6-ąjį Neringos savivaldybės meno stipendijos konkursą šiemet laimėjo menininkai Dalia Mikonytė ir Adomas Žudys. Kūrėjų kolektyvas konkursui pateikė šiuolaikišką Neringos ir Kuršių nerijos įamžinimo ir dokumentavimo idėją – fotogrametrijos būdu menininkai nuskenuos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įrašytą unikalią Lietuvos vietovę. Naujuoju fotogrametrijos metodu menininkai jau dokumentavo Šiaulių miestą bei nugriautąjį Vilniaus kino teatro „Lietuva“.
DIDESNIO MENININKŲ PROJEKTO DALIS
Bendradarbiaudama su Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija, Neringos miesto savivaldybė meno stipendiją įsteigė dar 2012-aisiais. Konkurse kasmet kviečiami dalyvauti Lietuvos vizualiųjų ir taikomųjų menų, dizaino, architektūros, dailės istorijos, teorijos ir kritikos profesionalai. Raginama teikti projektų pasiūlymus, susijusius su socialiniais, kultūriniais ir gamtiniais Neringos aspektais. Dėl 600 eurų piniginio paskatinimo ir galimybės mėnesį reziduoti meno Kolonijoje šiemet varžėsi 19 projektų pateikusių menininkų. Neringos savivaldybės bei VDA Nidos meno kolonijos deleguotų narių komisija pagal pateiktų paraiškų meninės kokybės, projekto originalumo, kūrybiškumo bei įgyvendinimo galimybių kriterijus išrinko menininkų D.Mikonytės ir A.Žudžio „Neringos ir Kuršių Nerijos studiją“. Nugalėtojų pateiktas pasiūlymas yra didesnio menininkų vykdomo projekto „Miestų studijos“ dalis.
Pasak menininkų, tai būdas, kai iš nuskenuoto statiško objekto nuotraukų kompiuterinių technologijų pagalba sukuriamas tekstūruotas trijų dimensijų virtualus objektas. Įvedus „trikdžio“ (glitch) elementą, sujungti į visumą pastatų fasadai ir gamtos objektai virsta keista, vaiduokliška ir siurrealistine perspektyva. Panašų efektą menininkai tikisi išgauti dokumentuodami ir skirtingus Juodkrantės, Pervalkos, Preilos, Nidos architektūros, skulptūros ir gamtos kūrinių pavyzdžius.
PABRĖŠ VIENYBĘ SU GAMTA
Lapkritį Nidoje praleisiantis kūrėjų duetas ketina pabrėžti Kuršių nerijos gyventojų vienybę su gamta, akcentuoti poreikį saugoti ir puoselėti šį analogų neturintį regioną. Menininkų kūrybinei praktikai būdingas intymios ir viešos erdvės tyrinėjimas, asmeninės ir grupinės patirtys, tapatybė ir jos reprezentacija, ženklai ir tikrovė.
Simboliška, kad kūrybiniai D.Mikonytės ir A.Žudžio keliai ne viename projekte susikerta ir su Neringos meno stipendiją laimėjusia menininkų grupe „Coolturistės“, kuriai 2013-aisiais rezidencijoje atstovavo menotyrininkė Laima Kreivytė. Taip pat meno stipendija yra gavę menininkai Lena Dobrowolska, Rūtos Junevičiūtės ir Nikolo Matrangos duetas, Linas Kutavičius bei Lietuvai 57-ojoje Venecijos bienalėje šiuo metu atstovaujantis Žilvinas Landzbergas. Stipendija mokama iš Neringos savivaldybės biudžeto asignavimų, skirtų Kultūros ir jaunimo veiklos programai.
Parengta pagal VDA Nidos meno kolonijos informaciją.
Pav.: D.Mikonytė ir A.Žudys