Betonas – viena dažniausiai statybose naudojamų medžiagų. Tačiau ši medžiaga dar gali būti gerokai patobulinta. Kauno technologijos universiteto mokslininkai neseniai sukūrė ypatingai stiprų betoną, kuris 8 kartus tvirtesnis, todėl jo konstrukcijos gali būti 8 kartus lengvesnės ir grakštesnės už įprastą betoną.
8 KARTUS STIPRESNIS
Lietuvių mokslininkų sukurtas betonas išsiskiria savo mechaninėmis ir ilgalaikiškumo savybėmis, tačiau Lietuvoje kol kas nelabai žinomas net ir statybų rinkoje dirbantiems specialistams.
Pasak Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) mokslininko Evaldo Šerelio populiariausio statybos pramonėje betono gniuždymo stipris būtų apie 30 MPa. „Ypatingai stipraus betono gniuždymo stipris yra virš 100 MPa, o laboratorinėmis sąlygomis esame pagaminę iki 250 MPa, tad jis gali būti iki 8 kartų stipresnis už įprastinį betoną“, – teigia E. Šerelis.
Anot jo, pasaulyje jau yra nemažai statinių ar konstrukcijų iš „ypatingai stipraus betono“ (angl. Ultra-High Performance Concrete) – tiltų, viadukų, sijų, kolonų, sieninių plokščių, todėl tik laiko klausimas, kada ši medžiaga bus pradėta naudoti ir Lietuvoje. Beje, toks betonas gali būti iki 1000 kartų atsparesnis šalčio poveikiui ir šio betono mechaninės ir ilgalaikiškumo savybės yra kur kas artimesnis granito ar bazalto uolienai, nei įprastiniam betonui.
STANDARTŲ KOL KAS NĖRA
Būtinybė tobulinti statybos pramonėje naudojamas medžiagas kyla ne tik dėl eksploatacinių priežasčių, bet ir dėl vis sudėtingiau įgyvendinamų architektūrinių sprendimų. E.Šerelis įsitikinęs, kad stiprios betono savybės atveria galimybes įgyvendinti išskirtinę architektūrą. Pasitelkus šį betoną, įvairių konstrukcijų (kolonų, perdangos plokščių, sijų ir kitų elementų) matmenys galėtų būti ženkliai sumažinti. Pavyzdžiui, jei iš įprastinio betono pagamintos kolonos diametras siekia 48 centimetrus, tai gaminant ją iš ypatingai stipraus betono užtektų pagaminti vos 6 centimetrų diametro (!).
Tokiai kolonai taip pat reiktų iki 8 kartų mažesnio kiekio betono mišinio, todėl ir konstrukcija būtų iki 8 kartų lengvesnė. Būtų galima projektuoti įvairesnius plonasienių konstrukcijų statinius.
Vis dėlto ypatingai stipraus betono panaudojimui kol kas nėra sukurta standartų, techninių reglamentų ar kitokių teisinių dokumentų, kurie yra būtini, norint gaminti jį gamyklose. Taip pat – reikalinga speciali technologinė įranga jo gamybai. Daugelis Lietuvos įmonių paprasčiausiai nepajėgios nusipirkti moderniausios technologinės įrangos, aukščiausios klasės betonui gaminti.
LIETUVIAMS PAVYKO ATPIGINTI
Vis dėlto lietuvių mokslininkams pavyko sukurti betono mišinio sudėtį su kuria galima pagaminti ypatingai stiprų, neblogų savybių betoną, nenaudojant modernios technologinės įrangos. Dėlto to teko visgi padaryti tam tikrų kompromisų, dėl kurių medžiagos gniuždymo stipris šiek tiek sumažėjo. „Gamybinėmis sąlygomis pavyksta gauti apie 130-150 MPa gniuždymo stiprio betoną, tačiau turime dar naujų idėjų, kaip, nekeičiant technologinės įrangos, gniuždymo stiprį padidinti,“ – teigia KTU mokslininkas.
Dar viena priežastis, kodėl ši ypatingų techninių savybių medžiaga vis dar retai naudojama – apie 10 kartų didesnė nei įprastojo betono kaina. Lietuvių mokslininkai yra sukūrę betono sudėtį su malto stiklo atliekomis dėl kurių ji nuo įprasto betono kainos skirtųsi vos kiek daugiau nei 3 kartus.
Parengta pagal KTU informaciją.
architektas
( 2016-02-09 )
Šaunuoliai! Laukiam.