą pristatė jį parengusi UAB „GJ Magma“ (projekto vadovas gamtos mokslų daktaras Ginutis Juozapavičius). Planuojama, kad tai bus vienintelė Europoje kompleksinė požeminė kasykla, kurioje bus išgaunama trupinta žaliava chemijos bei statybinių medžiagų pramonei ir blokai dekoratyvinio akmens rinkai.
Anhidritas – itin vertingas žemės gelmių turtas, kurį pirmą kartą šalyje planuojama kasti šachtiniu būdu. Tai vienas saugiausių ir švariausių naudingųjų iškasenų gavybos būdų. Naudingąjį anhidrito klodą planuojama pasiekti ne vertikaliu, o nuožulniu 5,5 metro vidinio skersmens gamybiniu kasiniu ir naudingąją iškaseną iš požemio išvežti požeminėms kasykloms pritaikytu elektra varomu automobilių transportu.
Lietuviškas anhidritas yra labai grynas, gana atsparus šilumos ir šalčio kaitos ciklams, mažai plečiasi nuo šilumos, pagal savo dekoratyvumą panašus į marmurą. Jį lengva pjauti, šlifuoti ir poliruoti.
Leidimą naudoti anhidrito išteklius įrengiant požeminę kasyklą (kasybos sklypas – 235,5 ha) Lietuvos geologijos tarnyba išdavė 2010 metais, o 2013-aiaisis Kauno rajono savivaldybės taryba patvirtino šios kasyklos įrengimo antžeminės aikštelės detalųjį planą Pagirių plote.
Išplėtojus gamybą, čia per metus būtų galima išgauti 150.000 m³ anhidrito skaldos ir 20.000 m³ pjautų blokų.
Parengta pagal Aplinkos ministerijos informaciją.
Foto: Aplinkos ministerija.
Nesupratęs
( 2019-06-29 )
O ką reiškia kompleksiškai? Apdailai gal ir nieko, bet kuo skiriasi apdaila nuo dekoro ir apdaila nuo statybos
123
( 2019-04-06 )
Labai jau ilgai šnekama ir ruošiamasi. Jau prieš kiek metų „pradėjo“. Ir ką dar nieko nepradėjo kasti?