Neseniai baigėsi kūrybinės dirbtuvės „Trakų kultūros rūmų ir jų prieigų konversija“. 4 architektų grupės – Tomo Lapės studija, „MetrO architektūra“, Mato Šiupšinsko kolektyvas ir architektūros biuras „Wall“ – čia kūrė naują Trakų kultūros rūmų bei jų aplinkos veidą, siūlė vietos gaivinimo idėjas. Tuose pačiuose rūmuose dabar galima apžiūrėti darbų ekspoziciją bei balsuoti už labiausiai patikusią kūrybinių dirbtuvių koncepciją.
IDĖJOS – KARTU IR TIRIAMSIS DARBAS
Kūrybinių dirbtuvių kolektyvų architektūrinės idėjos kartu yra ir tiriamasis darbas ieškant optimaliausio kelio kaip transformuoti daugiau nei 30 metų stovintį kultūros rūmų pastatą ((Vytauto g. 69), kad jis būtų ne tik „šviežias“ ir šiltas, bet ir taptų antrais trakiečių namais, vieta, kurioje jie jaustųsi laukiami ir kurioje visa šeima, nesvarbu, jaunas ar senas, rastų kuo užsiimti.
Rugsėjo 12 dieną Trakų rajono savivaldybėje vyko kūrybinių dirbtuvių vidurio aptarimas. Susirinkę Trakų istorinio nacionalinio parko direktorius G.Abaravičius, Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyriaus atstovė R.Trapikienė ir dirbtuvių ekspertai (kultūros paveldo specialistė G.Filipavičienė, urbanistas N.Siciūnas, miesto sociologė M.Šupa ir kraštovaizdžio architektė R.Sanderson) analizavo grupių pasirinktus Rūmų rekonstrukcijos kelius: griauti ar palikti, jei palikti, tai kurią dalį, o jei griauti – ką vietoj to statyti. Reikia nepamiršt, kad Rūmai stovi kultūriškai jautrioje aplinkoje – Trakų senamiestyje (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 17114).
DALYVIAI ĖJO 2 KELIAIS
Diskusijų metu Trakų istorinio nacionalinio parko direktorius linkėjo daugiau ambicijų, žvelgti ne į artimąją, bet į tolimąją perspektyvą, kurti vietą, kuri prisidėtų prie Trakų garsinimo bei taptų reprezentacijos objektu (gal net – visos šalies, kokie, anot jo, dabar yra Trakai ir jų pilys). Tuo tarpu Trakų rajono merė E.Rudelienė ir rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja K.Narkevič kalbėjo apie savivaldybės disponuojamą turtą, jo priežiūrą ir siekį sukurti savą vietą trakiečiams bei jų poreikius.
Rugsėjo 24 dieną Trakų kultūros rūmuose įvyko galutinis architektų kolektyvų sukurtų koncepcijų pristatymas ir aptarimas. Tomo Lapės studija pristatė projektą „Ant delno“, „MetrO architektūra“ – projektą „Du“, Mato Šiupšinsko kolektyvas – projektą „Tarp“, o komanda „Wall“ – projektą TKC. Pirmųjų dvejų projektų autoriai kultūros namų vietoje siūlo kurti naujas, tačiau kontekstualias, urbanistines struktūras, o abiejų likusių – situaciją siūlo gerinti smulkindami esamo kultūros rūmų pastato mastelį.
Balsuoti už labiausiai patikusią koncepciją ekspozicijos lankytojai dar gali iki rugsėjo 30 dienos.
Kūrybinių dirbtuvių organizatorius: Kūrybinių industrijų parkas „Architektūros centras“. Partneriai ir rėmėjai: Trakų rajono savivaldybė, Trakų kultūros rūmai, Lietuvos kultūros taryba, LR kultūros ministerija.
Parengta pagal Trakų kultūros centro informaciją.