Uostamiestyje atidaroma Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto dėstytojų kūrybos paroda „80+20“, skirta pirmosios žemaičių dailininkų kūrybos parodos 80-mečiui ir VDA Telšių fakulteto įkūrimo 20-mečiui paminėti. Jos kolekciją suformavusi ašis – institucinis identitetas.
Sausio 11 dieną (penktadienį) 17 val. KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) įvyks parodos „80+20“ atidarymas. Parodoje pristatoma 13 VDA Telšių fakulteto dėstytojų kūryba – tekstilės, šiuolaikinės juvelyrikos, skulptūros, objekto meno, tapybos, instaliacijos ir kt. darbai, apeliuojantys į laiko ir vietos santykį. Gilūs savo koncepcija ar idėjine prasme kūriniai, atlikti iš parankių ar paklusnių medžiagų, atskleidžia menininkų potencialą ir savirealizacijos poreikį. Pristatomų kūrinių monochrominis koloritas su minimaliu spalvos proveržiu kuria vientisą ekspoziciją ir leidžia pamatyti gana ilgą ribų diapazoną bei medžiagiškumo įvairovę. Savo kūrybą parodoje „80+20“ pristato dėstytojai-menininkai: prof. P.Gintalas, prof. R.Inčirauskas, prof. R.Vaitkutė, doc. B.Zdramytė, doc. A.Gedvilas, doc. N.Poškutė-Jukumienė, prof. V.Mockaitis (1958 – 2011), doc. T.Vaičaitis, dr. S.Jastrumskytė, lekt. menotyrininkas V.Kinčinaitis, prof. Z.nčirauskienė, lektoriai B.Prapuolenis, G.Gailius. Parodos kuratorė – N.Poškutė-Jukumienė.
Parodoje – Lietuvos menininkų kūryba, dedikuota dviems reikšmingoms datoms paminėti. Kai šiuolaikinis menas neišvengiamai veikiamas globalizacijos ir niveliacijos procesų, grįžimas prie ištakų, pasaulėžiūros ir pasaulėjautos deklaravimas parodoje nėra laikomas vien siauru regioniškumo propagavimu. Skaičių 80+20 suma simboliškai atsigręžia į Lietuvos valstybės nepriklausomybės šimtmečio minėjimą. Tad į žemaičių, aukštaičių ir kitų regionų menininkų parodas reikėtų žvelgti kaip į vieną šiuolaikinio Lietuvos meno apraiškos formų, kuria siekiama išlaikyti ir propaguoti ne tik etnines, bet ir bendras nacionalines, kultūros, etikos, estetikos ir kitas menui kurti ir propaguoti būdingas vertybes.
Dėstytojo ir menininko santykis – visada diskursyvus, dažnai kategorizuojamas akademinio formato nuostatomis. Tokie varžantys aspektai nemotyvuoja kūrybinės potencijos, greičiau atvirkščiai – skatina nusišalinti į tylius ir intymius savirealizacijos aktus. Dėstytojas-menininkas, nepriklausomai nuo savo pareigybių, visgi labiau linkęs identifikuotis meno formomis. Ši paroda paneigia mąstymo ar nerašytų taisyklių stereotipus ir kviečia žiūrovą smalsiai tyrinėti.
Paroda „80+20“ KKKC veiks iki vasario 3 dienos.
Parengta pagal KKKC informaciją.
Pav.: „Oda“, B.Zdramytė, 2005 m.