Kaišiadorių rajono Migonių kaime esantis piliakalnis labiausiai mistifikuojamas, susijęs su mitologija ir legendomis liaudies tradicijose. Rytojaus, rugpjūčio 19 dienos vakarą „Apeirono teatras“ kviečia čia pasiklausyti Migonių šiurpės bei kitų lietuvių liaudies siaubo pasakų.
Rugpjūčio 19 dieną (šeštadienį) 21 val. profesionalus „Apeirono teatras“ iš Klaipėdos ant Migonių kaimo piliakalnio (Kruonio sen., Kaišiadorių raj.) rengia šiurpinantį teatro pasirodymą. Saulei leidžiantis, bus sukurta baugoka, mįslinga ir neįprasta aplinka.
Kruonės upelio kairiajame krante Migonių kaime esantis piliakalnis ir senovės gyvenvietė datuojami I tūkstantmečiu. 1888 m. archeologas, baltų tautosakos tyrinėtojas E.Volteris apie šį piliakalnį užrašė ir kelis padavimus, pasak kurių ant piliakalnio pats seniausias asmuo šeimoje taikydavo ir teisdavo besivaidijančius, ir nuo jo skelbdavo savo nebeatšaukiamą nuosprendį. Kai kas nors iš šeimos mirdavo, ant piliakalnio viršūnės užkurdavo laužus ir sudegindavo jo kūną. Kūno pelenus, jei mirusysis buvęs šaunus, narsus ir naudingas šeimai, vyriausias mesdavo į upę, o tada visi dalyvaujantieji gerdavo vandenį, kad atmintų apie jį ir kad mirusiojo narsa pereitų likusiems. O jeigu mirdavo negeras žmogus, užsitraukęs gėdą kokiu nors nusižengimu, tai, sudeginę lavoną, jo pelenus išbarstydavo pavėjui.
Pasak kitų versijų, Migonių piliakalnis supiltas 1812 m. prancūzų, jiems traukiantis iš Rusijos. Esą šiame kalne prancūzai paslėpę didelius turtus, kurių jie nenorėję palikti rusams; slėpdami juos prakeikė taip, kad niekas, išskyrus tikrus prancūzus, jais negalėtų pasinaudoti. Yra duomenų, kad Migonių kaimo valstietis, knygnešys ir daraktorius A.Maleckas Migonių piliakalnyje buvo įsirengęs slėptuvę.
Renginys yra Piliakalnių metų akcijos „Globojame piliakalnius“ dalis, organizuojamas vykdant Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos dalinai finansuotą projektą „Kruonio seniūnijos kultūrinis kraštovaizdis: piliakalniai miestelių kaimynystėje“.
Nuotrauka: ©PILOTAS.LT