Kyjive pristatyta terapinio sodo idėja, kurios architektūrinius sprendimus sukūrė Lietuvos urbanistų studija PUPA. Planuojama, kad pirmasis terapinis sodas, skirtas tiek emociškai, tiek fiziškai atsigauti po karo traumų, populiariausiame Kyjivo parke – ekspozicijų centre VDNG bus atidarytas šių metų rugpjūtį.
GLOBOJA PATI OLENA ZELENSKA
Pasak PUPA partnerės Justinos Muliuolytės, mokslininkai dar prieš kelis dešimtmečius nustatė teigiamą gamtos poveikį atkuriant žmogaus sveikatą. „Teigiamą gamtos poveikį plačiau tyrinėja neurourbanistika, biofilinio dizaino ar dėmesio atstatymo teorijos, kuriose teigiama, kad augalai, vanduo, natūralios medžiagos, formos ir tekstūros mus veikia pozityviai – padeda atsipalaiduoti, mažinti stresą, pagerinti nuotaiką, pagreitinti atsigavimą po ligos ar operacijos. Atsižvelgiant į minėtas teorijas buvo kuriama ir terapinio sodo Kyjive koncepcija“, – pasakoja J.Muliuolytė.
Projektas, kurį globoja pirmoji Ukrainos ponia Olena Zelenska, PUPA įgyvendina kartu su partneriais iš Ukrainos „Big City Lab“. Praėjusią savaitę O.Zelenska pasodino pirmuosius augalus, taip simboliškai pristatydama terapinio sodo projektą. Terapiniam sodui numatyta miško apsupta teritorija daugiau nei 280 ha užimančiame Kyjivo parke.
Tikimasi, kad terapinis sodas taps užuovėja šalies gynėjams, kurie reabilituojasi po fizinių traumų, kariškiams, jų šeimoms, karo belaisvių, dingusių, žuvusių asmenų šeimoms, vaikams su negalia ir jų tėvams, vyresnio amžiaus žmonėms ir visiems, kuriems reikalingas fizinis atsigavimas ir emocinis palengvėjimas. Planuojama, kad terapiniai sodai bus statomi ir kituose Ukrainos miestuose.
NE PIRMAS PROJEKTAS KARTU KOLEGOMIS IŠ KIJIVO
PUPA sukūrė architektūrinius projekto sprendinius, kurie apima erdvių išdėstymą, takų sistemą, apželdinimo planą, augalų parinkimą, mažosios architektūros (paviljono, pavėsinių, suolelių, žaidimo erdvių, lauko baldų) dizaino sprendinius. Projekto metu buvo konsultuojamasi su psichoterapeutais, meno terapijos specialistais, ligoninių darbuotojais, asmenimis, kurie padeda reabilituotis kariškiams.
Pasak J.Muliuolytės, terapiniame sode numatytos skirtingos erdvės: tai gėlynai, miško proskynos, saulėta pieva, daržas, vaikų žaidimų erdvė.
„Terapiniame sode bus galimybė užsiimti sodininkyste, veiks kūno praktikos zona su joga, ergoterapija ir adaptyvaus sporto pratimais, individualios poilsio ir atsipalaidavimo erdvės, meno terapijos, paskaitų ir meistriškumo pamokų vieta bei erdvė vaikams, kurių tėvai dalyvauja užsiėmimuose. Projekto koncepcijoje numatyta, kad terapiniame sode bus stimuliuojami visi penki pojūčiai – nuo skirtingu metų laiku žydinčių augalų, basakojų takų iki vėjo garsą skleidžiančių skulptūrų, kvapnių vaistažolių ar ragaujamų ten pat užaugintų daržovių“, – pasakoja PUPA urbanistė.
Terapinis sodas – ne pirmas projektas, kurį PUPA kuria kartu su urbanistų biuru iš Kyjivo „Big City Lab“. Nuo 2016 m. PUPA prisidėjo prie tokių projektų, kaip ekspozicijų centro VDNG vizija, Kyjivo sporto parkas, Mariupolio miesto parkas, prasidėjus karui Mariupolio miesto atstatymo vizija, Kortica salos Zaporižia mieste vizija ir piliakalnio parkas, poliklinikos transformacija Slavutyčiaus mieste ir kt.
Parengta pagal urbanistų studijos PUPA informaciją.
Titulinė nuotrauka: Kyjive pristatyta terapinio sodo idėja. Ukrainos pirmosios ponios Olenos Zelenskos biuro nuotrauka.

Kyjive pristatyta terapinio sodo idėja. Ukrainos pirmosios ponios Olenos Zelenskos biuro nuotrauka.

Terapinis sodas Kyjive. Pav.: PUPA archyvas.

Terapinis sodas Kyjive. Pav.: PUPA archyvas.

Terapinis sodas Kyjive. Pav.: PUPA archyvas.

Terapinis sodas Kyjive. Pav.: PUPA archyvas.

Terapinis sodas Kyjive. Pav.: PUPA archyvas.