Mukačėvės (Palanoko) pilyje, Ukrainoje ką tik atidarytas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino vaikaičio Teodoro Karijotaičio istorinės atminties kambarys. Ekspozicija įamžina bendrą Lietuvos ir Ukrainos istorinį paveldą.
BENDRAS TYRĖJŲ DARBO REZULTATAS
Kaip praneša LR Kultūros ministerija, simbolinę Teodoro Karijotaičio istorinės atminties kambario juostelę perkirpo Mukačėvės miesto meras Andrij Baloga ir Lietuvos garbės konsulas Užhorode ir Užkarpatėje Viktoras. Garapko – kambario idėjos autorius ir iniciatorius. Renginyje taip pat dalyvavo Vilniaus universiteto istorikai, Ukrainos mokslininkai, tiriantys LDK laikotarpį, Lietuvių bendruomenės Ukrainoje atstovai, Ukrainos muziejų vadovai, vietos žiniasklaida, regiono dvasininkijos ir vietos bendruomenės atstovai.
„Šįmet mes minime atkurtos Lietuvos 100-metį, todėl šio istorinio kambario ekspozicijos atidarymas yra simbolinis. Reikėtų toliau tęsti Lietuvos paveldo tyrimą Užkarpatėje ir plačiau viešinti jo rezultatus. Tai bendra Centrinės Europos istorija, menanti laikmetį, kai mes buvome artimai susiję su Lenkija, Vengrija, Čekija. Manau, kad Mukačėvė ir visa Užkarpatė yra Europos dalis, kuria mes visi galime didžiuotis“, – istorinio kambario ekspozicijos atidaryme sakė Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Marius Janukonis.
Ekspozicija sukurta pagal VšĮ „Rytų Europos bendradarbiavimas“ direktorės Beatričės Beliavciv koncepciją. „Šiandienos renginys – tai Ukrainos ir Lietuvos istorikų ir tyrėjų 3 metų bendro darbo rezultatas. Istorinės atminties kambario ekspozicija sukurta Europos kultūros kelių principu. Teodoras Karijotaitis – Gediminaičių giminės atšakos atstovas, jo istorinis kelias prasideda Lietuvoje ir Baltarusijoje, eina per Ukrainą ir baigiasi Vengrijoje. Tai puikus Europos kultūros kelio variantas, skirtas istorinei asmenybei, siejantis istorinį turizmą ir kultūros paveldą“, – teigė Beatričė Beliavciv.
Kunigaikščio Teodoro Karijotaičio istorinės atminties kambario ekspozicijos koncepcija sukurta remiantis istorinių tyrimų medžiaga. Tyrimai atlikti vykdant VšĮ „Rytų Europos bendradarbiavimas“ projektą, kurį parėmė Lietuvos kultūros taryba prie Kultūros ministerijos. Kambario eksplozijos įrengimą finansavo garbės konsulas Užhorode ir Užkarpatėje V. Garapko.
AKTUALIZUOJAMAS LDK PAVELDAS
Vilniaus universiteto profesorius dr. Alfredas Bumblauskas papasakojo, kad jo apsilankymo Mukačėvėje 2006-aisiais metu pilies gidai pristatė Teodorą Karijotaitį kaip rusų kunigaikštį. „Žinau iš vaikystės, kad kunigaikščio Karijotaičio tėvas buvo lietuvis – Didžiojo kunigaikščio Gedimino sūnus. Tuomet apsiūliau pilies administracijai kartu išmokti bendrą mūsų tautų istoriją. Šiandien turime puikų rezultatą – Mukačėvės pilyje atidarytas kunigaikščio Karijotaičio istorinės atminties kambarys“ – džiaugėsi profesorius. Beje, pilies kieme yra pastatytas (1998 m.) paminklas Teodorui Karijotaičiui.
Lvove, Ukrainos katalikų universitete, taip pat buvo surengta viešoji diskusija „Bendra istorinė atmintis: Lietuvos kultūros paveldo aktualizavimas Ukrainoje“. Diskusijoje buvo pristatyti projektai, skirti LDK istorinio paveldo Ukrainoje tyrimams ir aktualizavimui. Lietuvos ir Ukrainos istorikai ir tyrėjai pristatė istorinės atminties kambario Mukačevėje įkūrimą, taip pat kitus projektus: kunigaikščių Karijotaičių paveldo parodą Podolės Kameneco pilyje, Vytauto bokšto Chersono apskrityje tyrimų ir apsaugos darbus, kunigaikščių Ostrogiškių panteono projektą Kijevo Pečioros Lavroje, Lietuvos radijo ir televizijos projektą „Nacionalinė ekspedicija“.
Renginių organizatoriai: VšĮ „Rytų Europos bendradarbiavimas“, Mukačėvės istorijos muziejus – „Palanok“ pilis, Ukrainos katalikų universitetas, LR garbės konsulas Užhorode, LR generalinis garbės konsulas Lvove. Projektas iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos lėšomis.
Parengta pagal LR Kultūros ministerijos informaciją.
Titulinė nuotrauka: Kultūros ministerija.
Mukačėvės (Palanoko) pilis. Foto: Wikipedia