Tęsiantis Rusijos agresijai Ukrainoje ir nemažėjant įtampai regione, Seimas skubos tvarka pritarė Lietuvos kariuomenės Rūdninkų karinio poligono įstatymo projektui. Šiuo projektu numatoma Rūdninkų poligono įkūrimą pripažinti ypatingos valstybinės svarbos projektu.
KARIAI ĮŽENGS JAU GEGUŽĘ
Rusijos karinei agresijai Ukrainoje keliant grėsmę ir Lietuvos nacionaliniam saugumui, spartinami visi krašto apsaugos sistemos projektai, kurie prisidėtų prie Lietuvos kariuomenės stiprinimo, tarp jų – ir Rūdninkų poligono atkūrimas. Balandžio 14 dieną LR Seimas skubos tvarka pritarė Rūdninkų poligono įstatymui, kuriuo remiantis bus inicijuojami ir pradedami vykdyti poligonui būtinos laikinos ir nuolatinės infrastuktūros projektavimo ir rangos darbai.
„Rūdninkų poligono atkūrimas yra vienas pagrindinių prioritetinių darbų, stiprinant Lietuvos kariuomenę. Džiugu, kad esant grėsmei, galime susitelkti ir skubiai įgyvendinti projektus, kurie kitu atveju būtų užsitęsę dar mažiausiai penkerius metus“, – teigia krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Seimui pritarus Rūdninkų poligono įstatymui ir pripažinus poligono įkūrimą valstybinės svarbos projektu, planuojama, kad pirmieji kariai į poligoną galės įžengti ir treniruotis jau gegužės mėnesį.
Taip pat pradedama žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūra. Į poligono teritoriją patenka 48 privačios žemės sklypai, kurie sudaro 2 proc. poligono teritorijos. Su žemės savininkais dėl atliekamos žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūros Krašto apsaugos ministerija susisieks per 5 darbo dienas. Bus atliekamas žemės vertės nustatymas, pasirašomi žemės paėmimo visuomenės poreikiams aktai ir atlyginama už paimamą žemę.
SIEKS SUMAŽINTI ŽALĄ GAMTAI
Atkūrus Rūdininkų karinį poligoną bus užtikrintas augantis Lietuvos kariuomenės ir į valstybės gynybos sistemą integruotų NATO sąjungininkų kovinis rengimas bei veiksmingas Aljanso gynybos ir atgrasymo strategijos įgyvendinimas.
Poligono administracinių ir kariniam rengimui reikalingos infrastruktūros objektų steigimas ir aptarnavimas sukurs iki 100 darbo vietų. Besiribojančiose seniūnijose išaugs maitinimo, laikino ir nuolatinio apgyvendinimo, statybos, teritorijų priežiūros poreikis. Poligonų plėtra pritrauks šalies ir užsienio investicijas į regioną, skatins vietinį verslą, vietos produkcijos ir paslaugų vartojimą, stiprins socialinį dialogą su bendruomenėmis. Tai rodo poligonų vystymo patirtis Pabradėje, Rukloje ir kitose Lietuvos bei kitų pasaulio šalių teritorijose.
Siekiant padaryti kuo mažesnę įmanomą žalą Rūdninkų poligone esančioms saugomoms gamtos teritorijoms – gamtos draustiniams, įgyvendinant poligono steigimą, visi su ekologija susiję darbai derinami su Aplinkos ministerija, Valstybine saugomų teritorijų tarnyba ir kitomis suinteresuotomis šalimis.
Parengta pagal Lietuvos respublikos krašto apsaugos ministerijos informaciją.