Vlado Vildžiūno galerijoje, Vilniuje neseniai atidaryta žinomo skulptoriaus, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Rimanto Sakalausko paroda „Indai. Plytos. Neplytos“. Tai per pastaruosius trejus metus sukurti skulptoriaus darbai.
Vlado Vildžiūno galerijoje (Lobio g. 6 A, Vilnius) veikiančioje R.Sakalausko parodoje „Indai. Plytos. Neplytos“ eksponuojami keraminiai indai, skulptūros-daiktai, kuriuos pats autorius skirsto į plytas ir neplytas. Plytos – tai ir seni, archeologiniai radiniai su įmontuotais jaunystėje surinktais vaistinės buteliukais ar sava ornamentine keramika, ir originalios, paties autoriaus degtos plytos su įspaustais paskutiniais lietuviškais centais ar močiutės nėriniais. Neplytos – skulptūros iš suvertų varžtais plytų, koklių, panaudotų pjovimo diskelių, marmuro fragmentų, net granito stulpelių, atlikusių įgyvendinant skulptūrą prie Kryžių kalno ar indelio nuo tirpios kavos, kitaip tariant iš autoriaus sukaupto „asmeninio archyvo“. Neplytos – tai ir subtilūs „auskarai“, padovanoti žmonai, ir C.Brancusi (ypač autoriaus vertinamą skulptorių) atmenanti išdrožtų plytų skulptūra, ir „verbos“, tarsi atkartojančios autoriaus keraminių indų ornamentikoje išreikštą begalybės troškimą, pasaulio kūrimo ritmą. Visuma ir detalė, aiški paprasta forma ir rafinuotas elementas – viskas čia turi prasmę, „viskas kažką reiškia“ (R.S.), tačiau paklaustas apie parodos idėją, autorius su šypsena atsako – „tik neklauskit, ką aš tuo norėjau pasakyti…“.
Visgi, kodėl plytos? Molis – mėgstama autoriaus medžiaga, iš kurios kaip ir iš akmens galima sukurti norimą formą, ir kuri jungia visus R.Sakalausko darbus, ar tai būtų bažnyčių altoriai, ar nepaprasto grožio indai, ar paprastos-nepaprastos plytos. Plyta – kaip gyvenimo būdas, kaip ženklas.
Vlado Vildžiūno galerijoje paroda „Indai. Plytos. Neplytos“ bus eksponuojama iki rugsėjo 2 dienos.
Parengta pagal Vlado Vildžiūno galerijos informaciją.