Plūktos žemės technologija statybas kartais sugrįžta ir naujomis architektūrinėmis formomis. Belgijoje neseniai pastatytas plūktos žemės apžvalgos bokštas tiesiog susiliejo su vietos gamtine aplinka bei praplėtė šios technologijos panaudojimo ribas į visuomeninės architektūros sritį.
2.500 ha teritorijoje išsidriekęs Maso upės slėnio parkas Belgijos ir Olandijos pasienyje susilaukia nemažai gamtos mylėtojų. Jaunas firmos „De Gouden Liniaal Architecten“ kolektyvas buvusio žvyro karjero vietoje čia suprojektavo apžvalgos bokštelį, kuris į parko gamtinį kraštovaizdį įsilieja tiesiog organiškai. Iš vietinių medžiagų pastatytas šis architektūros objektas – pirmas plūktos žemės visuomeninis statinys visame Beneliukso regione. Trikampio plano apžvalgos bokštelyje įrengti laiptai vietos peizažą lankytojams „parodo“ iš 3 skirtingo aukščio taškų.
Virš nedidelio kalnelio kyšantis 12 metrų aukščio bokštas visgi ne visas suformuotas iš plūktos žemės – jo konstruktyvas išlietas iš betono. Tačiau jo 80 cm storio lauko sienas formuoja plūktas vietos žemės (40 proc.), molio (40 proc.) ir žvyro (20 proc.) mišinys. Šią sienų konstrukciją įrengti statybininkai užtruko 7 savaites. Beje, šį statybinį mišinį papildomai suriša specialiai įvesta vulkaninės kilmės uoliena.
Statinio sienoms pamažu dūlant, iš išorės vis labiau ryškės betoniniai konstruktyvo elementai, kuriuose taip pat ryški vietinio žvyro faktūra. Tai dar viena užuomina apie kadaise čia veikusį karjerą.
Parengta pagal „De Gouden Liniaal Architecten“ informaciją.
Nuotraukos: „De Gouden Liniaal Architecten“.
mnmn
( 2017-09-13 )
tikra civilizuota kultura nedaro is apzvalgos boksto landmarko, nes galimas ir kitas kelias, jei prioritetas yra grozejimasis gamta