Nuo šiol Vilniuje, Užupyje pristatomoje privačioje kolekcijoje galima gyvai pamatyti unikalias Lietuvos meno ir istorijos vertybes – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovų privilegijas rašytas ant pergamento, vieną pirmųjų lietuviškai spausdintų knygų – J.Bretkūno „Postilę“ ar vieną rečiausių XVII a. meistrystės šedevrų Jokūbo Gierkės laikrodį. Čia ką tik atidarytas naujas privatus muziejus – Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“.
PER MENĄ SUPAŽINDINA SU LIETUVOS ISTORIJA
Užupyje įsikūrusiame Lietuvos meno pažinimo centre „Tartle“ (Užupio g. 40, Vilnius) eksponuojama per 7.000 su Lietuvos istorija susijusių meno darbų, apimančių laikotarpį nuo XV amžiaus iki šių dienų. Anot muziejaus iniciatoriaus advokato Rolando Valiūno, pavadinimas „Tartle“ škotų kalba reiškia jausmą, kai galvojame, jog kažką jau esame matę, bet negalime prisiminti kur.
Muziejuje bus apie 1.000 tapybos darbų, 390 skulptūrų, apie 500 senųjų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) žemėlapių, apie 2.000 senųjų knygų, išleistų iki 1905 metų. Taip pat – įvairūs sidabro dirbiniai, ginklai, tarp kurių – 4 XVII amžiaus patrankos, LDK Didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Augusto II (stipriojo) medžiokliniai pistoletai ir kt. R.Valiūno sukauptos kolekcijos ir įkurto meno pažinimo centro tikslas ne tik surinkti ir grąžinti į Lietuvą po pasaulį išbarstytą kultūrinį bei istorinį lituanistinį paveldą, bet svarbiausia – padaryti jį prieinamą visuomenei ir per tai supažindinti su šalies istorija.
„Šiandien viena didžiausių mano aistrų – meno kolekcionavimas – įgavo kūną, tai – Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“. Džiaugiuosi, kad svajonė supažindinti visuomenę su kultūriniu bei istoriniu lituanistiniu paveldu pildosi. Vos tik pradėjau rimčiau rinkti iš Lietuvos išvežtas meno vertybes, supratau, kad noriu, jog jas pamatytų daugiau žmonių ir per meno prizmę pažintų Lietuvos istoriją. Neabejoju, kad kiekvienas Užupyje įsikūrusiame centre ras kažką įdomaus, artimo ir gal net pažįstamo, juk kolekciją sudaro arti 7.000 eksponatų. „Tartle“ nebūtų toks, koks yra šiandien, be rėmėjų ir nuostabios komandos, kuriai norėčiau padėkoti už atsidavimą ir skirtą laiką atverčiant dar vieną puslapį Lietuvos meno ir kultūros istorijoje“, – džiausgiasi meno kolekcionierius R.Valiūnas.
PARODOJE – LIETUVOS DAILĖS AUKSO FONDAS
Pirmojoje „Tartle“ parodoje „Žvilgsnis į Lietuvos dailės istoriją nuo Užupio“ lankytojai kviečiami pasižvalgyti po mūsų šalies dailės istorijos viršūnes. Parodoje eksponuojami kūriniai specialistų priskiriami nacionalinės dailės aukso fondui. Pasak parodos kuratorės, dailės istorikės prof. dr. Giedrės Jankevičiūtės, paroda įvesdina žiūrovą į kolekciją dviem aspektais. „Visų pirma, ji susipažindina su tais Lietuvos dailės autoriais arba tokiais jų kūrybos aspektais, kurių nereprezentuoja kitos kolekcijos – nacionalinės, municipalinės, privačios. Antra – paroda įšaknydina galeriją ir jos rinkinį Vilniaus senamiestyje, t. y. sudaro galimybę žiūrovams pamatyti galerijos apylinkes įvairių epochų dailininkų akimis“, – teigia G. Jankevičiūtė.
Visą rugsėjį pažinimo centre „Tartle“ galės lankytis menotyrininkai, o lankytojams jis bus atidarytas nuo spalio vidurio, prieš tai užsiregistravus internetu. Bilietas kainuos 7 eurus, senjorams ir vaikams – perpus pigiau. Muziejuje lankytojams talkins gidas.
Beje, spalio viduryje Vilniuje atidaroma dar viena privati meno įstaiga – mecenatų Danguolės ir Viktoro Butkų MO muziejus. Spalio 18 dieną lankytojų lauksiantis šis muziejus jau baigtas statyti (arch. D.Libeskind, „DO Architekcts“) buvusio kino teatro „Lietuva“ vietoje.
Parengta pagal pažinimo centro „Tartle“ informaciją.
Foto: pažinimo centras „Tartle“.