Estijos valstybės „Eesti Energia“ įmonių grupės pradedamas vystyti 14-os vėjo jėgainių parko I etapas Kelmės rajone pretenduoja būti vienu didžiausių atsinaujinančios energetikos projektų Lietuvoje. Ateityje čia numatyta vystyti dar du etapus – iš viso pastatyti iki 55 vėjo jėgainių. Šias ambicijas kol kas gali pranokti tik vėjo jėgainių parko Baltijos jūroje vizija.
PLANUOJA PLĖTOTI 3 ETAPAIS
Planuojama, kad per metus 14 naujų jėgainių pagamins apie 266 GWh elektros energijos. Viso parko bendra galia sieks 320 MW, o tai yra tris kartus daugiau nei Nemuną užtvenkusios Kauno Algirdo Brazausko hidroelektrinės.
Vystytojas parką planuoja pastatyti per tris etapus, kurie iš viso truks kiek ilgiau nei trejus metus. Pirmuoju etapu bus statoma 14 vėjo jėgainių, kurių bendra galia sieks ketvirtadalį numatytos visame projekte – 80 MW. Pirmajame etape yra suplanuotos apie 145 mln. Eur investicijos, o iš viso – apie 450 mln. Eur. Parke bus statomos 230 m aukščio ir 163 m sparnų diametro vėjo jėgainės. Palyginimui, Vilniaus TV bokšto „lėkštė” yra 165 m aukštyje.
Vystytojas šio projekto statyboms valdyti pasirinko modelį, kuomet visi statybos procesai patikimi vienai bendrovei. Pasak kompleksinio statybų konsultavimo bendrovės „Be Live“ direktoriaus Dariaus Kvedaro, toks statybų valdymo būdas pasaulyje išpopuliarėjo siekiant atliepti megaprojektų statybos iššūkius ir šiuo metu sparčiai populiarėja vystant įvairaus dydžio projektus.
„Projekto dydis ir sudėtingumas įpareigoja statybas valdyti inovatyviausiais būdais. Priėjome išvados, kad racionaliau kiekvienai iš pagrindinių projektų dalių – nuo kelių tiesimo, pamatų įrengimo iki jėgainės bokštų statybos – pasitelkti atitinkamų sričių rangovus, o visą statybų proceso valdymą patikėti vienai bendrovei“, – sako bendrovės „Enefit Green“ atsinaujinančios energijos plėtros projektų vadovas Mindaugas Januševičius.
IŠSISKIRIA TARPTAUTIŠKUMU
Būtent tokį kontraktą visapusiškai valdyti statybos procesus konkurse laimėjo statybų valdymo UAB „Be Constructive“. Sutartis pasirašyta su UAB „Energijos Žara“, kuri priklauso „Eesti Energia“ įmonių grupės UAB „Enefit Green“.
„Be Constructive“ plėtros vadovas Šarūnas Survila naujojo vėjo jėgainių parko statybų valdymą iš kitų išskiria ne tik dydžiu, bet ir tarptautiškumo aspektu. „Vėjo jėgainių parkų projektų vystymas ir jų statybos valdymas jau, kaip taisyklė, peržengia valstybių ribas. Šį parką kurs penkių ES šalių rangovai“ – sako Š.Survila.
Užsakovas yra Estijos kapitalo įmonė „Energijos žara“, pamatus lies ir kabelius klos Lenkijos įmonė „Onde“, kelius ties bendra Latvijos ir Lietuvos įmonė „AS A.C.B. drauge su UAB „Transporto infrastuktūros statyba“. Pastočių statybos darbus atliks visose Baltijos šalyse veikianti UAB „Merko statyba“, o paskutinė projekto dedamoji – turbinos „Nordex N163/5.X“ su visa jų montavimo komanda – atkeliaus iš Vokietijos. Lietuvoje mažai žinoma, bet Lenkijoje garsi įmonė „Onde“ per 15 veiklos metų yra tapusi atsinaujinančios energetikos objektų statybos lyderiu. Ji turi sukaupusi 3,8 GW galios vėjo ir saulės elektrinių statybų patirtį.
Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT