Čekijos miškų komisijos administracinio pastato architektūros idėjų konkursą neseniai laimėjo jauna perspektyvi Brno miesto architektūros studija „CHYBIK+KRISTOF“ iš Čekijos Respublikos. Miško ir miesto sandūroje numatyto naujojo pastato architektūra remiasi kraštovaizdžio įterpimu į pastatą, plačiu gamtinių elementų panaudojimu edukaciniams ir funkciniams tikslams. Kuriama integrali architektūrinė-gamtinė visuma.
PASIŪLĖ 5 PIRŠTŲ KOMPOZICIJĄ
Čekijos miškų komisija nutarė praktiškai parodyti kokį ryšį su gamtine aplinka turėtų kurti pastatai. Kad ekologija, tvarumas ir santarvė su gamta architektūroje būtų ne vien tušti žodžiai, bet kasdienybės praktika.
Čekijos miškų komisijos administracinio pastato dviejų etapų architektūros idėjų konkurse dalyvavo firmos iš Čekijos respublikos, Ispanijos, Austrijos, Lenkijos, Slovakijos, Prancūzijos, JAV ir Olandijos. Konkursui pateiktas idėjas vertino tarptautinė komisija. Į antrąjį etapą pateko 5 architektūrinės komandos, iš kurių nugalėtoja pripažinta „CHYBIK+KRISTOF“ kartu su partneriais – „K4“, Ivo Stolek, Jan Stolek, Tomas Babka ir „the breathe.earth“.
Firmos „CHYBIK+KRISTOF“ architektų vadovaujamas kolektyvas pasiūlė 5 „pirštų“ formos pastatą, kuris sukurtų itin glaudžius ryšius tarp vidaus ir išorės. Tai yra – tarp administracinių patalpų ir Hradec Kralove miesto pašonėje ošiančio miško. „Kūrėme permatomą, nors intymią ir reprezentacinę darbo erdvę“, – sumanymo virtuvę atskleidžia architektas O.Chybikas, vienas iš firmos „CHYBIK+KRISTOF“ partnerių.
5 šio dviaukščio pastato „pirštai“ atstovauja 5 nepriklausomas administracines dalis. Atvirame priekyje yra konferencijų salė ir kavinė su valgykla, kurios sukuria pastato pagrindinę susitikimų erdvę. Čia yra susirinkimų salė, biblioteka ir kitos socialinės funkcijos.
PASTATAS IR DARBUI, IR LAVINIMUI
Gamtos takas čia prasidėtų… ant stogo, kur būtų pristatoma darni miškininkystė. Šį taką pratęstu čiuožykla žemyn į kiemą, kurį pro stoglangius apšviestų saulės šviesa. Pastarojo stogą laikytų kolonos it medžių kamienai, kurie kurtų iliuziją tarsi būtum miško viduryje. Pastato viduje vietoje koridorių butų įterpti tam tikri sub-centrai su laiptinėmis, saugojimo erdvėmis ir virtuvėlėmis, kurios galėtų būti naudojamos įvairiems tikslams. Pirmojo aukšto susegmentavimas visoms pastato zonoms užtikrintų reikiamą dienos šviesą. Papildomos funkcijos – parkingas, sporto centras, saugyklos ir maisto ruošimo pagalbinės patalpos – čia būtų įrengtos rūsyje.
Dėl modulinės statybos, pagal autorių sumanymą, čia būtų galima sukurti uždaras administracines patalpas arba kartu su subcentrais formuoti atviras erdves.
Aplinkos koncepciją architektai kūrė kartu su kraštovaizdžio architektu T.Babka ir austrų kolektyvu „breathe.earth.collective“, sukūrusiu Austrijos paviljoną pasaulinėje Milano „Expo“ parodoje.
Numatyti 5 sektoriai čia siūlytų pagrindines Čekijos miškų patirtis – melsvųjų eglių, bukų ir eglių, pušų ir beržų, ąžuolų ir skroblų. Įėjimas į pastatą su suaugusiais medžiais lankytojams pristatytų ateities parkus. Svarbiausia, jog siūlomi žalumynai būtų ne tiesiog tam tikras architektūros estetikos priedas, bet lankytojus lavintų bei skatintų tyrinėti, o pastato darbuotojams – padėtų tiekti vėsią miško atmosferą. Projekto autoriai taip pat pasiūlė vietos kraštovaizdžio raidos schemą, kuri apima net 20 metų pokyčius.
EKOLOGIJA IR DARNUMAS KAIP GYVENIMO BŪDAS
Čekijos miškų komisijos administracinis pastatas taip pat pasižymėtų energetiniu efektyvumu, prie kurio svariai prisidėtų ir medis. Tiek antžeminės dalies statybai, tiek apdailai čia būtų itin plačiai naudojama mediena – klijuoto medžio konstrukcijos, fasado elementai, interjero apdaila ir kt. Šildoma būtų medžio granulėmis. Tačiau yra numatyta galimybė ant stogo įrengti saulės jėgainę, kuri aprūpintų pastatą alternatyvia energija. Statinyje įdiegtos pažangios inžinerinės sistemos padėtų taupyti energiją bei gamtinius resursus, jį paversdamos kone nulinės energijos objektu. Beje, visų šių sistemų funkcionavimą, pagal sumanymą, būtų galima viešai stebėti internetu…
Panašu, jog į architektūrą ateina jauna kūrėjų karta, kuri atsisako deklaratyvių „ekologiškos architektūros“ lozungų, paviršutiniškų sprendimų. Ji ekologiją suvokia ne kaip tam tikrą dekorą, „žaliųjų“ elementų kratinį ar nuogą inžineriją, bet kaip gyvenimo būdą, kai estetika, gamta ir inžinerinė išmonė susijungia į visumą ir net padeda geriau pažinti supantį pasaulį.
Parengta pagal „CHYBIK+KRISTOF“ informaciją.
Nuotraukos: „CHYBIK+KRISTOF“.
stanislovasd
( 2017-03-15 )
Kaži kaip čia su gaisrinės saugos reikalavimais?