Vakarų Europos šalyse nacionalinės svarbos visuomeniniai objektai paprastai projektuojami atvirų tarptautinių architektūros idėjų konkursų keliu. Demokratiško architektūrinio proceso naudą yra pajutusios ir kai kurios posovietinės bei posocialistinės šalys. Ypač – Estija bei Slovėnija. Tai iliustruoja ir neseniai paskalbtas svarbus Nacionalinės ir universiteto bibliotekos NUK II Liublianoje (Slovėnija) architektūros idėjų konkursas.
Slovėnijos architektūros ir aplinkos planavimo rūmai neseniai paskelbė atvirą anonimišką vieno etapo Nacionalinės ir universiteto bibliotekos NUK II Liublianoje architektūros idėjų konkursą. Miesto centro pietinėje dalyje numatytas naujas pastatas turi atitikti pagrindines urbanistinio planavimo, kultūros paveldo apsaugos ir archeologijos nuostatas, tačiau sukurti aukštos kokybės šiuolaikinę urbanistinę erdvę, kuri atspindėtų atpažįstamas vietos ir istorines charakteristikas.
Biblioteka turi atitikti informacinio amžiaus poreikius bei atspindėti savo pastatymo laikotarpį. Išsiskirti jį turėtų neužgoždama konteksto savo masteliu ar architektūra. Priešais biblioteką numatyta atvira erdvė turėtų įgauti reprezentacinį pobūdį ir būti pritaikyta ilsėtis, laukti ir atsipalaiduoti.
Nusprendusieji dalyvauti konkurse, savo idėjas turi pateikti iki kovo 2 dienos. Konkurso prizinis fondas – 91.600 eurų (apie 315.000 Lt.). Iš viso premijomis numatyta apdovanoti 6 geriausių architektūros idėjų autorius.
Konkurso dalyviams, kurių darbas atitiks konkurso užduotį ir taisykles, tačiau nebus apdovanotas jokia premija, bus išmokama 2.000 eurų kompensacija. Jei kompensacija priklausys daugiau nei 23 projektams, joms numatyta suma bus padalinta proporcingai.
Parengta pagal Slovėnijos architektūros ir aplinkos planavimo rūmų informaciją.