Per 8 metus unikaliais rakursais sostinės istoriją su savivaldybės parama tyrinėjo daugiau negu 30 mokslininkų. Į menkai tyrinėtas Vilniaus praeities temas šiemet gilinsis dar 11 jų, tarp kurių – ir architektūros tyrinėtojai. Sostinė aštuoniems tyrimams ką tik paskirstė 45.000 eurų.
Kaip praneša Vilniaus savivaldybė, konkursui šiemet pateiktas rekordinis paraiškų skaičius – net 27, tai beveik tris kartus daugiau nei įprastai. Mokslininkai ir tyrėjai galėjo rinktis net iš 25 temų.
Prof. Jurgitai Verbickienei ir dr. Sergijui Gurbychui skirta 8,5 tūk st eurų stipendija už tyrimą „Atminties balsai: žydų liudijimai apie Vilnių Pirmojo pasaulinio karo metu“. Dr. Martynui Jakuliui skirta 4,5 tūkst. eurų stipendija už tyrimą Vilniaus gydymo įstaigų tematika. Vienas iš esminių keliamų klausimų – kaip ankstyvuoju carinio režimo laikotarpiu (maždaug iki 1830–1831 m. sukilimo) dar neuždarytos senosios gydymo institucijos buvo pritaikytos naujiems poreikiams. Dr. Tojanai Račiūnaitei skirta 6,3 tūkst. eurų stipendija už tyrimą „Giovanni Battista Gisleni Vilniui skirti projektai“. Tyrimu siekiama atskleisti italų architekto, scenografo, skulptoriaus ir muziko Giovanni Battista Gisleni (1600–1672) indėlį Vilniaus barokui.
Dr. Laurai Petrauskaitei skirta 4,5 tūkst. eurų stipendija už tyrimą „Vilniaus Šv. Kotrynos benediktinių abatijos sodai“. Istorikų, menotyrininkų ir muziejininkų tyrimai parodė Šv. Kotrynos bažnyčią, kaip reikšmingą Vilniaus baroko architektūros fenomeno dalį, pristatė visuomenei sovietmečiu slėptas šio benediktinių vienuolyno menines vertybes. Dr. Laurynui Peluričiui skirta 4 tūkst. eurų stipendija už tyrimą „Vilniaus kaip tolerancijos miesto mitas: istoriografinė analizė ir kritinis diskurso tyrimas“. Prof. dr. Marijai Drėmaitei ir dr. Ingai Leonavičiūtei skirta 5,7 tūkst. eurų stipendija už tyrimą „Pastatų Tauro g. 10 ir Pamėnkalnio g. 34 istorija“. Šiuose pastatuose dabar veikia Vilniaus miesto savivaldybės įstaigos „Vilnius UNESCO literatūros miestas“ padaliniai: Profesorių namas (Tauro g. 10-1 ir 10-3) ir Pamėnkalnio vila (Pamėnkalnio g. 34). Justei Kostikovaitei ir Eglai Mikalajūnei skirta 5 tūkst. eurų stipendija už tyrimą „Reivo archeologija: Lietuvos ir Vilniaus naktinio gyvenimo ir reivo istorija 1992–2004 m.“ Tyrimu siekiama išanalizuoti Vilniaus reivo ir elektroninės muzikos kultūrą, jos formavimosi aplinkybes, socialinius ir kultūrinius kontekstus bei poveikį miesto identitetui. Prof. dr. Arvydui Pacevičiui skirta 6,5 tūkst. eurų stipendija už tyrimą „Antrinė knygų rinka Vilniuje (XVIII a. pabaiga–XIX a. pirmoji pusė)“. Tyrime keliami šie esminiai klausimai: kaip Vilniaus miesto valdžia reguliavo antrinę knygų rinką Vilniuje? Kokie įstatymai ir poįstatyminiai aktai reglamentavo gatvės prekeivių veiklą, aukcionų organizavimą? Kur ir kaip minėtieji aukcionai vykdavo?
Paraiškas stipendijai pagal 2025 metų patvirtintas tyrimų temas galėjo teikti Lietuvos aukštųjų mokyklų, mokslinių tyrimų institutų, mokslinių tyrimų centrų, mokslo ir studijų institucijų bei kitų mokslo tyrimų srityje veikiančių organizacijų mokslininkai ir (ar) tyrėjai bei mokslininkų ir (ar) tyrėjų organizacijos. Stipendijas skyrė nepriklausomų istorijos mokslo srities ekspertų ir Vilniaus savivaldybės atstovų komisija.
Parengta pagal Vilniaus m. savivaldybės informaciją.
Titulinė nuotrauka: Tarpukarinė Antonio Kiakszto vila (arch. J.Borowskis, I.Smorgonskis, 1938 m). Foto: R.Kraujutytės.