Kauno miesto muziejuje ką tik atidaryta Stanislovo Lukošiaus fotografijų paroda „Nemiestiškas miestas“. Antrojoje ciklo parodoje tęsiama kelionė į užburiančios miesto praeities pasaulį. Fotografijos prabyla apie miestą ne kaip statiškų fasadų sieną, bet kaip sambūvį, kurio nūnai neretai pasigendame.
Kauno miesto muziejuje (Rotušės a. 15, Kaunas) jau veikia antroji S.Lukošiaus (1906–1997) istorinių fotografijų paroda „Nemiestiškas miestas“. Atrinktose nestandartinėse nuotraukose žmogaus apgyvendintos erdvės, kaip kaimas, besiplečiantys priemiesčiai, tankiai užpildytas didmiestis, persipina nenutrūkstamoje trajektorijoje laipsniškame virsme iš vienos į kitą. Naujų projektų, statybų, remonto darbų fone lyg fantasmagoriškos detalės išnyra miesto centre riedantis vežimas, vaikiūkščių pulkai žiemą tarp medinių „Brazilkos“ trobesių, bažnyčioje tyliai susėdusios moterys baltomis skarelėmis, priemiesčių daugiabučių ir gamyklų statinių fone besiganančios karvės, tradicinės statybos ir puošybos mediniai nameliai, kuriems akivaizdžiai jau nebedaug liko… Visa tai papildo močiučių pasakojimus apie čia pat, kiemuose vos prieš kelis dešimtmečius laikytus naminius gyvuliukus ar paukštelius, miesto autobusą, kuris tik užkilęs į Žaliakalnį jau sukdavosi ir leisdavosi žemyn, skautų stovyklas, vykdavusias miške, kur dabar plyti nauji mikrorajonai.
Fotografo sustabdytuose kadruose regime kontrastų kovą, senų pavidalų stabtelėjimą prieš jiems išnykstant, tiksliau – juos išstumiant. Pajuntame suvirpant melancholišką ilgesį, prisimenant dar iki galo neužkariautų gamtos ir žemdirbiškos buities teritorijų dievišką savaimingumą, anksčiau gyvavusį kitokį žmonių tarpusavio santykį ir etiką.
Parengta pagal Kauno miesto muziejaus informaciją.