Net ir būdamas itin solidaus amžiaus, portugalų modernizmo architektūros legenda Alvaro Siza nepraranda profesinės formos bei architektūrinės formos pojūčio – Niujorko Manhatene jis ką tik įgyvendino 137 metrų aukščio dangoraižio projektą. Tai pirmasis prestižinės Pritzkerio architektūros premijos laureato pastatas, realizuotas Jungtinėse Amerikos Valstijose.
137 metrų gyvenamasis bokštas (611 West 56th Street) iškilo netoli Danijos architektūros studijos BIG gyvenamojo bokšto „Via 57 West“. Kaip ir daugelis 88 metų portugalo suprojektuotų namų, naujasis Manhateno bokštas iš išorės yra apdailintas baltu kalkakmeniu. Siauro silueto bokštas Manhatene iškyla iš platesnio pagrindo ir užsibaigia 16 metrų aukščio monolitiškai belange „galva“, todėl, pasak paties autoriaus, savo forma primena žirafą. Šio statinio projekto pagrindas – prieš kelerius metus laimėto architektūros konkurso idėja.
Naujajame 37 aukštų dangoraižyje yra 77 prabangūs apartamentai su rezidencijomis nuo vieno iki keturių miegamųjų. Dviejų aukštų apartamentuose su mansarda yra išėjimai į privačias terasas. Bokšto interjerus sukūrė žinoma Niujorko studija „Gabellini Sheppard Associates“, kuriai vadovauja Michaelas Gabellini’s ir Kimberly Sheppard. Baltos sienos čia dera prie pastato eksterjero, o kietmedžio grindys, itališko riešutmedžio baldai, marmuro stalviršiai – suteikia interjerui prabangos jausmą.
Porto mieste įsikūręs Alvaro Siza (Alvaro Siza Vieira, 1933 m.) – bene labiausiai nusipelnęs šių dienų Portugalijos architektūros meistras. Modernizmo architektūros tradicijas tęsiantis kūrėjas dar 1992 metais buvo apdovanotas prestižiškiausia pasaulio architektūros premija – Pritzkerio. Tarp jo apdovanojimų taip pat yra Mieso van der Rohe’s premija (1988), Karališkosios britų architektūros sąjungos (RIBA) Aukso medalis (2009), Tarptautinės architektų sąjungos (UIA) Aukso medalis (2011), Venecijos bienalės Auksinis liūtas už kūrybą (2012) ir kt.
Parengta pagal PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: Gyvenamasis bokštas „611 West 56th Street“ Manhetene, Niujorke (arch. A.Siza). Foto: Evan Joseph.