Savaitgalį Europos kultūros sostine iškilmingai paskelbta Ryga. Latvijos sostinė šį garbingą titulą kartu su Švedijos miestu Umeo perėmė iš Prancūzijos miesto Marselio ir Slovakijos – Košicės, kurie Europos kultūros sostinės titulu dalinosi pernai. Ryga šiais metais žada nustebinti apie 200 kultūros renginių bei projektų, tarp kurių operos, parodos, festivaliai.
KNYGŲ KELIAS Į NAUJĄ BIBLIOTEKĄ
Latvijos sostinę su garbingu titulu, greta kitų pasaulio šalių atstovų, pasveikino ir Lietuvos prezidentė D.Grybauskaitė. Ryga, pasitelkusi Europos kultūros sostinės titulą, nori pabrėžti vertę ir vaidmenį kultūros, kuri visais laikais vienijo žmones.
Kultūros sostinės programos atidarymo maratonas Rygoje prasidėjo Rygoje kūrusio kompozitoriaus R.Wagnerio operos „Rienzi“ koncertiniu atlikimu, kuriam dirigavo lietuvių dirigentas M.Pitrėnas. Beje, renginys „Gimęs Rygoje“ pristatys daugybę solinių koncertų, atliekamų žymių dainininkų, gimusių Latvijoje.
Pirmąją Kultūros sostinės dieną (šeštadienį) Latvijos sostinėje įvyko vienas įspūdingiausių kultūros metų renginių – akcija „Knygų kelias“ („Knygų draugų grandinė“). Jos metu knygos buvo pergabenamos iš senojo Latvijos nacionalinės bibliotekos pastato į naująjį „Gaismas Pils“ (liet. „Šviesos rūmai“), ką tik čia pastatytą pagal architekto G.Birketo projektą. Tūkstančiai žmonių išsirikiavo Vermanės parke ir senamiestyje, kad galėtų iš rankų į rankas perduotų knygas. Taip subtiliai užsimenama ir apie 1989-ųjų Baltijos kelią, kuris simbolizavo laisvės troškimą. Iki kovo 23 dienos Nacionalinėje bibliotekoje taip pat galima pamatyti Latvijos šiuolaikinio meno centro kuruojamą parodą „Visionary structures. From Ioganson to Johansons“, kuri atveria Latvijos avangardo lobyną.
Šeštadienio vakare Rygoje surengtas antrojo pasaulio ugnies skulptūrų čempionato finalas, kurio metu ant Dauguvos krantų buvo sudegintos įspūdingo aukščio skulptūros. Vyko įvairūs šviesų spektakliai, o vakarą vainikavo – miestą nušvietę įspūdingi fejerverkai.
KULTŪROS RENGINIAI KIAURUS METUS
Latvijos muziejuje jau galima apžiūrėti gintaro parodą, o Latvijos nacionalinio dailės muziejaus parodų salėje „Arsenalas“ – parodą „1914“, skirtą Pirmojo pasaulinio karo pradžios šimtmečiui. Žymus prancūzų menininkas C.Boltanskis čia taip pat atidengė savo instaliaciją, kuri įamžina žmogaus atminimą bei nutrina ribą tarp gyvenimo ir mirties.
Sausio 25-ąją Rygoje prasideda visus metus truksianti šiuolaikinio teatro meno programa „forte forte“ – spektaklius pristatys įtakingiausi Europos režisieriai. Beje, balandžio 29-ąją, Tarptautinę šokio dieną, šokti žada visa Ryga.
Į moderniojo meno festivalį „Survival Kit“ įsitraukti galės visi norintys, dalyvaudami įvairiose diskusijose arba užsiėmimuose. Skirtingas programas pristatys ir Rygos kūrybiniai kvartalai, taip atskleisiantys savo kūrybiškumą. Per vasaros saulėgrįžą taip pat bus galima sudalyvauti misterijoje „Lec, saulite!“, paremtoje tradiciniais Rasos šventės (Līgo) ritualais.
Liepos 1-ąją atidaroma paroda „Knyga 1514 – 2014“ – skirta spausdintos knygos 500 metų istorijai. Joje eksponuojamos įspūdingiausios Europos knygos. Tą patį vasaros mėnesį pirmą kartą bus surengta ir pasaulinė chorų olimpiada, kurioje žada dalyvauti net 20.000 dainininkų iš beveik 90 pasaulio šalių.
Lapkritį bus galima pasigrožėti didžiausio Šiaurės Europoje šviesos festivalio „Staro Rīga”renginiais. O štai gruodžio 13-ąją Rygoje taip pat pirmą kartą įvyks Europos kino akademijos prizų teikimo ceremonija.
Parengta pagal riga2014.org ir PILOTAS.LT informaciją.