Jau rytoj, vasario 19 dieną prasideda Vilniaus knygų mugė. Didžiausia knygų mugė Baltijos šalyse – ne vien pagrindinė leidėjų, autorių ir skaitytojų susitikimų bei bendravimo vieta, bet ir reikšmingas kultūros renginys Lietuvoje. Kaip įprasta, jame bus ir architektūrinių prieskonių, o pagrindinė šiemet gvildenama tema – detektyvas.
300 LEIDYKLŲ IŠ LIETUVOS BEI UŽSIENIO
Pagrindinis Vilniaus knygų mugės bruožas – itin plati kultūrinė programa, kuri per 4 dienas pristato apie 400 įvairaus žanro renginių. Vilniaus knygų mugė, tai skaitytojas, autoriai, knygos ir kultūriniai renginiai. Mugės dalyviai – leidyklos, knygų prekybininkai, užsienio šalių kolektyviniai stendai, mokslo institutai, aukštųjų mokyklų leidybos centrai, visuomeninės organizacijos, kultūros centrai, žiniasklaidos priemonės, muziejai ir galerijos, kt. Vilniaus knygų mugės socialinė misija– skaitymo skatinimas.
Vilniaus knygų mugėje kasmet dalyvauja apie 300 leidyklų iš Lietuvos ir užsienio šalių, mugę per 4 dienas aplanko virš 60.000 lankytojų. Bendras Vilniaus knygų mugės plotas – virš 12.000 m². Mugės metu vyksta knygų pristatymai, susitikimai su Lietuvos ir užsienio rašytojais, veikia meno parodos, kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą“, diskusijų klubas, įrengiamos televizijos ir radijo studijos, vyksta filmų peržiūros Knygos kino salėje, poezijos skaitymai Literatų svetainėje, šurmuliuoja amžinai gyvas bukinistų pasažas, kuriame parduodamos senų ir retesnių leidimų knygos, audio įrašai.
NENUŠAUNAMAS ŽANRAS
16-ąją tarptautinę Vilniaus knygų mugę užkariauja detektyvas. Šio žanro niekas nepajėgia nušauti jau daugiau nei pusantro šimto metų: Edgaras Allanas Poe, Arthuras Conanas Doyle‘is ir Agatha Christie – tik keli vardai, į savo tekstų spąstus įvilioję milijonus skaitytojų visame pasaulyje.
Pati mugės tema duoda galimybę kalbėti apie detektyvą kaip literatūros žanrą. Mugėje galima diskutuoti apie tai, kodėl verta skaityti detektyvus, ir kaip šis, atrodytų, populiariosios literatūros žanras prisideda prie literatūrinio pasakojimo formavimosi tradicijos. Apie detektyvą galima kalbėti ir kaip apie personažą – ryškų, charizmatišką, manieringą ir intuicijos bei ypatingų galių turintį literatūrinį herojų, kurio pagrindinė funkcija tekste – atstatyti prarastą pusiausvyrą tarp gero ir blogo, grąžinti pasaulį į harmoningus rėmus.
Mugėje istorines ir kultūrines mįsles narplios diskusijose dalyvausiantys Lietuvos ir užsienio svečiai, naujomis knygų ir skaitymo paslaptimis dalysis leidyklos ir bibliotekos, nežinomieji bus išaiškinti akistatų su rašytojais metu. Įtariamų knygų sąrašas jau perduotas vienam žinomiausių pasaulyje detektyvui, tai svarbiausias 2015 metų tyrimas prasideda.
PRISTATYS KAUNO ARCHITEKTŪROS GIDĄ
Knygų mugėje, kaip įprasta bus ir architektūrinių atspalvių. Vienas iš jų – 3 metus rengta knyga „Kaunas 1918–2015. Architektūros gidas“. Tiesiai į Vilniaus knygų mugę iš spaustuvės atkeliavęs šis architektūros gidas bus pristatytas vasario 20 dieną (penktadienį) 13 val. 5.2 salėje. Jame dalyvaus leidinio sudarytoja Julija Reklaitė, tekstų autoriai Jolita Kančienė, Vaidas Petrulis, Marija Drėmaitė, Rūta Leitanaitė, Almantas Bružas. Knygą pirmieji galės įsigyti Vilniaus knygų mugės lankytojai leidyklos „Lapas“ stende (Nr. 5.B.09), vėliau ji bus išplatinta po didžiuosius Lietuvos knygynus.
Parengta pagal Vilniaus knygų mugės ir PILOTAS.LT informaciją.