Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, architektūros studentams atsirado daugiau galimybių dalyvauti tarptautinėse programose, konkursuose, stažuotis užsienio kompanijose, įgyti patirties ir žinių. Pernai birželį Švietimo mainų paramos fondas, kuris administruoja „Mokymosi visą gyvenimą“ programą ir gauna finansavimą iš Europos Komisijos bei Lietuvos Vyriausybės, suteikė Lietuvos architektų sąjungai subsidiją, skirtą Leonardo da Vinčio programos mobilumo projektui.
Dar kazkas.
ARCHITEKTŪRINĖS PATIRTIES – Į VAKARŲ EUROPĄ
Projektas „Architektų universalumo skatinimas remiantis praktine patirtimi ES kompanijose“ skirtas jauniems architektams, norintiems pasisemti novatoriškų idėjų, gauti naujų žinių ar tobulinti turimas, susipažinti su architektų darbo specifika Europos Sąjungos šalyse. Projekte dalyvavo 10 jaunų Lietuvos architektų ir 9 užsienio projektavimo bendrovės (1 – Danijoje, 1 – Portugalijoje, 7 – Ispanijoje), kurių architektūriniai projektai išsiskiria drąsiais ir novatoriškais sprendimais.
Projektas truko nuo 2007 metų birželio 1 dienos iki 2008 metų spalio 1 dienos ir vykdytas pagal iš anksto suplanuotą eigą: dalyvių atranka, kalbinis pasirengimas stažuotei, stažuotė, rezultatų vertinimas ir jų sklaida. Dalyviai atrinkti pagal motyvaciją, tarptautinę patirtį, atliktų darbų kokybę ir kalbinius sugebėjimus. Stažuotės truko 24 ir 26 savaites.
MARGA KOLEGŲ BENDRUOMENĖ
Studentė Elena Archipovaitė stažavosi Portugalijoje, Porto mieste, architekto Bernardo Rodrigueso projektavimo biure. Stažuotės metu Elenai didžiausią įspūdį padarė laisvas kūrybinis procesas, nevaržomas finansinių sąlygų ir konstrukcinių dogmų. Architekto B.Rodrigueso darbuose taikomos naujausios technologijos, persipynusios su gamtos išsaugojimo idėjomis. Jo biuras projektuoja tiek privačius, tiek visuomeninius pastatus – nuo vienbučių namų iki didelių turizmo kompleksų.
Rasa Mizaraitė ir Lina Savickaitė stažavosi Katalonijos sostinėje Barselonoje (Ispanija), architektų biure „Guallart Architects“. Biure dirbo 15 jaunų architektų iš įvairių pasaulio šalių: Ispanijos, Italijos, Meksikos, Puerto Riko, Graikijos, Indijos, Lenkijos ir Lietuvos. Jo vadovas architektas Vincente Guallartas vadinamas „kalnų žmogumi” – dėl jam būdingų neįprastų architektūrinių formų. V.Guallarto pastatai ekspresyvūs, primenantys kalnus ar medžius. Vienas iš pagrindinių darbo principų – pagal gamtos formų analizes sukurti originalią pastatų formą ir konstrukciją. Nuo pat pirmų stažuotės dienų teko įsitraukti į darbą prie konkursinių projektų, atlikti analizes, idėjų paieškas, daryti maketus, braižyti techninius ir darbo brėžinius. Stažuotės metu Lina ir Rasa patobulino kompiuterijos žinias, nes darbe buvo naudojamasi naujausiomis kompiuterinėmis technologijomis, padedančiomis įgyvendinti labai sudėtingas architektūrines formas. Stažuojant biure buvo daromi tokie projektai, kurių Lietuvoje būtų neįmanoma įgyvendinti dėl finansinių problemų. Šiuo metu V.Guallarto biuro darbai eksponuojami Venecijos bienalėje.
AUKŠTOJI ARCHITEKTŪRA IŠ LABAI ARTI
Madride (Ispanija) esantis biuras „Ecosistema urbana“ išsiskiria savitu požiūriu į architektūrą. Vienas iš jo siekių – propaguoti „ekologinį dizainą“ ir kuo geriau išnaudoti inžinerines galimybes. Šio biuro pastatai – „sumenintų“ formų, neįprastų konstrukcijų, pagrįsti naujomis technologijomis. „Ecosistema urbanos“ biure stažavosi Justina Muliuolytė. Ji dirbo su netradiciniais projektais, įgijo specifinių žinių. Pradžioje Justina rengė pasiūlymus bioklimatinėms Madrido erdvėms pagerinti, vėliau su biuro komanda dalyvavo aikštės konkurse (laimėta antroji vieta).
Kitame Madrido biure – „PO-2 Arquitectos“ – stažavosi Tadas Jonauskis. Tai biuras, pelnęs ne vieną architektūrinį apdovanojimą, jo projektai eksponuoti tarptautinėse parodose. Tadas sako daugiausia padirbėjęs prie nacionalinės reikšmės konkursų. Vienas iš jų – Teisingumo miestelio (Madridas) konkursas. Vėliau Tadas dalyvavo rengiant idėjinį konkursą: pasiūlymų dėl naujo turistinio maršruto Madrido centre, tarp Ispanijos aikštės ir Karalių rūmų.
Projektavimo biure „RCR Arquitectes“ stažavosi Agnė Jacunskaitė. Biurą yra įkūrę trys Katalonijos architektai – Rafael Aranda, Carme Pigem ir Ramonas Vilalta. Kartu su jais dirba apie 40 profesionalų ir jaunųjų architektų iš viso pasaulio. Agnei paliko įspūdį RCR’ų kuriama labai individuali architektūra, kuriai būdingas geometrinis preciziškumas, grafiškas linijų žaismas.
Biuro „RCR Arquitectes“ kūrybos principai – erdvės ir šviesos kompozicijos, medžiagiškumo kombinacijos, apmąstytos iki smulkmenų. Jų darbuose jaučiamas stiprus ryšys su gamta, moderniai išreikšta pastatų ir kraštovaizdžio harmonija.
Stažuotės pradžioje Agnė prisidėjo prie grupės, kuri ruošė konkursinį pasiūlymą muziejui Prancūzijoje. Teko analizuoti erdvės ir šviesos santykį, daryti eksperimentinius natūralios šviesos studijai skirtus modelius. Šis projektas konkurse laimėjo pirmąją vietą. Likusį stažuotės laiką Agnė dirbo prie stambaus Dubajuje ruošiamo projekto.
ISPANIŠKOS MOKYKLOS ASPEKTAI
Barselonos projektavimo biure „Fondarius Architecture“ stažavosi Danguolė Ručinskaitė. Vienas esminių šio biuro kūrybos bruožų – ne tik „įpaišyti“ pastatą į tam tikrą erdvę, bet ir pačią erdvę padaryti kūrinio dalimi. Tam pasitelkiamos vandens plokštumos, reljefas, šviesa, konstrukciniai elementai. Danguolė stažuotės pradžioje atliko
„Forio d’ischia“ pakrantės urbanistinius pasiūlymus, vėliau su kolegomis parengė buto renovacijos projektą.
Ispanų architektų biuras „Mizien Arquitectes“, kuriame stažavosi Eglė Matulaitytė, daug dėmesio skiria architektūriniams konkursams ir dalyvavimui juose. Jo kūryba išsiskiria formų įvairove, jų valdymu, derinimu su funkcionalumu. Architektūriniam Leidos miesto universiteto konkursui Eglė atliko tūrines vizualizacijas, architektūrinius brėžinius. Kadangi jos bendradarbiai buvo vietiniai, sunkiai kalbantys angliškai, Eglei teko sparčiai išmokti ispanų kalbą
„Miralles Tagliabue“ (EMBT) – viena garsiausių Ispanijos architektūrinių kompanijų, žinoma visame pasaulyje. Ji yra laimėjusi ne vieną tarptautinį konkursą, atstovavusi Ispanijai daugelyje tarptautinių parodų. Šiame projektavimo biure stažavosi Vaiva Šimoliūnaitė. Ji dirbo prie konkurso Pietų Korėjoje ir keleto konkursų Italijoje. Energinga aplinka, šilti kolegų tarpusavio santykiai padėjo Vaivai sėkmingai įsitraukti į biuro darbą ir dalyvauti rimtuose projektuose.
SKANDINAVIŠKAS RACIONALUMAS
Andrius Keizikas stažavosi Danijoje biure „BS architects“. Tai viena sėkmingiausių Danijos architektūros kompanijų. Ji projektuoja įvairaus dydžio visuomeninės paskirties pastatus, rengia pastatų rekonstrukcijos projektus. Be to, dirba su „Only“, „Vila“, „Diesel“ parduotuvių interjero koncepcijomis, rengia pasiūlymus ir projektus bendrovei „Bestseller“. Biuro „BS architects“ stilius – paprasti plano sprendiniai, jų sąsaja su aiškiomis ir lengvai suvokiamomis geometrinėmis formomis, moderniais erdviniais sprendiniais ir skandinavišku nuoseklumu.
PATIRTIS NEĮKAINOJAMA
Jaunieji architektūrinių stažuočių dalyviai neseniai Architektų sąjungos būstinėje pasidalijo Europos architektų biuruose įgyta patirtimi. Kiekvienas pristatė „savo“ biurą, kuriame dirbo, pasidalijo įspūdžiais, papasakojo apie atliktus projektus, architektūrinio darbo organizavimą, laisvalaikį, kultūrinį gyvenimą. Padrąsinę norinčiuosius dalyvauti naujuose Leonardo da Vinčio programos mobilumo projektuose, stažuotojai vienbalsiai tvirtino: užsienyje įgyta patirtis – būsimajam architektui neįkainojama.