Jau kelerius metus rudenį Barselonoje vykstantis Pasaulio architektūros festivalis (WAF) įvairių šalių architektūros mylėtojus pribloškia renginių gausa. Vienas pačių didžiausių šios grandiozinės architektūros fiestos akcentų – metų architektūros objekto paskelbimas. Neseniai paaiškėjo šiuolaikinės architektūros objektai, kurie šiemet pretenduoja į šį garbingą titulą.
TARP GERIAUSIŲ – 5 ESTIJOS ARCHITEKTŪROS OBJEKTAI
Neseniai paskelbtas festivalio WAF finalinio etapo objektų sąrašas, kuriame galima pamatyti 284 objektus net iš 59 pasaulio šalių. Visi šie objektai suskirstyti į Realizacijų bei Ateities objektų grupes, kurias sudaro 15 ir 10 skirtingų nominacijų. Garbingas ne vien geriausio metų objekto, bet ir atskirų nominacijų laimėtojų titulai.
Šiemet vėl maloniai nustebino Estijos architektai, tampantys nuolatiniais įvairių architektūrinių rinkimų finalinių etapų dalyviais. Šios mažos, tačiau pasauliniame architektūros žemėlapyje jau ne kartą pasižymėjusios šalies geriausiųjų sąraše puikuojasi 5 objektai. Estų pavardes galima pamatyti greta Z.Hadid (Irakas/Didžioji Britanija), Miralles Tagliabue EMBT (Ispanija), Arup Associates (Didžioji Britanija), Behnisch Architekten (Vokietija), Henning Larsen Architects (Danija), Snohetta (Norvegija), 3XN (Danija) ir kitų pasaulinio garso architektų pavardžių bei firmų pavadinimų.
NUŠLUOSTĖ NOSĮ KAIMYNAMS
Kultūros pastatų kategorijoje į geriausius pretenduojantis jauno estų kolektyvo Kultūros sostinei suprojektuotas Šiaudinis teatras NO99, ko gero, yra vienas įdomiausių sąrašo objektų. Gyvenamųjų namų kategorijoje į geriausiojo šiuolaikinės architektūros objekto titulą pretenduoja Juodasis namas Nome (arch. M.Auninas), Kraštovaizdžio kategorijoje – Pusiau autonomiška sauna (arch. Architectural Bureau Pluss), Visuomeninių pastatų kategorijoje – Someru bendruomenės centras (arch. Salto). Ateities objektų grupės Konkursinių darbų kategorijoje puikuojasi dar vienas Estijos architektūros objektas – Talino savivaldybė (arch. Bjarke Ingels Group (Danija) ir Allianss Arhitektid (Estija)). Visi estų darbai džiugina architektūros kokybe, sprendinių originalumu, subtilumu.
Deja, Lietuvos architektūros pastatų Metų geriausiųjų pasaulio architektūros objektų sąraše ir šįkart nėra. Beje, nėra jame ir Latvijos kolegų darbų.
ARCHITEKTŪRA PRASIDEDA STUDIJŲ SUOLE
Architektūros srityje dar visai neseniai ėję koją kojon, nuo Estijos kolegų, atrodo, jau beviltiškai atsiliekame. Priežastis, ko gero, tikrai ne staiga pradėjęs blėsti mūsų architektų talentas. Kad pagaliau būtų pastebėti bei pripažinti tarptautinėje arenoje estai ilgai ir nuosekliai dirbo – ruošė kūrybingą pamainą, rengė tarptautinius architektūros idėjų konkursus, stažavosi užsienyje. Estai gerai žino ir kad architektūroje svarbiausia ne kiekybė, todėl ir architektūros studentų jie priima žymiai mažiau nei Lietuvoje. Gal todėl šioje šalyje architektūra nematuojama parduodamais kvadratiniais metrais.
ARCHITEKTAI TRAUKS Į BARSELONĄ
Viso pasaulio architektai, architektūros žinovai bei gerbėjai rudeni vėl trauks į Barseloną, kur 2 – 4 dienomis įvyks kasmetinė architektūros fiesta – Pasaulio architektūros festivalis. Festivalyje, kaip įprasta, bus paskelbtas geriausias pasaulio pastatas, vyks įvairūs architektūriniai pristatymai, paskaitos, parodos, ekskursijos. Jo svečiai vėl galės ne tik lankytis įvairiuose festivalio renginiuose, bet ir apžiūrėti pačią Katalonijos sostinę, kupiną istorinės bei šiuolaikinės architektūros perlų. Pastarųjų, beje, kasmet vis daugiau ir daugiau. Tarp naujausių – neseniai geriausiu pasaulio dangoraižiu pripažintas raudonasis viešbutis Porta Fira (T.Ito). Jame numerį užsisakyti, ko gero, reikėtų jau dabar.
Vilmantas Rutkauskas
( 2011-08-27 )
Paties siūlymas prilygsta Zuoko idėjai kurti dipolį Kaunas – Vilnius, vis tik, vis ir dėl to, ir būtinai nepamirštant, kad božnyca tam taipogi ir gi pasirengusi – maždaug kas 20 kilometrų (pinigų yra) pastatyti po kapitalinę judaistinę karkasinę dievžnycą.
Šiuolaikinėje žnycoje aukso būtų, aišku, mažiau (tik gipso) – kad mažiau erzinti klijentus.
Tačiau, vis tik, idėjinė idėja ant san kryžų statyti po žydkryžių – nepraeitų, nes tam kategoriškai priešintatųsi Kauno stumbro su kryžium Kelių ir keliukų policija (nebent iš bėdos 50 kilometrų nuo kelio – kad neblaškyti į mažiau pastebimą saugumą dėmesio ir BŪTINAI susimokant metinį mokestį už reklamą, o tai jau būtų, ir durnam aišku, brangiau už patį kryžių – kai net kai paremtų kasmetinė nepriklausoma Vatikano ir Lietuvos valstybė). Tačiau, Variantas – auto stradoje ant reklaminių stendų paišyti žydkryžius, katekorizuotai atmetamas – neva tai neautentiška ir neįtraukta būtų į žydkultūros paveldą (nebent tai nuosavam kieme) tai.
V.rutkauskas su karvute-rėmėja prieš tam neturinčius laiko ir noro kolaborantus – nulis . Ir durnam aišku, kad, kažkur paburbėjus, “paveldo” žydnycos visur stovės. Kam nepatinka, tas lai nemato arba pasigydo.
Laurynas
( 2011-08-26 )
Apsiimčiau projektuoti inovatyvaus dizaino pastatus Lietuvoje.
http://perspektyva.net/
kzn
( 2011-08-25 )
Gerai, kad musu architektura bent jau mums patiems patinka. Ir tai atrodo ne visiems. O kad estai patinka ir uzsieniui, matosi seniai. Jie yra nuolatiniai dalyviai visokiausiu architekturiniu rinkimu ir topu. Ne uz kalnu tas laikas, kai ims buti ir laimetojais. Sekite tendencijas. Kad jie patenka i topus jau seniai nera atsitiktinumas.
Tegyvuova vieninga Lietuvos viesuju pirkimu, architektu ruosimo ir kitu konjunkturininku sajunga! URA!!!
Andrius R.
( 2011-08-25 )
Na matote komentatoriai, čia ne mes patys save nuvertiname, ne Karalius nuvertina, ne Pilotas, taip mus mato pasaulis, o jei taip mato tai gal tai ir yra? M?
P.S. Lilo, konkursus Kazachstane ir Latvijoje laikyčiau tik pusiau tarptautiniais.
Lilo
( 2011-08-25 )
Šiaip nereikia jau taip nuvertinti Lietuvos architektus. Musiškiai yra laimėje eilę tarptautinių konkursų, tuo tarpų estai yra neseniai laimėje tik pirmam tarptautiniam architektūriniam konkurse. Latvijoje.
kandis
( 2011-08-25 )
…skaudu skaityti, kai eilini karta rasoma apie architektu estu pasiekimus…o lietuviai vel tyli…nors musu potencialas, manau, yra stiprus: Santakos gyvnamiu k-sas Kaune, Seduvos kulturos centras, aerouostas, Nacionalines galerijos atgimimas. O dar pasidaire po kolegu portfolio atkastume „busimo objekto“ nominacijos pretendeta…
…idomu,kiek kainavo tas klaikus krepsinio kamuolio surogatas, riogsantis priesais Katedra Kaune ant keliu naiviu parketo lenteliu ir jau besilupantis (jeigu taip pavertus premiju vnt. x uz geriausius architektu kasmetinius darbus??? )…