Šiandieną iš Berlyno grįžta VDU profesorius Liudas Mažylis, per vieną dieną pelnytai tapęs nacionaliniu Lietuvos didvyriu.
Kuklus Sąjūdžio eilinis, ilgus dešimtmečius tyliai, nuosekliai ir be patoso dirbęs Tėvynės labui, įvykdė reikšmingą misiją, kuri daugeliui istorikų atrodė neįmanoma arba beprasmė. Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalo lietuvių kalba atradimas Vokietijos Užsienio reikalų ministerijos Politikos archyve – didelis įvykis lietuvių tautai. Didelis klausimas taip pat – ką nepriklausomybės dešimtmečiais veikė dešimtys mūsų istorikų, tyrinėjantys ir dirbantys su XX amžiaus medžiaga…?
„Prieš kelis mėnesius viešojoje erdvėje prasidėjusios diskusijos apie galimybę rasti vasario 16-osios akto originalą pažadino mano, kaip istoriko azartą ir nusprendžiau pradėti dokumentų analizę ir paieškas“, – Lietuvos valstybės atkūrimą skelbiančio dokumento radimą patvirtino VDU politologas, prof. L.Mažylis.
„Labai aiškiai nuo pat pradžių supratau, kad Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalo vieta yra susijusi su vokiškąja kryptimi, todėl kreipiausi į Vokietijos valstybės archyvą su klausimu ar būtų galima pradėti paieškas ir buvau labai maloniai nustebintas, kad pastaroji įstaiga geranoriškai sutiko“,– paieškų pradžią prisimena L.Mažylis.
Pasak jo, Vokietijos valstybės archyvas netgi pateikė labai aiškią paieškos eigos trajektoriją, atsiųsdamas detalų bylų sąrašą. Kartu ir svarbią rekomendaciją – reikia kreiptis į kitą, Vokietijos Užsienio reikalų ministerijos politinį archyvą, kur būtų galima rasti daugiau dokumentų.
„Taigi, kreipiausi į Vokietijos Užsienio reikalų ministerijos Politinį archyvą ir susitariau dėl vizito, kuris įvyko 2017 metų, kovo 29 dieną, trečiadienį – ir rasti originalų Vasario 16-osios aktą lietuvių kalba pavyko iš karto“,– pasakoja prof. L.Mažylis.
Jo teigimu, labai pasisekė, kad visi dokumentai, visos bylos šiame archyve sudėtos chronologiškai laikotarpiais, todėl buvo galima pradėti iš karto ieškoti nuo 1918 metų vasario mėnesio. „Pavyko teisingai atspėti, kad tuometinei Vokietijos valdžiai tie dokumentai parūpo 1918 metų kovo mėnesį, kuomet šalyje buvo nuspręsta pripažinti Lietuvos nepriklausomą valstybę. Tokiu būdu šiame kontekste pirmiausia atsirado vokiškasis variantas su visais dvidešimties signatarų parašais, kuris yra Vokietijos Užsienio reikalų Politiniame archyve, o kartu šalia rastas ir originalas“, – sako profesorius.
„Taip pat kartu rastas ir 1917 metų gruodžio 11 dienos vokiškas ranka rašytas Lietuvos Tarybos Akto egzempliorius su devyniolika parašų, kuriame nėra signataro Prano Dovydaičio parašo“, – papildė profesorius.
Kaip žinia, Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalas buvo perduotas Jonui Basanavičiui, bet niekuomet nebuvo paviešintas. Apie jo dublikato vietą nežinoma nuo 1940-ųjų, kai Lietuvą okupavo sovietai. Iki tol jis saugotas Prezidentūros archyve Kaune.
Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius jau pradėjo konsultacijas su Vokietijos užsienio reikalų ministru Sigmaru Gabrieliu konsultacijas dėl Nepriklausomybės Akto originalo perdavimo Lietuvai. O kol kas, anot žiniasklaidos, sutarta dėl Nepriklausomybės Akto eksponavimo Lietuvoje.
DETALĖ: Profesorius Liudas Mažylis grįžta iš Berlyno į Vilniaus oro uostą šiandien, kovo 31-ąją, 17:50.
Foto: Jonas Petronis
PARENGTA PAGAL VDU IR PILOTAS.LT INFORMACIJĄ
Elva
( 2017-03-31 )
Pakoreguokim pavarde!
Liudas Mazylis-Didysis!
L.
( 2017-03-31 )
Pritariu Elvai!