VšĮ Kultūros paveldo akademija kartu su Lietuvos liaudies buities muziejumi Rumšiškėse, Medinės architektūros tyrimo ir mokymo centre įgyvendino medinio Lietuvos architektūros paveldo projektą. Pastarojo metu daug dėmesio skirta autentiškų medinių langų išsaugojimo svarbai, medinių pastatų pritaikymui šiandieniams poreikiams, medinių pastatų šildymo sistemų technologiniams ypatumams.
TRADICIJA GYVUOJA 9 METUS
Neseniai sutvarkytuose ir pritaikytuose Aristavėlės dvaro rūmuose neseniai įgyvendintas projektas „Medinis Lietuvos architektūros paveldas: tradicinių/specialiųjų technologijų pažinimas ir tradicinių amatų mokymo aktualizavimas“. Projekto metu buvo vykdomi teoriniai bei praktiniai mokymai, tęsiantys jau 9-tus metus gyvuojančią tradiciją ir suburiantys medinio paveldo išsaugojimu besirūpinančius asmenis – amatininkus (meistrus) profesionalus, kultūros paveldo apsaugos specialistus, savininkus (valdytojus), akademikus, studentus bei kitus medinio paveldo puoselėtojus.
Projekto metu organizuotuose teoriniuose mokymuose nemažai dėmesio buvo skiriama aktualioms temoms: autentiškų medinių langų išsaugojimo svarbai; medienos rūšims, struktūrai, savybėms; biologiniams medinių pastatų pažeidimams: grybams/pelėsiams; A klasės pastatams (medinių pastatų pritaikymą šiandieniams poreikiams, medžiagų suderinamumą); medinių pastatų šildymo sistemų technologiniams ypatumams: krosnims, židiniams ir kt.
Pranešimus projekto dalyviams skaitė Lietuvos liaudies buities muziejaus kultūros paveldo specialistai dr. R.Bertašiūtė ir R.Valantis, asociacijos „Medžio meistrų draugija“ vadovas K.Cikanas, Kauno technologijos universiteto Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto Medžiagų inžinerijos katedros doc. I.Juodeikienė, Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto direktorius dr. R.Bliūdžius, Minsko kultūros ir meno universiteto doc. dr. A.Mickevič, krosnių meistras A.Šuliokas.
PRAKITKUOTASI XVIII SVIRNE-LOBYNE
Po teorinių paskaitų mokymų dalyviai buvo supažindinti su medinių pastatų statybos technologijomis, su senaisiais medžio apdirbimo įrankiais, su grybų-pelėsių ir kitų biologinių kenkėjų pažeistomis pastatų konstrukcijomis, su medinių pastatų šildymo sistemų technologiniais ypatumais. Vyko diskusijos, kurių metu buvo išsakyta nemažai praktiškų patarimų, kaip yra siūloma spręst vienus ar kitus klausimus ar problemas. Praktiniams mokymams buvo pasirinktas muziejuje esantis XVIII a. statybos svirnas-lobynas, į muziejų perkeltas iš Švenčionių rajono.
Paskutiniąją mokymų dieną buvo surengta apskrito stalo diskusija „Medinio paveldo (iš)likimas“.
Projektą dalinai finansavo Kultūros paveldo departamentas prie LR Kultūros ministerijos bei Lietuvos liaudies buities muziejus.
Parengta pagal Paveldo akademijos informaciją.
Nuotrauka: Paveldo akademija.