Pasiūlymas Nacionalinį Mokslo ir inovacijų centrą statyti nuobodžiaujančioje vidury Kauno Nemuno saloje – viena perspektyviausių idėjų, kada nors gimusių Kauno valdžios galvose. Tačiau tuščiose galvose stebuklų nebūna. Fundamentalią tiesą ką tik patvirtino ir savivaldybininkų prasukto “Mokslo salos” tarptautinio architektūros konkurso rezultatai.
Viskas baigėsi atvirkščiai nei buvo laukta. Konkursas kainavo keliskart brangiau nei įprastai. Laureatų darbai šiurkščiai neatitinka konkurso sąlygų. Objekto biudžetas neturi jokių šansų įtilpti į rėmus. Apie greitą “Mokslo salos” realizaciją iki 2018-ųjų net kalbėti neverta. Laureatų projektai iš principo ignoruoja dislokaciją saloje ir neapsiima kurti sinerginių ryšių su Arena, su sala, su miesto centru.
Tačiau, nepaisant paminėto, – visi patenkinti iki dugno!
Toks uolus glebėsčiavimasis su dar premjeru A.Butkevičiumi ir distanciją iki rinkimų spėjusiu(!) įveikti tarptautiniu konkursų konsultantu M.Readingu indikuoja, manding, du dalykus. “Analogų neturinčios” Kauno savivaldybininkų komandos neadekvatumą ir nesugebėjimą įvertinti realios pokonkursinės situacijos. Taip pat, vis ryškėjančią orientaciją į galios ir finansinius srautus delnuose, o ne į objektyvų rezultatą miestui.
Gal ir neturėtume labai stebėtis – rinkimų išvakarėse purslų kiekis dažnai gožia realų gyvenimą, realią jo kokybę ir prasmes. Didžiosiose Išvakarėse įvaizdžio užuolaidos ir veidrodžiai kiekvieną reiškinį paverčia filmu, kurio fikcinį vaizdinį nulemia režisūrinis montažas.
Nacionalinio mokslo ir inovacijų centro konkursas Kauno Nemuno saloje – labai panašus į proginį filmą.
„Mokslo salos” tarptautinio konkurso rezultatus skubėta žūtbūt turėti ir paskelbti iki rinkimų. Foto: Kauno savivaldybės:
BŪRIMAS IŠ ARCHITEKTŪROS TIRŠČIŲ
Pamenat, dar vykstant konkurso dalyvių registracijai Kauno mero vyr.patarėjas Jonas Audėjaitis, vienas pagrindinių “Mokslo salos” konkurso organizatorių, uoliai džiaugėsi: „Lietuva ir Kaunas sulaukė pirmo tokio didelio masto tarptautinio architektūrinio idėjų konkurso. Pastaruosius tris mėnesius Kaunas buvo matomas labai didelio būrio projektuojančių žmonių visame pasaulyje, kurie domėjosi mūsų kultūra, architektūra, kurie matė mūsų miestą“.
Atrodo, lyg Kaunui svarbiausia garsintis pasaulyje per gūglinančius skersai jį architektūros pradinukus, o ne tarptautinės kokybės architektūros projektų dėka.
Neduokdie kokiam nors pokštininkui šautų mintis išleisti visų 144-ių „Mokslo salos“ konkursinių projektų katalogą (už savivaldybės pinigus, aišku) – Kaunas akimirksniu atsidurtų tarptautiniuose alternatyvaus intelekto miestų topuose.
KONKURSO KOKYBĖ PAAUKOTA VARDAN POLITINIO KALENDORIAUS
Apskritai savivaldybininkų džiūgavimas dėl gausaus dalyvių skaičiaus ir absoliučiai aplaidus konkursinių projektų eksponavimas internete (padrikos nuotraukos be jokių kodų) ir Žalgirio arenoje – nuteikia ciniškai.
Ką jau kalbėti apie elementaraus kokybinio filtro nebuvimą ir projektų eksponavimą Arenoje net nepaženklinus konkursines sąlygas neatitinkančių projektų.
Demonstratyvus miesto valdžios susireikšminimas ir visuomenės bei architektų gildijos ignoravimas nesurengus jokio viešo projektų aptarimo, jokio recenzavimo, jokios ekspertinių nuomonių apklausos – akivaizdus antausis architektų gildijai.
Tačiau įdomiausia, kad konkursas pasižymėjo puikiai suderintu su rinkimais konkurso kalendoriumi ir absoliučiai palaidomis konkurso sąlygomis ir vieniša tarptautine vertinimo komisija, kuriai teko neįmanomas uždavinys – per du pusdienius įvertinti net 144 konkursinius projektus. Be jokio techninės atrankos filtro. Be konkurso sąlygų ir miesto urbanistinių aktualijų santraukos, gido ir konsultantų.
Esu tikras, kad būtent ši ciniška aplinkybė ir nulėmė visiškai niekinius konkurso rezultatus…
(skaitykite tęsinį)
I vieta paskirta projektui Nr. SI-11698. Autorius – architektas Fernando Jerez. SMAR architektūros studija, Madridas, Ispanija. Premija – 15.000 eurų:
II vieta paskirta projektui Nr. SI-68766. Autorius – architektas Nick Owen. Firma “Simpson Haugh and Partners LLP”, Mančesteris, Jungtinė Karalystė. Premija – 15.000 eurų:
III vieta paskirta projektui devizu SI-57736. Autorius – architektas Donghua Chen ir komanda. Firma “Shenzhen Tianhua Architecture Planning and engineering” Ltd, Shenzhenas, Kinija. Premija – 15.000 eurų:
Dr.
( 2016-10-13 )
Manau, kad tai puikiai suorganizuotas konkursas. Tik darbų neviešinimas sunkiai suprantamas.
Archsąjungai kartelė užkelta tiek, kad jie turėtų persiplėšti bandydami ją bent pirštu paliesti.
Darbų kokybės spektras proporcingas jų kiekiui.
Karaliaus straipsniukai šiuo klausimu, dar net sąlygų nepaskelbus, buvo, politkorektiškai tariant, nekonstruktyvūs.
dron
( 2016-10-12 )
Įžvelgiu analogišką formos koncepciją parašiutu perkeltą į kitą žemyną.
atoma
( 2016-10-11 )
nėr konkurso – blogai. yra kviestinis konkursas – blogai. yra atviras konkursas – blogai. organizuoja archsąjunga – blogai. organizuoja vystytojas – blogai. organizuoja tarptautinis organizatorius – blogai. mažai dalyvių – blogai. daug dalyvių – blogai. dalyviai vietiniai – blogai. dalyviai iš kitur – blogai. dalyviai studentai – blogai. dalyviai didelės firmos – blogai. konkursui mažai laiko – blogai. konkursui daug laiko – blogai. komisija nežinoma – blogai. komisija žinoma – blogai. konkursas prieš rinkimus – blogai. konkursas po rinkimų – blogai. po konkurso pastato – blogai. po konkurso nepastato – blogai.
ir taip be galo krašto.
karaliau – vadiniesi architektu. yra žinoma, kad pieštuką pakelt moki. paimk ir sąžiningai sudalyvauk kokiam nors konkurse pagaliau. parodyk kelią ranka o ne liežuviu. jei ką nors doro nupieši, jei pareikalausi iš savęs to, ko reikalauji iš kitų – žiūrėk imsi ir laimėsi. ir tautos architektūros padangė nušvis, ir visi džiaugsis ir dėkos, ir seks ir šlovins, ir nebereiks kniaukt, kad aplink vien š.
liūdesiukas
( 2016-10-11 )
kai kurių kitų mūsų konkursų patirtis kužda, kad tuoj atsiras „tinkama“ vietinė komanda, kuri viską ir padarys. O „tarptautinis“, „brangus“ – tik dūmų uždanga…
Ir klausimas, ar turim ką tame muziejuje eksponuoti? Ar tai bus ta pati tipinė tokių „mokslo“ muziejų ekspozicija, kokių pilnas pasaulis? Sako kažkokia firmelė Kinijoje gamina tokias ekspozicijas ir vargo nemato…
to dron
( 2016-10-10 )
ar jūs netyčia neįžvelgiate Limos ir Kauno salos konteksto skirtumų? dislokacija istorinės vertybės prieigose ir tuščia sala su potvynio pavojumi?
valius
( 2016-10-10 )
Manau,laimėjo subtilus,konceptualus projektas.
dron
( 2016-10-10 )
Limos (toks miestas) miesto meno muziejus beveik nusipirko.
Paieškokit Lima Art Museum SMAR. Kad ir archdaily
BBB
( 2016-10-09 )
Liudesys absoliutus. Tokio sudo uz 80. 000 euru joks padorus miestas nepirktu.
antinelegaluinvazija
( 2016-10-08 )
jei antros vietos pastatas butu atsuktas i kita puse tai zmones nugarine dali matytu. Juk vaizdas ir ziurejimas vyksta is miesto puses, o ne is upes puses.
raganbaliui
( 2016-10-08 )
manau.tie ‘su xvatke’,padaro ne konkursų-nesvarbu,kad ant su namu išlipa ant gatvės,ar juodą raguotą užrioglina panoramoje…
raganbalis
( 2016-10-07 )
Realiai regis aukstojepozicijoje yr vietiniai su xvatke vakinai… padarytu
Jo
( 2016-10-07 )
O kas gi tie konkurso komisijos nariai?
Roborton
( 2016-10-07 )
Pirma vieta laaabai sunkiai įgyvendinama, nes statyti „rūsį“ saloje yra daugiau negu kvaila – dėl hidroizoliacijos įpatybių pastatas labiau bus baseinas negu muziejus.
Antra vieta „Nemuną“ prilygino kanalui, kadangi pagrindinis fasadas atgręžtas į prospektą ir kanalą, upė čia eliminuojama. O turėjo kaip tik į upę orientuoti.
Panašu, kad trečias variantas labiausiai vertas dėmesio iš trijų blogybių. Bent jau išlaikytas kontaktas su upe ir nepakastas po žeme.
mnmn
( 2016-10-07 )
o projektu apzvalgos nebus?