Alessandro Scandurra

ARCHITEKTAS A.SCANDURRA: Ateities mokykla Ukrainoje turi tapti bendruomenės ir švietimo centrais

2025-04-30
PILOTAS.LT

Lietuvos organizuotą tarptautinį architektūros konkursą „Ateities mokykla Ukrainai“ laimėjęs Italijos architektų biuras „Scandurra Studio“ vis dažniau minimas Lietuvos viešojoje erdvėje. Italų projektas „Nauja kaimynystė edukaciniam stebuklui“ siūlo pažvelgti į mokyklą ne vien kaip į mokymosi erdvę, bet ir kaip į rūpesčio bei saugumo vietą Ukrainos vaikams. Apie šią viziją su architektų studijos įkūrėju ir Italijos dizaino ambasadoriumi Lietuvoje, Alessandro Scandurra, kalbasi Indrė Grikšaitė.

– Alessandro, koks jūsų ryšys su Lietuva? Kodėl jus čia matome vis dažniau?
Praėjusį mėnesį, minint Italijos dizaino dieną, man buvo suteiktas Italijos dizaino ambasadoriaus Lietuvoje titulas.
Šis vaidmuo man yra didelė garbė ir dar labiau sustiprina ryšį su Lietuva ir Baltijos šalimis. Nors Lietuvos kultūra, jos ryšiai su Italija man buvo žinomi visada, glaudus darbas su lietuviais prasidėjo kiek daugiau nei prieš metus – dalyvaujant architektūros konkurse „Ateities mokykla Ukrainai“, kurį inicijavo Lietuvos užsienio reikalų ministerija.

Laimėjusi architektūrinį konkursą, mano komanda labai džiaugiasi naujai atsivėrusiomis kultūrinėmis durimis – prisidėti prie greito ir modernaus sunaikintos švietimo infrastruktūros atstatymo Ukrainoje, bendradarbiauti su Lietuvos bei kitų Baltijos šalių specialistais, mums yra didelė garbė.
Matau, kad Lietuvos kultūra giliai suvokia architektūros vaidmenį skatinant teigiamus pokyčius.
Lietuvos nepriklausomybė architektams suteikė galimybę kurti naują šalies veidą. Išsilaisvinimas, atgimimas – turbūt labiausiai kūrybiškai stimuliuojančios, įtraukiančios energijos. Man įdomu prisidėti prie šio proceso.
Tikiu, kad, kaip ir tarpukariu, kai buvo sukurtas unikalus lietuviškas modernizmo stilius, taip ir dabar Lietuvoje galima sukurti kažką dar neatrasto. Mano studijai Scandurra Studio Architeturra tai yra tikrai svarbu.

– Kaip manote, kuo jūsų architektūros vizija ypatinga? Kuo ji gali būti naudinga Ukrainoje?
Architektūra savo prigimtimi kalba apie ribas – ji kuria ir formuoja kontūrus, kurie yra ne tik fiziniai, bet ir kultūriniai bei socialiniai, psichologiniai.
Mes įsivaizduojame architektūrą kaip atvirą sistemą, įtraukią netikėtoms galimybėms. Skatinančią bendruomeniškumą. Toks požiūris būdingas mūsų studijai.
Vienas man pačiam ypatingas pavyzdys, 2015 metais, per „Expo“ parodą Milane, miesto širdyje sukurti vartai. Tai, kas iš pradžių buvo numatyta kaip aptarnavimo paviljonas, virto tyčia palikta tuščia erdve tarp dviejų laikinų struktūrų.
Galiausiai vartai tapo vieta, kur žmonės netikėtai ir įvairiai pradėjo sąveikauti su aplinka. Čia įvyko daugybė renginių, parodų ir kitų kultūrinių fenomenų. Architektūra turi galią skatinti santykius ir kurti naują realybę, kurioje gimsta erdvės ir miesto potyrių galimybės, variantiškumas.

– Man anksčiau jau esate sakęs, kodėl nusprendėte bendradarbiauti su lietuviais. Gal dar galime grįžti prie šių minčių išsamiau?
Žinoma. Jei gerai pamenu, tuomet kalbėjome apie tai, kad man bendradarbiavimo kryptį lemia ne šalies pavadinimas ar partnerių pilietybė, o bendras mąstymas, intelektas, kultūrinis sąlyčio taškas.
Partnerystėse, kurias esame užmezgę Baltijos šalyse ar Ukrainoje, mus traukia panašūs žmonės. Visuose savo projektuose sutinku šviesias, intelektualius asmenybes. Ne tiek daug galvoju apie  tautybes.

– Alessandro, jūsų projektas Ukrainos mokykloms išsiskiria plačia ir kitokia švietimo samprata. Detalizuokite, prašau…
Mūsų vizijos esmė – tikėjimas mokyklomis kaip bendruomenės laboratorijomis. Žiūrime į architektūrą kaip į švietimo įrankį, kuris gali skatinti socialinę sąveiką, kūrybiškumą, saviraišką.  Tam tikra prasme net decentralizuoti kultūrą Ukrainoje.
Mokykla neturi būti vien tik pastatas pamokoms. Ji gali tapti saugia, jaukia vieta, net prieglobsčiu – teikiančiu ne tik žinias, bet ir rūpestį, psichologinę, medicininę paramą. Gyvenimo etapas, kai mažas žmogus auga, vystosi – toks ir turi būti – apgaubtas ramybe ir saugumu.
Karinio konflikto metu ši funkcija įgyja ypatingą svarbą. Architektūra privalo reaguoti greitai ir efektyviai, paversdama pažeidžiamumą galimybe atgimti.
Atgimimas neįmanomas be švietimo, kultūros ir naujų idėjų – Ukrainos mokyklos gali tapti to atgimimo centrais.
Kijeve ir kituose didmiesčiuose net karo metu tęsiasi pamokos, paskaitos, kultūrinis gyvenimas. Tačiau atokesni regionai susiduria su iššūkiais – trūksta ne tik saugumo, bet ir galimybių, patalpų. Būtent ten įgyvendintas „Ateities mokykla Ukrainai“ projektas gali tapti vilties langu į geresnę ateitį.

– Ar turėjote omenyje ir psichosocialinius iššūkius, su kuriais dabar susiduria Ukrainos vaikai?
Absoliučiai. Remdamiesi UNICEF duomenimis, matome, kad daugiau nei pusė mokytojų Ukrainoje pastebi ryškų mokinių įgūdžių nuosmukį. Tiesioginį ugdymą šalyje lanko tik trečdalis vaikų.
Tai primena, kokios išties tragiškos yra karo pasekmės. Jos neapsiriboja tuo, kas prarasta, netektimis, bet ilgam sužaloja ir šalies ateitį per vaikus.
Tokia situacija signalizuoja apie būtinybę kuo greičiau grąžinti vaikams mokyklą – kaip erdvę, kurioje formuojasi jų tapatybė ir vyksta vystymasis. Todėl ir mūsų projektas buvo kuriamas ne tik architektūriškai, bet ir socialiai jautriai, įmanomai atidžiai.

– Kaip visa tai atsispindi jūsų pasiūlytame projekte?
Mūsų koncepcija grindžiama „beveidės“ architektūros idėja – tokia, kuri neprimeta savęs erdvei kaip baigtinio objekto. Priešingai – ji įsitraukia į nenuspėjamą kaitos procesą ir ribų dinamiką.
„Nauja kaimynystė edukaciniam stebuklui“ yra modulinis, tvarus, pritaikomas įvairiems kontekstams projektas. Kartu su Ukrainos architektu Mykhailo Vustianskij sukūrėme prototipą, kuris gali būti lengvai išardomas, perkeliamas ir surenkamas iš naujo kitoje vietoje – tai leidžia greitai reaguoti į kintančius poreikius.
Projekte dalyvavo išmaniosios energetikos specialistai (DEERNS Italia) ir surenkamosios statybos specialistai (CEAS). Didelė įvairių ekspertų grupė leido sukurti prototipą, kurio statybos laikas trumpas, energetinis naudingumas didelis, o CO₂ pėdsakas minimalus.

– Alessandro, kokias ugdymo erdves siūlote?
„Nauja kaimynystė edukaciniam stebuklui“ dizainas paremtas modulių tinkleliu, kuris leidžia laisvai konfigūruoti vidaus patalpas – nuo mažų klasių iki visos mokyklos struktūros. Tokios įgyvendinimo galimybės išbandytos skirtinguose Ukrainos kontekstuose.
Pagrindinė versija apima daugiau nei 10 000 kv. metrų – čia telpa edukacinės, poilsio zonos, erdvės civilinei apsaugai, rūpybai ir laisvalaikiui.
Turime ir hibridines erdves, pritaikytas skirtingiems ugdymo lygiams – jos skatina bendravimą, keitimąsi žiniomis ir idėjomis. Būtent tokia koncepcija, kai net koridoriai tampa dinamiškomis neformalaus ugdymo zonomis, leidžia efektyviai išnaudoti erdves ir suteikti daugiau lankstumo bendruomenei.

– Man regis, žaliosios erdvės jūsų projekte užima itin svarbią vietą. Ar tiesa?
Tikrai taip. Projektas įsilieja į aplinką apželdintu fasadu, o vidiniai kiemai ir sodai kuria vientisą vidinių ir išorinių erdvių sistemą.
Mus įkvėpė Italijos vienuolynų „hortus conclusus“ – uždari sodai, skirti ramybei ir atradimui. Tokios vietos praturtina mokymosi procesą, suteikia erdvę susikaupimui. Šviesa, gamtos ritmai, tyla – visa tai tampa mokymo proceso dalimi.
Net fasaduose naudojame perdirbtas medžiagas, kurios susilieja su landšaftu. Prototipo statyboms gali būti panaudotos iš po konflikto likusios statybinės medžiagos, betono laužas, kurį apželdinus pastatas įsilies į aplinką ir taps jos dalimi.
Tokia mintis kilo ne vien dėl tvarumo, bet ir simboliškai: transformuoti tai, kas buvo sunaikinta, į kažką naujo ir viltingo.

– Ką šiuo projektu teigiate Ukrainai ir pasauliui?
Mūsų tikslas – padėti Ukrainos vaikams greičiau sugrįžti į mokyklą. Ne bet kokią, o geresnę – atspindinčią naują šalies viziją ir švietimo sistemą.
Mūsų sukurtas projektinis prototipas Nauja kaimynystė edukaciniam stebuklui yra sistema, kuri gali būti supaprastinta iki “įrankių rinkinio”, prieinamo dizaineriams, institucijoms ir rėmėjams, norintiems aktyviai prisidėti prie naujo mokyklų modelio kūrimo.
Tai yra atviro kodo sistema, skatinanti bendravimą tarp suinteresuotų šalių, architektų ir bendruomenių.
Manau, kad svarbu turėti tokią lanksčią sistemą, nes tik greitas, paprastas ir kokybiškas bendradarbiavimas padės ne tik atstatyti, bet ir esmingai modernizuoti švietimo infrastruktūrą Ukrainoje. Džiaugiamės, kad galime prisidėti prie šio proceso – su dėkingumu Lietuvos vyriausybei, kuri inicijavo šį projektą, ir visai komandai, kuri dalyvavo jo kūrime.
Kaip sakė Ukrainos viceministras Jevhenas Kudriavetsas – turime ne tik atstatyti, bet pastatyti geresnę Ukrainą.
– Alessandro, dėkoju už pokalbį ir linkiu sėkmės Ukrainoje, įgyvendinant jūsų projektą „Nauja kaimynystė edukaciniam stebuklui“.

Projektas Ateities mokykla Ukrainai (Scandurra Studio Architeturra srl (Italija) ir M. A. Vustianskij (Ukraina)).

Projektas Ateities mokykla Ukrainai (Scandurra Studio Architeturra srl (Italija) ir M. A. Vustianskij (Ukraina)).

Projektas Ateities mokykla Ukrainai (Scandurra Studio Architeturra srl (Italija) ir M. A. Vustianskij (Ukraina)).

Projektas Ateities mokykla Ukrainai (Scandurra Studio Architeturra srl (Italija) ir M. A. Vustianskij (Ukraina)).

Projektas Ateities mokykla Ukrainai (Scandurra Studio Architeturra srl (Italija) ir M. A. Vustianskij (Ukraina)).

Projektas Ateities mokykla Ukrainai (Scandurra Studio Architeturra srl (Italija) ir M. A. Vustianskij (Ukraina)).

Projektas Ateities mokykla Ukrainai (Scandurra Studio Architeturra srl (Italija) ir M. A. Vustianskij (Ukraina)).

Projektas Ateities mokykla Ukrainai (Scandurra Studio Architeturra srl (Italija) ir M. A. Vustianskij (Ukraina)).

Projektas Ateities mokykla Ukrainai (Scandurra Studio Architeturra srl (Italija) ir M. A. Vustianskij (Ukraina)).

Projektas Ateities mokykla Ukrainai (Scandurra Studio Architeturra srl (Italija) ir M. A. Vustianskij (Ukraina)).

Projektas Ateities mokykla Ukrainai (Scandurra Studio Architeturra srl (Italija) ir M. A. Vustianskij (Ukraina)).

Projektas Ateities mokykla Ukrainai (Scandurra Studio Architeturra srl (Italija) ir M. A. Vustianskij (Ukraina)).

Projektas Ateities mokykla Ukrainai (Scandurra Studio Architeturra srl (Italija) ir M. A. Vustianskij (Ukraina)).

Projektas Ateities mokykla Ukrainai (Scandurra Studio Architeturra srl (Italija) ir M. A. Vustianskij (Ukraina)).

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Alessandro Scandurra

ARCHITEKTAS A.SCANDURRA: Ateities mokykla Ukrainoje turi tapti bendruomenės ir švietimo centrais

2025 balandžio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos organizuotą tarptautinį architektūros konkursą „Ateities mokykla Ukrainai“ laimėjęs Italijos architektų biuras „Scandurra Studio“ vis dažniau minimas Lietuvos viešojoje erdvėje. Italų projektas „Nauja kaimynystė edukaciniam

bauha_lo_250400_e01_xxx

PROPAGUOS NAUJĄJĮ EUROPINĮ BAUHAUZĄ: NAI tapo oficialiu kontaktiniu centru

2025 balandžio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Pernai įkurtas Nacionalinis architektūros institutas (NAI) neseniai tapo oficialiu Naujojo europinio bauhauzo (NEB) kontaktiniu centru. Šiemet žadama dar labiau įtvirtinti ir išplėsti NEB poveikį Lietuvoje bei

urehe_pl_250300_e01_xxx

PAVELDAS YRA NAMAI: Vilniuje vyks trečioji vieša UREHERIT konferencija

2025 kovo 21Be komentarųPILOTAS.LT

UREHERIT kartu su Lietuvos architektų sąjunga organizuoja trečiąją viešą konferenciją. Konferencija vyks balandžio 11 dieną Vilniuje. Šių metų tema – „Reconstructing Ukraine: Heritage is home“

ukrai_mo_241200_e01_xxx

SUSPINDO PLAČIOJE SCENOJE: Lietuvių iniciatyva – Naujojo Europos Bauhauzo platformoje

2024 gruodžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Iniciatyva „Ateities mokykla Ukrainai“ suspindo ypatingoje, plačioje Naujojo Europos Bauhauzo scenoje. Konkurso rezultatai neseniai buvo pristatyti optimistiškame nuotoliniame Naujojo Europos Bauhauzo laboratorijos renginyje. Gruodžio 3

param_uk_241100_e01_xxx

IKI PERGALĖS!: Kviečia VDA Kalėdinė meno ir paramos Ukrainai mugė

2024 lapkričio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Artėjant Kalėdoms, Vilniaus dailės akademijos Vilniaus fakulteto bendruomenė tradiciškai rengia kalėdinę meno ir paramos Ukrainai mugę. Kviečia visus susiburti bendrystei, žadinti artėjančių Kalėdų dvasią, o svarbiausia – paremti kovojančią Ukrainą.

Deržprom

ATAKAVO UNESCO PAVELDĄ: Rusų bomba sugriovė dalį modernistinio Deržpromo komplekso

2024 spalio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Rusų paleista bomba vakar Charkive sugriovė didžiąją dalį garsiojo Deržpromo pastato – į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukto vieno žymiausių Ukrainos konstruktyvizmo architektūros objekto. Laisvės

Ateities mokykla Ukrainai (arch. „Scandurra Studio Architeturra srl“ (Italija) su M. A. Vustianskyi), 1-oji vieta.

ATEITIES MOKYKLA UKRAINAI: Konkurso rezultatų pristatymas Nacionalinėje dailės galerijoje

2024 spalio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinės dailės galerijos auditorijoje, Vilniuje rengiamas tarptautinio architektūrinio konkurso „Ateities mokykla Ukrainai“ rezultatų pristatymas. Renginyje dalyvausiantys architektūros biuro „Scandurra Studio Architeturra“ architektai pristatys konkurse geriausiu

petru_po_241000_e03_xxx

ŠANČIŲ METRAŠTININKAS: Dariaus Petrulio fotografijų paroda Kauno „Drobėje“

2024 spalio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Šančiuose įsikūrusioje Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus galerijoje „Drobė“ atidaroma Dariaus Petrulio fotografijų parodos „Sulieti pasaulius“. Aktyvus Šančių bendruomenės veikloje kūrėjas tyrinėja urbanizacijos problemas ir

borod_uk_240000_e02_xxx

UKRAINOS MIESTŲ ATSTATYMAS: Lietuviai sukūrė specialią interaktyvią 3D platformą

2024 rugsėjo 30Be komentarųPILOTAS.LT

Statybų sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) parengė interaktyvią 3D platformą Ukrainos miestų Bučos ir Borodiankos atstatymui. Didelės raiškos vizualizacijos ir papildomos programinės įrangos galimybės leidžia ne

mokyk_uk_240900_tit_xxx

ATEITIES MOKYKLA UKRAINAI: Paskelbti tarptautinio architektūros konkurso laimėtojai

2024 rugsėjo 12Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai pasibaigė atviras tarptautinis architektūrinis konkursas „Ateities mokykla Ukrainai“. Pirmąją vietą tarptautinė konkurso žiuri skyrė Italijos architektų komandai „Scandurra Studio Architeturra srl“, bendradarbiavusiai su Ukrainos

daugi_pl_240900_e01_xxx

KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS VILNIUJE: Sovietinių daugiabučių renovacija Ukrainoje ir Europoje

2024 rugsėjo 10Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje rengiamos kūrybinės dirbtuvės tema „Holistinė sovietmečio daugiabučių renovacija“. Renginio tikslas – kartu su Ukrainos ir Europos sąjungos profesionalais aptarti pokariu statytų masinių daugiabučių mikrorajonų

bachm_pl_240800_e03_xxx

GENOCIDO VEIDAI: Kauno IX forte atidaroma sukrečianti paroda apie Bachmutą

2024 rugpjūčio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Pirmą kartą į Europos Sąjungą atvežama paroda iš Ukrainos „Bachmutas. Genocido veidai 1942 | 2022“. Nacionalinio istorinio memorialinio draustinio „Babin Jar“ parengta paroda pristato Bachmuto praeities

borod_uk_240000_e02_xxx

BUČAI IR BORODIANKAI: Lietuva ir Taivanas perdavė 3D įrankio kompiuterinę įrangą

2024 liepos 26Be komentarųPILOTAS.LT

Bučos ir Borodiankos savivaldybėms Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) perdavė 5 kompiuterinės įrangos komplektus, skirtus šių miestų architektūros ir teritorijų planavimo skyriams. Šis projektas finansuojamas

fresk_uk_240700_e01_xxx

VILTIES FRESKOS UKRAINAI: Lvive įgyvendintas „lietuviškas“ gatvės meno projektas

2024 liepos 9Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai Lvive įgyvendintas tarptautinis gatvės meno projektas „MaLonNY. Lviv“, kuriame dalyvavo 7 menininkai iš keturių šalių: Ray Bartkus (Lietuva-JAV), Ieva Voroneckytė (Lietuva), Judy Tuwaletstiwa (JAV),

bauha_pa_240600_e01_xxx

BAUHAUZAS – ŽALESNĖ EUROPA: Panevėžyje vyko tarptautinis projekto partnerių renginys

2024 birželio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio „Pragiedrulių“ kūrybiškumo centre įvyko projekto „Bauhauzas – žalesnė Europa“ narių iš Lietuvos, Belgijos, Bulgarijos, Airijos, Norvegijos ir Italijos pirmasis susitikimas. Projekto įgyvendinimo metu drauge

sprecherio-dangoraizis-_laiptine

LVIVO MODERNIZMAS TARPUKARIU: Ukrainiečių architektūros istorikės fotografijų paroda

2024 gegužės 24Be komentarųPILOTAS.LT

Galaunių namuose-muziejuje, Kaune atidaroma ukrainietės architektūros istorikės ir fotografės Myroslavos Liakhovych fotografijų paroda „Išlikusi architektūra: Lvivo modernizmas tarpukariu“. Pristatomi ryškiausi išlikę Lvivo miesto (Ukraina) modernizmo

karas_uk_240500_e01_xxx

IŠRYŠKINS KULTŪROS SVARBĄ: Ukrainos atkūrimui skirta tarptautinė konferencija Vilniuje

2024 gegužės 23Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje rengiama tarptautinė konferencija „Ukrainos kultūros sektoriaus atkūrimo link“. Konferenciją rengia Lietuva, bendradarbiaudama su Ukraina ir Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO). DIDINAMAS

ukrai_fo_240500_e01_xxx

PRITAPUSIOS LIETUVOJE:8 Ukrainos moterų fotoistorijos Panevėžyje

2024 gegužės 17Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje atidaroma ukrainietės Svitlanos Diduch-Romanenko fotografijų paroda „Pritapti Lietuvoje. Ukrainos moterys“. Paroda vaizduoja ukrainietes, kurioms, nepaisant visų sunkumų ir kliūčių, pavyko

chark_uk_240500_e05_xxx

NORMANO FOSTERIO IŠŠŪKIS: Charkivo daugiabučių kvartalų atstatymo koncepcijos konkursas

2024 gegužės 7Be komentarųPILOTAS.LT

Vienas žymiausių šiuolaikinių britų architektų seras Normanas Fosteris įsitikinęs, jog pradėti rūpintis nuo Rusijos agresijos nukentėjusios Ukrainos atstatymu privaloma jau dabar. Normano Fosterio fondas neseniai

future-school-for-ukraine-pic

NAUJOJO EUROPOS BAUHAUZO FESTIVALIS: 2 lietuviški projektai ir laboratorijos paskelbimas

2024 balandžio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Balandžio 9-13 dienomis Briuselyje vyksiančiame Naujojo Europinio Bauhauzo (NEB) festivalyje bus pristatyti du Ukrainai skirti projektai, kartu su partneriais koordinuojami Lietuvos architektų sąjungos, ir LAS

Mantas Kvedaravičius

MANTAS KVEDARAVIČIUS (1976-2022): Biržuose atidaryta režisieriaus atminties ekspozicija

2024 balandžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Biržų krašto muziejuje „Sėla“, arsenalo ekspozicijų salėse, atverta režisieriaus, archeologo, antropologijos mokslų dr. Manto Kvedaravičiaus atminties ekspozicija. Prieš dvejus metus kovo pabaigoje Mariupolyje rusų karių

foto_jonas_zukauskas

TARP FINALININKŲ: „Neringos miško architektūra“ varžosi dėl europinio prizo

2024 kovo 18Be komentarųPILOTAS.LT

Projektas „Neringos miško architektūra“ atrinktas tarp 50-ies šių metų Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo finalininkų. Projektas nominuotas kategorijos „Čempionai“ temoje „Ryšio su gamta atkūrimas“. „Neringos

ukrai_fo_240300_e01_xxx

KARO PABĖGĖLIŲ PORTRETAI: Lietuvos fotografų paroda Vašingtone

2024 kovo 4Be komentarųPILOTAS.LT

Ukrainos namuose, Vašingtone atidaryta žinomų Lietuvos fotografų paroda „Ne visi. Karo pabėgėlių portretai“. Projekto autoriai – tarptautiniu mastu pripažinti fotografai – dokumentinės fotografijos meistras Antanas

Naujasis europinis Bauhausas

VIEŠOJI INFRASTRUKTŪRA UKRAINAI: Steigiama Naujojo Europos Bauhauso laboratorija

2024 vasario 26Be komentarųPILOTAS.LT

Vasario 23 dieną, antrųjų Rusijos karo prieš Ukrainą metinių išvakarėse, Europos, Ukrainos ir pasaulio architektūros ir urbanistikos profesionalams buvo pristatyta naujai steigiama Naujojo Europos Bauhauso

mokyk_uk_240200_e01_xxx

ATEITIES MOKYKLA UKRAINOJE: Paskelbtas tarptautinis architektūros idėjų konkursas

2024 vasario 22Be komentarųPILOTAS.LT

Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) kartu su Lietuvos architektų sąjunga (LAS) šių metų vasario 22 dieną Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje (CVP IS) paskelbė tarptautinį