Sostinėje rengiamas jubiliejinis – 50-asis – Vilniaus aukcionas. Šis ypatingas jubiliejinis renginys išsiskiria gausa bei įvairove kūrinių, kurie suskirstyti net į 12 teminių rubrikų.
DOMINUOJA TAPYBOS DARBAI
Gruodžio 1 dieną 18 val. Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) įvyks 50-asis (L) Vilniaus aukcionas. Jo rinkinį sudaro 248 lotai (meno kūriniai ir kolekcinės vertybės), suskirstyti į 12 teminių rubrikų bei pristatantys plačią vaizduojamosios lietuviškos ir lituanistinės dailės panoramą.
L Vilniaus aukciono kupina žaismės ir kartu klasikinių kontūrų ekspozicija suskirstyta į 12 teminių rubrikų: „Vilniaus piešimo mokykla“, „Kazys Šimonis“, „Grupė 24“, „Kauno meno mokykla“, „Lietuvos dailė“, „Litvakų dailė“, „Išeivijos dailė“, „Lietuvos grafika“, „Religinis ir liaudies menas“, „Varia lituanica“, „Varia“ ir „Knygos, leidiniai“.Tarp beveik pustrečio šimto lotų dominuoja tapybos darbai, tačiau yra ir nemažai grafikos kūrinių, skulptūros, knygų ir netgi pora muzikos instrumentų.
Svarbus šio aukciono akcentas yra dviejų meninių scenų – Vilniaus ir Kauno – susitikimas „Vilniaus piešimo mokyklos” ir „Kauno meno mokyklos” rubrikose. Vilniaus piešimo mokyklos autoriai K.Gorskis, L.Krestinas, J.Epšteinas žavi psichologiniais moterų portretais. Kauno meno mokyklai atstovauja A.Galdikas, J.Mackevičius, S.Ušinskas, J.Buračas ir kt.
Atskiroje rubrikoje atidžiau nagrinėjama K.Šimonio kūryba, pristatomi įvairių laikotarpių jo darbai. Rubrikoje „In Focus: Grupė 24“ tarsi išdykėliškas kipšas prabyla spalvų, siužetų, technikų įvairove. Pristatomi žinomi autoriai – Š.Sauka, L.Katinas, V.Antanavičius, A.Skačkauskas ir kt.
IŠSKIRTINIAI VARDAI IR XVI A. KONVOLIUTAS
Rubrikoje „Lietuvos dailė” dominuoja koloristinė tapyba. Šioje rubrikoje – įvairių tapybos laikotarpių mozaika. Galima rasti nemažai urbanistinės, daugiausiai Vilniaus miesto, tematikos V.Mackevičiaus, V.Dilkos, J.Čeponio, J.Mackonio darbuose. Taip pat galima atrasti spalvingų natiurmortų, peizažų (L.Katinas, M.Bulaka, J.Švėgžda, S.Gračiovas). Tarp modernistinės tapybos atstovų – V.Kisarauskas, L.Tuleikis, A.Petrašiūnaitė, V.Marcinkevičius, S.Teitelbaumas. Eksponuojamos ir primityvia maniera sukurtos Vytauto Pakalnio drobės.
Grafikos rubrikoje pristatomi S.Ušinsko, A.Savicko, E.Kairiūkštytės, A.Gustas ir daugelio kitų autorių darbai.
Rubrika „Litvakų dailė“ pasižymi išskirtiniais vardais: E.Lurie, M.Bandas, N.Arbit Blatas, Y.Kovarsky. Verta pažymėti A.Blato ir Lipchitzo litografijų rinkinius.
Neįprastai spalvingoje ir ekspresyvioje „Išeivijos dailininkų rubrikoje“ – P.Gailiaus ir P.Lapės abstrakcijos, Vytauto Kasiulio cirko artistai, P.Domšaičio ir A.Petrikonio peizažai, B.Murino natiurmortai. Rubriką papildo R.Viesulo 7 estampai iš ciklo „Dainos“. „Religinio ir liaudies meno“ rubrikoje pristatomi religinės tematikos XIX a. kūriniai.
„Varia lituanica“ rubrikoje išsiskiria pirmą kartą pristatomas skulptorius, P.Rimšos mokytojas, P.Veliuoniškis, taip pat T.Goreckis, K.Stabrauskas, M.Dobužinskis. Ypatingą rubrikos poziciją užima skulptūros žanras, kuriam atstovauja Stanislovas Kuzma ir Daliutė Ona Matulaitė.
Aukcioną užbaigia retų knygų ir leidinių rubrika, kurioje minėtinas 1572 m. konvoliutas su Žygimanto Augusto patarėjo teisės klausimais P.Roizijaus laišku valdovui.
Aukciono ekspoziciją galima apžiūrėti lapkričio 29–30 dienomis nuo 10 iki 18 val. bei gruodžio 1 d. nuo 10 iki 14 val.
Parengta pagal „Meno rinka“ informaciją.