Susipažinti su ankstyvųjų modernizmo vilų architektūra iki šiol dažniausiai traukdavome į Paryžiaus priemiestį, Poissy miestelį. Pastarojo pakraštyje, laukymėje baltuoja viso pasaulio modernios architektūros mylėtojų lankomas vienas žymiausių ankstyvojo modernizmo tokio tipo pastatų – „Villa Savoye“ (arch. Le Corbusier). Tačiau nuo kovo pradžios jau galima sukti ir į Čekiją, kur pūpso modernizmo pionieriaus ir ideologo Ludwigo Mies van der Rohe’ės (Ludwig Mies van der Rohe) šedevras – „Villa Tugendhat“, dar žinomas kaip „Brno vila“.
MODERNIZMO GRYNUOLIS MORAVIJOS GAMTOJE
Pagal garsaus modernizmo architekto M. van der Rohe projektą vaizdingose Pietų Moravijos apylinkėse 3 aukštų moderni vila žydų pramoninkų F. ir G. Tugendhatų šeimai pastatyta 1929 metais. Tai yra, tuo pat metu, kaip ir žymusis M. van der Rohe paviljonas Barselonoje. Panaudojęs plieninio rėmo konstruktyvą, architektas šioje aiškių architektūrinių formų viloje įgyvendino modernizmo kūrybinius principus bei sukūrė funkcionalią ir pažangią XX amžiaus pradžios gyvenamąją aplinką. Statyba užtruko vos 4 mėnesius, o šeima, įrengus interjerą, į jį įsikėlė 1930-aisiais.
Vilos Villa Tugendhat“ pagalbinės bei ūkinės patalpos kartu su šeimininko fotografijos studija buvo įrengti apatiniame aukšte, o visas antrasis aukštas – paskirtas bendrosioms erdvėms. Viršutiniame aukšte suprojektuoti miegamieji kambariai užtikrino šeimos narių privatumą. Antrajame aukšte įrengto erdvios svetainės stiklinė siena atvėrė kerintį supančios gamtos – parko bei Brno miesto peizažą. Vilos interjere, suprojektuotame kartu su interjero dizainere L.Reich, derintos solidžios medžio, akmens, odos ir brangių audinių medžiagos. Toks stiklo ir plieno derinys su prabangiu interjeru bei supančia gamta vėliau tapo modernizmo architektūros klasika. Šis žinomas Mies van der Rohe’ės architektūros kūrinys taip pat įliustruoja, kad tarpukaryje Čekija buvo ne kažkoks Europos užkampis, bet pažangi ir kultūros naujovėms neabejinga šalis.
F. ir G. Tugendhatai su vaikais viloje gyveno iki 1938 metų, kai jiems nuo karo teko trauktis į Šveicariją bei Venesuelą.
ĮTRAUKTA Į UNESCO KULTŪROS PAVELDO SĄRAŠĄ
Per karą Tugendhatų vila buvo plėšiama kareivių, kurie sudegino ir autentiškus baldus. Čekoslovakijos laikais apie vilos renovaciją bei panaudojimą kultūriniams tikslams buvo galvojama nuo 7-ojo dešimtmečio pradžios. Joje veikė šokių mokykla, vaikų ligoninės reabilitacijos centras. Vėliau renovuotas statinys tarnavo Brno miesto valdžios reprezentacijai bei svečiams apgyvendinti.
Čekijai tapus nepriklausomai, 1994 metais šį L. Mies van der R.Rohe’ės pastatą nuspręsta patikėti Brno muziejui, kuris jį atvėrė visuomenei. 1995 metais vila tapo Čekijos respublikos kultūros paminklu, o 2001-aisiais – ji įtraukta ir UNESCO kultūros vertybių sąrašą. Tuomet imta rimtai galvoti ir apie pastato restauraciją.
Gerokai aptriušusi vila galiausiai 2010 metų pradžioje buvo uždaryta, o restauracija čia užtruko daugiau nei dvejus metus. Restauratoriai atkūrė ir užkonservavo originalius vilos elementus, planą. Pasak čekų, darbai apėmė paties pastato medžiagas, detales, technologines sistemas, interjerą ir net parką. Taigi šiame modernizmo architektūros vietoženklyje pavasarį lankytojų laukiama vėl. Čekai užtikrina, kad ši intervencija į vilą – sėkmingiausia jos remontų ir renovacijų istorijoje. Nuo kovo 6-osios tuo galima įsitikinti kiekvienam.