(AV17) galerijoje, Vilniuje atidaroma Mindaugo Navako paroda „Karpis ir drakonas“. Parodoje pristatomi naujausi gyvojo klasiko kūriniai iš kietojo porceliano, kurie įtraukia žiūrovą bei skatina pastebėti Rytų ir Vakarų kultūrų identiteto skirtumus.
Spalio 17 dieną (AV17) galerijoje (Totorių g. 5, Vilnius) atidaroma Mindaugo Navako paroda „Karpis ir drakonas“. Personalinėje parodoje pristatomuose skulptūriniuose objektuose atsiskleidžia autoriui svarbūs medžiagiškumo sprendimai ir su tuo susiję sociokultūriniai klausimai. Menininkas iš ilgametes Rytų keramikos tradicijas turinčio kietojo porceliano kuria vakarietiškas formas primenančias struktūras, taip kūriniuose išryškindamas civilizacijų konfliktus, kultūros bei estetikos skirtumus. Su trapumu ir rafinuotumu siejamas porcelianas ironijos nevengiančio Mindaugo Navako skulptūrose yra supriešinamas su šios medžiagos panaudojimu kasdieninėje aplinkoje Vakarų pasaulyje. Tyrinėdamas filosofiją bei kurdamas pokalbį tarp dviejų polių – rytų ir vakarų, dangaus ir žemės, kultūros ir natūros – menininkas permąsto jų santykį bei abipuses įtakas, pastebi su tuo susijusias grėsmes. Netikėti skulptūriniai sprendimai kūriniuose sudaro įtampas, kuriose atsiskleidžia šiandien patiriamos neužtikrintumo, pavojaus, tradicijų laikinumo pajautos.
M.Navakas yra vienas reikšmingiausių Lietuvos šiuolaikinės skulptūros kūrėjų, kurio darbai yra gerai žinomi dėl eksperimentinių sprendimų ir sunkių, masyvių formų. Menininkas savo kūryboje nagrinėja abstrakčios skulptūros, naudojamų medžiagų bei dydžių galimybių ribas, daug dėmesio skiria kultūriniams kontekstams. Autoriaus kūriniai, XX a. 8-9 deš. reikšmingai prisidėję prie skulptūros raiškos atsinaujinimo ir Lietuvos šiuolaikinio meno lauko formavimosi, skatindami naujas interpretacijas iki šiol išlieka svarbiu šiuolaikinės kultūros komponentu. Mindaugo Navako skulptūriniai objektai yra eksponuojami viešosiose erdvėse, ne vienas kūrinys yra tapęs svarbia Lietuvos bei užsienio miestų erdvių dalimi.
Mindaugas Navakas (g. 1952) – lietuvių skulptorius, nuo 1977 m. aktyviai dalyvaujantis parodose Lietuvoje ir užsienyje, ilgą laiką dėstė Vilniaus dailės akademijos skulptūros katedroje. Be kitų parodų, menininko kūriniai buvo eksponuoti pirmojoje Kvandžu bienalėje 1995 m., o 1999 m. jis pirmasis (kartu su menininke Egle Rakauskaite) reprezentavo Lietuvą 48-oje Venecijos bienalėje. 1995 m. jam įteikta Herdeno premija, 1999 m. skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija bei 2004 m. Baltijos asamblėjos premija. Mindaugo Navako kūriniai yra tapę nacionalinių muziejų, privačių kolekcijų Lietuvoje ir užsienyje dalimi.
Mindaugo Navako parodą „Karpis ir drakonas“ galima aplankyti iki lapkričio 21 d.
Parengta pagal (AV17) galerijos informaciją.
Titulinė nuotrauka: Parodos „Porcelianas“ fragmentas, M.Navakas, 2020 m. Foto: L.Skeisgiela.