Vilniuje prasideda 4-asis gatvės meno festivalis „Vilnius Street Art“. Šiemet jame dominuos ne įprasti piešiniai ant sienų, o žymiai įvairesni projektai. Greta Žaliojo tilto atsiras krioklys, eismo informacinės švieslentės prabils poezija, o troleibusai taps architektūros kolekcionieriais ir išnykstančiais objektais.
DOMĖSIS SMULKIOSIOS ARCHITEKTŪROS FORMOMS
Gatvės meno festivalis „Vilnius Street Art“ ką tik pristatė netikėtą programą. Renginys prasidės rugpjūčio 23 dieną Energetikos ir technikos muziejuje, kur rengiamas aktualus ir ilgai brendęs pokalbis apie graffiti kultūrą ir gatvės meną. Festivalis papasakos apie pasaulyje itin garsius menininkus, kuriuos išugdė kūryba gatvėse, pakvies šią nelegalią mokyklą išėjusius šiandien garsius architektus, kūrybininkus ir siūlys iš naujo pažvelgti į saviraišką, kuri dažnai nurašoma tik kaip „teplionės“ ir „vandalizmas“.
Pernykščio festivalio „Vilnius Street Art“ darbai buvo sutelkti sostinės Stoties rajone ir pabrėžė šių greitai besikeičiančių apylinkių charakterį, iškėlė klausimus apie rajono ateitį. Šiemet festivalis dėmesį skiria visam miestui. Į jį žvelgiama kaip į vientisą tekstą, kurį galima redaguoti meninėmis intervencijomis – pabrėžti, papildyti, atskleisti paslėptas reikšmes ir istorijas.
„Menininkai atliks įvairias redakcijas ir lauks, kaip į jas atsilieps miestas ir miestelėnai, – sako festivalio vadovė Ūla Ambrasaitė. – Atidžiai stebint urbanistinę aplinką aiškėja, kad joje išties dominuoja ne pastatai su vienokia ar kitokia savo architektūra, o transporto ir inžineriniai sprendimai, įvairios smulkiosios architektūros formos. Šis audinys yra tai, kas skiria gyvenvietę nuo miesto. Todėl šiemet festivalis skirs dėmesį gatvėms, stotelėms, garažams, troleibusams, eismo švieslentėms ir kitiems pravažiuojamiems ir praeinamiems statiniams“.
ANT SEIMO GARAŽO ATSIVES KRIOLYS
Didžiausias ir pagrindinis šių metų festivalio „Vilnius Street Art“ darbas atsiras ant Neries krantinėje, Žvejų gatvėje, iškirtus medžius atsivėrusio Seimo garažų pastato. Architektas Ignas Lukauskas ant jo fasadų klijuos realistinį fototapetą ir į miestą perkels stambų gamtinį objektą – krioklį. Darbas bus atliktas nuo seno gatvės menininkų naudojama technika – plakato klijavimu.
Šių metų netikėtumas – prie vizualaus meno festivalio prisijungęs poetas. Festivalis įsibraus į virš judriausių Vilniaus gatvių kabančias eismo informacines švieslentes. Šie trijų arba keturių eilučių ekranai labai primena haiku – trumpų japoniškų eilėraščių – formatą. „Neturėk kitų švieslenčių, tik mane vieną“. Naktimis jos skleis šias ir kitas eiles, kurias sukūrė Žygimantas Kudirka, tekstų autorius, reklamos kūrybininkas ir muzikos atlikėjas, žinomas Mesijaus sceniniu vardu.
Rugpjūčio 24 dieną 19 val. festivalis taip pat pakvies į pokalbį su Ž.Kudirka ant galinės modifikuoto automobilio sėdynės priešais „Lietuvos“ kino teatrą, o po to Mesijus x Münpauzn duetas surengs koncertą per galingą šio automobilio garso sistemą.
TRANSFORMUOS VILNIAUS TROLEIBUSUS
Dar viename netradiciniame projekte fotomanipuliacijų menininkas Liudas Parulskis transformuos vienus ryškiausių Vilniaus simbolių – troleibusus. 3-iojo maršruto troleibusas, riedantis per įvairiais laikotarpiais statytus rajonus, taps kolekcionieriumi ir susirinks jam labiausiai patinkančius Vilniaus langų ir durų pavyzdžius. O 17-ojo maršruto troleibusas keletą kartų per dieną išnyks, jei bus stebimas kertantis Gedimino prospektą prie Lukiškių aikštės.
Rugpjūčio 25 dieną 19 val. festivalis „Vilnius Street Art“, skirdamas dėmesį miesto infrastruktūrai, pakvies į pokalbį apie šiandien nublankusią smulkiąją architektūrą – stoteles, suoliukus, gėlių klombas, apšvietimo stulpus, reklaminius stendus – ir jos reikšmę miesto veidui.
Jaunas vilnietis gatvės menininkas Asylum imsis piešti ant sienos, kuri prilaiko geležinkelio pylimą netoli stoties. Tai bus pirmasis iš trijų „tradicine“ technika – dažais – atliktų darbų.
GAIVINS APLEISTUS FLAGŠTOKUS
„Vilnius Street Art“, trečius metus tęsdamas bendradarbiavimą su Lenkijos institutu Vilniuje, toliau pristato kaimyninės šalies gatvės menininkus ir kviečia kūrėjus iš Gdansko Seikon ir Jay Pop. Rugsėjo pradžioje besisvečiuosiantys menininkai savo intervencijomis redaguos dvi Vilniaus sienas – šalia autobusų stoties esančio apleisto namo ir netrukus planuojamo griauti pastato šalia Energetikos ir technikos muziejaus.
Dar viena gatvės menui neįprasta erdvė – daugybė mieste styrančių ir dažniausiai nenaudojamų vėliavų stiebų. „Gero vėjo klubas“ ant jų iškels jūrinėmis vėliavomis užšifruotas žinutes miestui. Taip festivalis, pasiskolindamas Vilniaus gatvės menininko, žinomo 209 slapyvardžiu, idėją, sieks atgaivinti dažniausiai apleistus miesto flagštokus ir skatins jais naudotis visus miestiečius.
PROGRAMA
Rugpjūčio 23 diena (antradienis)
19 val. Pokalbis „Gatvės menas kaip alternatyvi mokykla“. Dalyvauja architektas V.Biekša, alternatyvos tinklaraštininkė D.Dubauskaitė, miesto antropologė J.Lavrinec, festivalio kuratorės Ū.Ambrasaitė ir G.Grušaitė. Energetikos ir technikos muziejus.
Rugpjūčio 24 d. (trečiadienis)
19 val., pokalbis su Žygimantu Kudirba ir Mesijus x Münpauzn koncertas. Priešais „Lietuvos“ kino teatrą.
Rugpjūčio 25 diena (ketvirtadienis)
9 val. Pokalbis „Smulkioji architektūra. Kokia ir kodėl?“. Dalyvaus architektūros istorikė Marija Drėmaitė, architektai Justinas Dūdėnas ir Gilma Teodora Gilytė.
Parengta pagal „Vilnius Street Art“ informaciją.