Miestų planavimas gali būti ir rimtas, ir žaismingas vienu metu. Tai buvo ką tik įrodyta EASA suvažiavime Nidoje. Tarptautinių architektūros studentų kūrybinių dirbtuvių metu vykęs pristatymas Nidos meno kolonijoje traukė Neringos savivaldybės bei Kuršių Nerijos nacionalinio parko atstovus bei įvairių sričių aktyvistus.
Grupė architektūros ir urbanistikos studentų bei jų praktikuojantys vadovai pristatė ilgalaikes urbanistines vizijas bei ekonomines strategijas Neringos miestui. Prezentacijos metu buvo siekta analizuoti ir žvelgti kūrybišku kampu į vietines architektūrines bei sociokultūrines problemas ir iššūkius.
Vizijų pristatymas išprovokavo įdomią apskritojo stalo diskusiją apie tvarių miestų potencialą bei gan naujus miesto planavimo modelius, paremtus miestiečių dalyvavimu bei inovatyvios žiedinės ekonomikos modeliu.
Renginio tikslas buvo iškelti ir taip dažnai užduodamus klausimus liečiančius regiono ateitį tiek architektūriniu, tiek socialiniu bei ekonominiu požiūriais. Lietuviškai ir angliškai perskaityti 3 pranešimai.
Pranešime “Žiedinė EASA” apžvelgta kaip šiuo metu Nidoje vykstantis EASA (Europos architektūros studentų asamblėja) renginys bei jo rezultatai galėtų būti darniai pritaikyti itin jautriam vietiniam kontekstui.
Pranešime “Žiedinė Neringa” analizuota regiono ekonominė situacija, kuri priklauso nuo sezoniškumo bei kintančių turistų srautų ir pasiūlyta naujų, užsienio patirtimis paremtų vizijų. Įkvėpimo studentai sėmėsi iš sėkmingai realizuotų urbanistinių projektų (Reikjaviko turistinis žiedas).
Darbo grupės “Žiedinė architektūra” pranešime kelti vietinių išteklių antrinio panaudojimo klausimai ir pasiūlyta variantų kaip tvariai panaudoti griaunamų pastatų statybinį laužą ir medžiagas, pasitelkus apleisto “Auksinių kopų” viešbučio pavyzdį, kuriame, kaip žinia, dabar ir vyksta tarptautinis studentų suvažiavimas EASA.
Pabaigoje publikai pristatytas strateginis miestų planavimo žaidimas “The game of powers”. Žaidimo autoriai, kūrybinių dirbtuvių EASA vadovai, Donatas Baltrušaitis ir Viačelavas Ivanovas teigė, jog žaidimas paremtas Amsterdamo žaidimu “Play the City”, kuris naudojamas kuriant realius, didelio masto architektūrinius bei urbanistinius projektus. Tokie urbanistiniai žaidimai naudojami kaip svarbus įrankis planuojant tvarią aplinką ir kituose miestuose: Briuselyje, Delyje, Stambule, Keiptaune. Tokie žaidimai yra šiuolaikinio miesto planavimo ateitis, be to, juos žaisti yra labai smagu.
Strateginis žaidimas visiems dalyviams labai patiko, todėl nutarta jį pakartoti per EASA Nidos kūrybinių dirbtuvių uždarymą penktadienį bei šeštadienį. Žaidime tikimasi sulaukti ir Neringos savivaldybės mero Dariaus Jasaičio. Po EASA renginio miestų planavimo žaidimas bus padovanotas Neringos savivaldybei.
Nuotraukos: EASA, Michail Železniak.