Lietuvos, Latvijos ir Estijos architektai Tarptautinės architektų sąjungos (UIA) kongreso parodoje Seule prisistatys bendru paviljonu. Ką tik paaiškėjo, jog bendra ekspozicija bus įrengta pagal jaunų lietuvių architektų J.Lideikio ir T.Skripkiūno projektą „City Tune“, kuris lankytojus supažindins su Baltijos šalių kalbomis ir architektūra.
EKSPOZICIJA IR AKIMS, IR AUSIMS
Šių metų rugsėjo 3-10 dienomis Seule (Pietų Korėja) vyks XXVI UIA kongresas. Jo tema – „Miesto dvasia“ (angl. The Soul of the City). Baltijos architektų sąjungų asociacijos (BAUA) paviljono šiame kongrese idėjos konkursui pateikta 16 projektų. Konkurso 1-oji vieta atiteko jaunų architektų iš Lietuvos J.Lideikio ir T.Skripkiūno darbui „City Tune“.
Konkurso nugalėtojų paviljonas skirtas ne tik lankytojų akims, bet ir ausims. „Miestą reprezentuoja jame bendraujantys žmonės, jų kalba“ – teigia autoriai, pasiūlę paviljono lubose įmontuoti garso įrangą, kuri, lankytojui įėjus, transliuotų kasdienės lietuviškos, latviškos, estiškos kalbos įrašus. Kuo daugiau lankytojų įeis – tuo triukšmingesnis paviljonas taps. Ant sienų architektai siūlė pakabinti šimtus suvenyrų – muzikinių atvirukų su įspūdingiausių, vertingiausių pastatų Baltijos šalyse vaizdais, kuriuos atvertus skambėtų tam tikras sakinys atitinkama kalba. Lankytojas susipažintų ir su šalies architektūra, ir gal net išmoktų kelis sakinius lietuviškai, latviškai ar estiškai.
Žiuri teigimu, autorių siūloma papildoma garso instaliacija elegantiškam, neperkrautam ir lengvai suprantamam paviljono dizainui ir turiniui suteikė ypatingo patrauklumo. „Skirtingų, neįprastų užsieniečių ausiai kalbų skambesys, suderintas su skirtingais architektūriniais įvaizdžiais, yra geras derinys, pristatantis skirtingą ir panašią Baltijos šalių kultūrą. Be to, muzikinis atvirukas yra tikrai kažkas tokio, ką norisi pasiimti su savimi ir neišmesti“, – sakė komisijos narė B.Leanza.
ROŽINIAI PĖDSAKAI IR TUŠTĖJANTYS REGIONAI
Antroji vieta ir 600 Eurų premija skirta estei Kadi Paluoja, sužavėjusiai komisiją savo darbo „Soil“ lakoniškumu, šmaikštumu ir ryškumu. Architektė pasiūlė paviljono grindis išbarstyti ryškiai rožinės spalvos maisto milteliais. „Miesto pagrindas yra dirva. Kad ir kur eitum, ją – o kartu ir miestą – neši su savimi ir visur palieki pėdsaką“, – teigė K.Paluoja.
Trečiąją vietą ir 300 Eurų premiją laimėjo projektas „In disperse“. Projekto autoriai Eglė Rutkauskaitė ir Mantas Gipas (Lietuva) paviljone pasiūlė pademonstruoti vieną svarbiausių Baltijos šalių skaudulių – regionų tuštėjimą, gyventojų kėlimąsi iš mažų miestelių ir kaimų į didžiuosius miestus arba į užsienį. Paviljono sienos būtų užpildytos mažų miestelių, kaimų oro nuotraukomis, kurias lankytojai galėtų išsinešti kaip suvenyrą.
Lietuvos architektų sąjungos dalyvavimą organizuojant BAUA paviljono ekspoziciją UIA kongrese Seule (P. Korėjoje) remia Lietuvos kultūros taryba, partneris – Lietuvos ambasada Kinijoje.
Parengta pagal kultūros atašė Kinijoje ir Lietuvos architektų sąjungos informaciją.