Vilniaus dailės akademija atnaujina 2019 metais pradėtą ir didelio visuomenės susidomėjimo sulaukusį viešų paskaitų ciklą „Aktualioji dailėtyra: naujausios Lietuvos meno tyrimų atodangos“. Menotyrininkė dr. Lina Michelkevičė pirmoje paskaitoje klaus, kas bendra tarp kino ir rašytojo Petro Cvirkos? O tarp Reformacijos ir Žaliojo tilto?
Spalio 19 dieną (antradienį) 18 val. NDG auditorijoje vyks viešų paskaitų ciklo „Aktualioji dailėtyra: naujausios Lietuvos meno tyrimų atodangos“ paskaita „Kovos dėl sovietinio paveldo: menininkai ir kultūros veikėjai kaip aktyvistai“. Norintys dalyvauti paskaitoje, kviečiami registruotis. Taip pat vyks tiesioginė transliacija.
Paskaitoje atsigręžiama į pastaruosius keliolika metų vykdomas ar planuojamas viešųjų erdvių transformacijas, kurias sieja sovietinis architektūrinis ar skulptūrinis paveldas. Nerimas dėl viešųjų erdvių likimo į vieną pasakojimą supina atvejus, kurie galėtų atrodyti labai skirtingi: vieni susiję su skverais ir parkais, kiti su architektūros objektais ir pastatais, treti su paminklais skveruose, ketvirti su paminklais ant architektūrinių struktūrų… Kino teatrai „Lietuva“ ir „Garsas“, Reformatų skveras, Žaliojo tilto skulptūros, Petro Cvirkos paminklas bei skveras, ir kiti labai dažnai minimi kartu kaip viešųjų erdvių politikos simptomai, keliantys pasipriešinimą ar nesutarimus.
Kalbėdama apie kai kuriuos iš šių atvejų, klausiu, kokias pozicijas ir kodėl šiuose ginčuose ir protestuose užima kultūros veikėjai, ir ar jie gali atstovauti viešajam interesui?
Dr. Lina Michelkevičė – menotyrininkė su filologės ir semiotikės praeitimi. Nuo 2014 m. dirba Vilniaus dailės akademijos Dailėtyros institute. Knygos „Būti dalimi. Dalyvavimas ir bendradarbiavimas Lietuvos šiuolaikiniame mene“ (2021) autorė. Kartu su kitais yra sudariusi leidinius „Fotografijos, istorijos, žemėlapiai“ (2007), „Kūnas: ne laiku ir be vietos“ (2016), „Edukacija mene, menui, per meną“ (2017), „Valstybė mene – menas valstybėje“ (2019), „Diagraminės vaizduotės atlasas: žemėlapiai tyrimuose, mene ir edukacijoje“ (2019), „Jubiliejų kultūra“ (2021).
Domisi kultūrinio ir socialinio dalyvavimo apraiškomis, aktyvizmo praktikomis, pedagoginiais įrankiais mene, naujomis meno, komunikacijos ir tyrimų formomis. 2020–2022 m. vykdo podoktorantūros tyrimų projektą „Kultūros kūrėjų vaidmuo socialiniuose judėjimuose nepriklausomoje Lietuvoje“.
Paskaitų ciklas „Aktualioji dailėtyra: naujausios Lietuvos meno tyrimų atodangos“ skirtas visiems norintiems giliau pažinti meną, jo tyrimų specifiką ir aktualijas, taip pat paskatinti kultūros lauke dirbančių profesionalų diskusijas ir dialogą. Paskaitos nemokamos, jos vyks antradieniais 18 val. Nacionalinės dailės galerijos (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) Konferencijų ir kultūros renginių salėje. Būtina išankstinė registracija. Paskaitos taip pat bus transliuojamos tiesiogiai.
Parengta pagal Vilniaus dailės akademijos informaciją. Paskaitos klausytojams reikia turėti galimybių pasą ar ES skaitmenį COVID pažymėjimą, dėvėti nosį ir burną dengiančią apsauginę veido kaukę.
Parengta pagal Vilniaus dailės akademijos informaciją.
Titulinė nuotrauka: festivalis „Re:formatas“ Reformatų skvere. Foto: Andrej Vasilenko, 2018 m.
dr nusisneka
( 2021-10-15 )
Dr. Lina Michelkevičė suplaka į vieną vietą visiškai skirtingus dalykus.
Kova dėl kino „Lietuva“ išsaugojimo buvo kova dėl KINO, o ne dėl sovietizmo!
Pats dalyvavau toje kovoje su Urbonais ir šlykštu matyti, kad „Lietuva“ suplakama su tokiais anachronizmais, kaip sovietinis Cvirkos paminklas.