Jau tris dešimtmečius gyvuojantis ir tikra architektūros talentų kalve tapęs Studentų idėjų konkursas (SIKON), organizuojamas Architektūros studentų klubo, šiemet sugrįžta jau 27-tą kartą. Šiais metais birželio 26 – 30 dienomis savo pėdsakus jis pasiryžęs įspausti Pervalkoje.
SIKON‘O ISTORIJA PRASIDĖJO SOVIETMEČIU
Gilias šaknis turinčio SIKON‘o istorija prasidėjo dar tolimais 1983 metais. Tuomet 3 dar niekam nežinomi, bet labai ambicingi architektūros studentai (dabar tapę vienais iš garsiausių Lietuvos architektų) G.Čaikauskas, A.Karalius ir A.Ambrasas, važiuodami traukiniu, ieškojo būdų paskatinti architektūrinių idėjų kaitą. Jiems kilo sumanymas patiems suorganizuoti tarptautinį (tuometinės TSRS ribose, deja) studentų konkursą, kuriame jie galėtų išmėginti jėgas su kolegomis iš kitų miestų. Kaip parodė laikas, ši idėja buvo geniali ir architektūros studentams be galo aktuali. Palaipsniui konkursas įtraukė ir kitų valstybių (tuometinės TSRS) studentus. Darbus dalyviai siuntė iš įvairiausių šalių. SIKON‘o geografinės ribos nusidriekė nuo Kaukazo kalnų iki Baltijos jūros.
KŪRYBINES GALIAS IŠLAISVINS PERVALKOJE
20 metų (su pertraukomis) vykęs SIKON‘as, bėgant metams, stipriai atsinaujino ir pakeitė savo formatą. Iki tol buvęs siunčiamų darbų konkursas, nuo 2003 metų virto kelių dienų kūrybinėmis dirbtuvėmis provokuojančioje, unikalioje, problematiškoje erdvėje. Šiemet SIKON‘as žengia (o tiksliau sakant bilda traukiniu) prie jūros, į Pervalką. Pasirinkta vieta išsiskiria nuostabia ir mažai civilizacijos tepaliesta gamta. Kuršių nerija – tai teritorija įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą, todėl joje stipriai apribota bet kokia architektūrinė intervencija.
Antra vertus, viešojoje erdvėje dažnai girdime, kad buvo peržengtos gamtosauginės ribos, arba dar baisiau – sudarkytas kraštovaizdis. Todėl natūraliai nuo žemyninės dalies atskirtas rezervatas, diktuoja ir renginio kryptį – studentai sieks išlaisvinti savo kūrybines galias, ieškant ribos tiek mažesniame savo vidaus mastelyje, tiek spręsti žmogaus kūrybinio ribotumo problematiką platesniame, globaliame kontekste. Dalyviams teks apsispręsti ar palikti tam tikras ribas, ar jas šalinti, o galbūt iš dviejų kelių pasirinkti trečią…
Taigi, SIKON‘as šiemet kviečia studentus ieškoti tiek savo, tiek vietos galimybių ribos.
RENGINYS PRASIDĖS TRAUKINYJE
SIKON‘o kūrybines dirbtuves tradiciškai papildys paskaitos – diskusijos tarp studentų ir įvairių meno sričių profesionalų, padėsiančios įvairiapusiškiau suprasti renginio temą ir siekti rezultato. Renginyje dalyvaus M.Bliujus, M.Daukšys, S.Slavinskas, N. Strakauskaitė, V.Balsys, A.Šnaras bei R.Diržys. Dalyvių darbus vertins kvalifikuota komisija iš tapybos, architektūros ir urbanistikos, fotografijos sričių atstovų. Na, o siekiant priminti pirmojo SIKON‘o gimimo istoriją, 4 dienų renginys prasidės kaip ir prieš 31 metus – traukinyje.
Taigi, šiemet SIKON‘as žengia į dar niekada nelankytas vietas, skatindamas pasidžiaugti Kuršių nerijos grožiu, semtis įkvėpimo iš gamtos, panagrinėti vietos ypatumus, mesti iššūkį sau ir ieškoti ribų tiek kūryboje, tiek gamtosaugoje, tiek savyje.
Architektūros studentų klubo informacija.