Beveik prieš tris dešimtmečius Lietuvoje tikrą furorą sukėlė ir iškart bibliografine retenybe tapo anuomet tik siauram specialistų ratui žinomos dailėtyrininkės Marijos Matušakaitės monografija „Portretas XVI – XVIII a. Lietuvoje“. Penktadienį 17 val, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V.Putvinskio g. 55, Kaune) viena žymiausių Lietuvos dailėtyrininkių pristatys dar vieną unikalią monografiją – „Portretas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“.
Renginyje dalyvaus knygos autorė, Nacionalinės premijos laureatė, Marija Matušakaitė, redaktorius Petras Kimbrys, žinomas fotografas ir leidėjas Klaudijus Driskius.
Po ilgų kruopštaus darbo metų bene garsiausia lietuvių dailės tyrėja, 2009 m. įvertinta Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija, šiandien vėl grįžta prie tos pačios temos. Iš Lietuvos ir kaimyninių kraštų dailės lobynuose saugomų, daugeliu atvejų jos naujai aptiktų ir pirmąsyk skelbiamų XVI – XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveikslų, freskų ir raižinių prieš skaitytojų akis kaip gyvi iškyla garsūs arba primiršti mūsų krašto praeities veikėjai ir girdėti arba visiškai nežinomi jų portretų kūrėjų vardai.
„Visi jie, vienaip ar kitaip dalyvavę tėvynės gyvenime, aukoję jai savo talentus ir darbus, o neretai ir gyvybę, neatskiriamai susijo su mūsų kultūra ir neabejotinai nusipelnė, kad būtų žinomi kiekvienam šiandienės Lietuvos žmogui“. (Iš autorės Pabaigos žodžio).