Rugsėjo 15 dieną Palangos kurhauze bus įteiktos Palangos miesto garbės piliečio regalijos Lenkijos mokslininkei, europinės reikšmės kultūros istorikei, Palangos miesto istorijos tyrinėtojai, profesorei, habilituotai daktarei Małgorzatai Omilanowskai. Prieš tai Vilniaus paveikslų galerijoje su profesore bus kalbama apie išskirtinę Palangos architektūrą.
SUSITIKDAVO LENKŲ KULTŪROS ELITAS
Rugsėjo 14 dieną (penktadienį) 17 val. Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) įvyks pokalbis su prof. M.Omilanowska „Palangos ir kitų Baltijos kurortų architektūra“. Pokalbį ves dr. Viltė Migonytė-Petrulienė (VDU), disertacijos „Lietuvos tarpukario (1918-1940) kurortų architektūra modernėjančios visuomenės kontekste“ autorė.
Baltijos pajūryje įsikūrusiame Palangos kurorte XIX ir XX a. sandūroje susitikdavo lenkų kultūros elitas iš Austrijai, Rusijai ir Prūsijai priklausiusių Lenkijos regionų, Rusijos ir lietuvių inteligentai iš Vilniaus bei Kauno. Palangoje kaip ir visuose pasaulio gydomuosiuose kurortuose susitikdavo skirtingos kultūros, kalbos ir tautos.
Susitikime taip pat bus kalbama apie Tiškevičių vaidmenį kurorto architektūros formavime.
Be to, viešnia papasakos apie Baltijos pakrantės, Pomeranijos ir Žemaitijos architektūrą, apie Baltijos paplūdimių kūrimo pradžią ir pajūrio kurortų architektūrą.
PAGERBS UŽ NUOPELNUS PALANGOS MIESTUI
Rugsėjo 15 dieną (šeštadienį) prof. M.Omilanowskai Palangos kurhauze bus įteiktos Palangos miesto garbės piliečio regalijos. Taip buvusi Lenkijos kultūros ministrė įvertinta už ypatingus nuopelnus Palangos miestui bei Palangos vardo garsinimą Lietuvoje ir užsienyje savo darbais ir veikla mokslo bei kultūros srityje. Taip siekta ne vien pagerbti prof. Omilanowską, bet ir išreikšti jai padėką už profesorės atliktą išskirtinės svarbos ir vertės Palangai darbą – sukurtą ir paskelbtą monografiją „Pabaltijo Zakopanė. Palanga Tyszkiewiczių laikais“ (lenk. „Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczów“, Warszawa, 2011). Ši knyga, kurioje paskelbti profesorės tyrinėjimai, buvo išleista 2011 m., o neilgai trukus leidinys išverstas ir į lietuvių kalbą.
Profesorė M.Omilanowska yra viena iš geriausių mokslininkių ir architektūros specialisčių ne tik Lenkijoje, bet ir Europoje. Ji daug metų tyrinėjo Tiškevičių laikų Palangą ir yra pelnytai laikoma geriausia to laikmečio Palangos istorijos žinove pasaulyje. Pasitelkusi gausius dokumentų ir ikonografijos šaltinius iš Lietuvos, Lenkijos, Prancūzijos, Latvijos ir Vokietijos archyvų, mokslininkė aktualizavo bendro lenkų ir lietuvių kultūros paveldo klausimus bei apeliavo į abiejų tautų istorinę atmintį.
Małgorzata Omilanowska gimė 1960 m. balandžio 10 d. Varšuvoje (Lenkija). Baigė Varšuvos universitetą, Berlyno technikos universitete studijavo architektūrą. 2012–2014 m. M. Omilanowska buvo Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo viceministrė, 2014–2015 m. – Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministrė. Profesorė atliko išskirtinės svarbos ir vertės Palangai darbą – parašė ir paskelbė monografiją lenkų kalba: „Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczow“ (2011). Ši knyga išversta į lietuvių kalbą: „Pabaltijo Zakopanė. Palanga Tyszkiewiczių laikais“ (2014). Autorė daug metų tyrinėjo Tiškevičių laikų Palangą, pasitekdama įvairių šalių archyvinę, ikonografinę medžiagą, dokumentus, ir yra geriausia to laikmečio Palangos istorijos žinovė. M. Omilanowska Lietuvos dailės muziejaus metraštyje (t. 9, 2007) publikavo straipsnį „Franzo Schwechteno, Édouardo André ir Stanisławo Witkiewicziaus projektai Palangoje“. Jame pirmą kartą buvo paskelbti vokiečių architekto F. Schwechteno Palangos rūmų statybos brėžiniai, kurie buvo saugomi Berlyno archyve. Profesorės publikuoti brėžiniai labai pasitarnavo, atkuriant autentišką Palangos grafų Tiškevičių rūmų (dabar – Gintaro muziejus) struktūrą.
Susitikimas vyks lenkų ir lietuvių kalbomis. Įėjimas laisvas.
Rengėjai: Lenkijos institutas Vilniuje – Instytut Polski w Wilnie ir Architektūros fondas.
Parengta pagal Architektūros fondo informaciją.