Kaune pradėjo darbą maštabiškas tarptautinis istorikų suvažiavimas, nagrinėjantis Lietuvos valstybingumo kaitą ir apystovas amžių tėkmėje.
Ketvirtąjį Lietuvos istorikų suvažiavimą, skirtą 100-osioms Lietuvos valstybingumo atkūrimo metinėms surengė Lietuvos nacionalinis istorikų komitetas. Suvažiavimas tris dienas vyks Vytauto Didžiojo universitete. Jo tema – „Vasario 16-osios Lietuva: pirmtakai ir paveldėtojai“.
Pasak vieno iš renginio organizatorių, VDU Istorijos katedros profesoriaus Jono Vaičenonio, nacionalinio masto suvažiavime dalyvauja apie 150 istorijos mokslo atstovų, kurie diskutuos aktualiais istorijos, politikos ir visuomenės raidos klausimais.
„Organizuojant suvažiavimą sąmoningai norėjome pagrindinį dėmesį skirti ne pačiai Pirmajai Lietuvos Respublikai, o priežastims, kurios mus atvedė į Vasario 16-ąją, taip pat bandant pažvelgti ir kokią įtaką tuometinė Lietuva turi šiandieninei Kovo 11-osios Lietuvai. Į šiuos klausimus mėginsime atsakyti dviejose diskusijose, kurios vyks suvažiavimo metu“, – teigia prof. dr. J.Vaičenonis.
Renginyje mokslininkai aptars Lietuvos valstybės atkūrimą 1918 metais, modernėjančią šalies visuomenę XX a. pradžioje, valstybingumo praradimą II-ojo pasaulinio karo metu, Baltijos šalių istorijų sankirtas, sovietmečio atminties tyrimus, kovų už laisvę istorijas ir kitas temas.
Pranešimus suvažiavime skaitys ne tik pripažinti Lietuvos istorikai, tačiau ir istorijos tyrinėtojai iš kitų šalių: Hamburgo universiteto (Vokietija) profesorius dr. Joachim Tauber, M. Koperniko universiteto (Lenkija) profesorius, VDU garbės daktaras Waldemar Rezmer, Kijevo nacionalinio T. Ševčenkos universiteto (Ukraina) mokslininkas Andrii Rukkas, Talino universiteto (Estija) dr. Magnus Ilmjärv ir kiti.
Architektus greičiausiai turėtų sudominti dvi konkuruojančios paskaitos penktadienį – architekto Algio Vyšniūno (Vilniaus dailės akademija) „Kolektyvinės atminties saugojimo praktikos: paminklas partizanams Kryžkalnyje ir skulptūra „Vytis“ Lukiškių aikštėje Vilniuje“ ir menotyrininkės Skaidros Trilupaitytės (Lietuvos kultūros tyrimų institutas) „Planavimo nesėkmės: Valstybės šventė kaip nesutarimų objektas“.
Abi paskaitos vyks VDU 402 auditorijoje (S.Daukanto g.28, Kaunas), sekcijoje „Atminties tyrimai ir istorijos politika: naujovės, kontroversijos, debatai“. Sekcijos pranešimuose į atminties studijas bus žvelgiama per istorinę, teorinę-metodologinę, geopolitinę, kultūros politikos ir kitas prizmes. Kaip žinia, pranešėjai atstovauja skirtingoms disciplinoms bei atminties studijų (memory studies) tradicijoms.
IV Lietuvos istorikų suvažiavimo programa.
Parengta pagal Lietuvos nacionalinio istorikų komiteto informaciją.