Tiesioginių karinių veiksmų zonoje prieš kelerius metus buvęs Ukrainos Mariupolio uostamiestis kuria naują šiuolaikišką kultūros centrą, kuris žada tapti miesto atgimimo simboliu. Neseniai ukrainiečių paskelbtame atvirame tarptautiniame „Kultūrų uosto“ konkurse laukiama įvairių pasaulio šalių architektų idėjų, o iš ukrainiečius nuosekliai palaikančios Lietuvos – ypač.
ĮSIKURS KARO ĮVYKIUS MENANČIAME NAME
Pietryčių Ukrainoje prie Azovo jūros įsikūręs Mariupolio miestas tiesiogiai patyrė Rusijos agresiją. 2014-aisiais šį strategiškai svarbų miestą trumpam net buvo užėmusios Rusijos remiamų separatistų pajėgos, tačiau Ukrainos kariuomenė ir patys miestiečiai tuomet prarastą teritoriją greitai atkovojo. Nors prie 20 km nutolusios kontaktinės linijos su vadinamąja Donecko Liaudies Respublika apšaudymai ir šiuo metu tebevyksta, Mariupolis gyvena įprastą miesto gyvenimą ir net puoselėja kultūrinio bei ekonominio atgimimo planus. Ukrainos nedalomumo bei eurointegracijos siekius visą laiką aktyviai palaikė ir Lietuva, kurios Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pernai Mriupolyje tai aptarė su pačiu Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.
Svarbia Mariupolio kultūrinio atgimimo dalimi turėtu tapti suplanuotas „Kultūrų uosto“ centras. Naujasis Mariupilio kultūros centras suplanuotas simboliškoje šio Ukrainos miesto gyventojams vietoje – buvusiame miesto vidaus reikalų departamento name, kuris 2014 metais trumpam buvo užimtas separatistų, tačiau specialiųjų Ukrainos karo pajėgų greitai išlaisvintas. Dabar tai – apie šią miesto traumą primenantis karo simbolis. Manoma, kad su tragiškais miesto įvykiais susijęs pastarasis namas pavirs ne tik vieta parodyti Mariupolio istoriją bei kultūrą, bet ir jo gyventojams ieškoti, atrasti ir pažinti savo identitetą. Ukrainiečiai tikisi, kad „Kultūros uosto“ konkursą laimėjusi architektūros koncepcija bus ryškiu šiuolaikinės architektūros pavyzdžiu.
TIKIMASI DRĄSIŲ ARCHITEKTŪRINIŲ INTERPRETACIJŲ
Paskelbtojo anonimiško tarptautinio „Kultūrų uosto“ konkurso pagrindinis tikslas – „Kultūros uosto“ architektūros idėja bei partnerystė su jį laimėjusiu architektu ar architektų kolektyvu, siekiant toliau plėtoti projektą kartu su kultūros centro komanda, savivaldybe ir suinteresuotais miestiečiais. Kultūros centro idėjų konkurso organizatoriai dalyvių paraiškų lauks iki kovo 8 dienos. Konkursinius darbus vertins mišri vietos valdininkų ir specialistų komisija. Konkurso kalbos: anglų ir rusų (ukrainiečių).
„Kultūrų uostas“ bus pirmas Mariupolio kultūros centras po Sovietų sąjungos griūties. vietoje stovintis namas neturi paveldosauginio statuso. Konkurso organizatoriai tikisi ne jo rekonstrukcijos, bet drąsių ir originalių interpretacijų. Patys konkurso dalyviai turi nuspręsti kokias pastato vietas reikia išsaugoti ir kokiu būdu. Kultūros centro esminiu erdviniu elementu turėtų tapti viešoji erdvė, kurios viena dalis būtų įėjimo zonoje, o kita – išorėje. Šiame centre vyks nuolatinės ir laikinosios parodos, o taip pat – visuomeninės ir lavinimo programos. Jis taip pat bus atviras visuomenei, kuri čia galės burtis, rengti įvairius aptarimus.
Konkursui pateiktų architektūros idėjų vertinimo kriterijai: originalumas, aktualumas, erdvės organizavimas, istorinė interpretacija, potencialas tapti Mariupolio simboliu, patvarumas bei įgyvendinamumas. Konkurso nugalėtojas bus paskelbtas balandžio 7-ąją.
Informacija: info@port-of-cultures.com