"Panele G, bus nuostabu pasibūti su tavimi, Hansu Peteriu ir Vilenu. Ar nevertėtų mums įkurti konstruktyvaus raganavimo mokyklos Lietuvoje? Dirbtuvės būtų gera pradžia." Gavusi šį laišką, supratau, jog kelio atgal nebebus – mano svajonės pildosi…
Laišką rašė mėgstamiausias mano architektas Marko Casagrande iš Suomijos, su kuriuo turėjau džiaugsmo susipažinti prieš keturis metus Norvegijoje, kai spontaniškai prisijungiau prie jo organizuotų dirbtuvių "Nomad City / Aurora Observatory". Tąsyk kūrėme architektūrą, patys būdami ant išlikimo ribos. Iki šiol atrodo, jog niekada gyvenime nesijaučiau tokia gyva, kaip tą savaitę, braidydama po sniegą ant užšalusio ežero, o architektūra niekada man nėra teikusi daugiau džiaugsmo, nei tų keistų šiaurietiškų dirbtuvių metu.
MARCO CASAGRANDE – ŽINOMAS ARCHITEKTŪROS ATSKALŪNAS
Marko asmenybė verta atskiro aprašymo. Karjerą pradėjęs kaip karo reporteris, vėliau išleido romaną karo nusikaltimų tema, o dar vėliau pasuko link instaliacijų, žemės meno bei architektūros.
Dabar jis "Casagrande Laboratory" ofiso Helsinkyje vadovas ir tarptautinės biourbanizmo bendruomenės viceprezidentas, įgyvendinęs daugiau nei 70 projektų 14-oje pasaulio šalių. Be to, Marko skaitė paskaitas 25-ių šalių mokymo institucijose, o jo įkurtas nepriklausomų tarpdisciplininio tyrimų centras "Ruin Academy" jau turi tris būstines Taivanio bei Italijos apleistuose fabrikuose.
Beje, šis vyrukas 2013-taisiais gavo Europos architektūros apdovanojimą bei CICA (Committee of International Architecture Critics) apdovanojimą, o pernai – UNESCO & Locus Foundation’s Global Award for Sustainable Architecture apdovanojimą. Dabar Marko jau penktąjį kartą dalyvauja Venecijos bienalėje.
KLAJOKLIŲ KULTŪROS NORVEGŲ ARCHITEKTO RANKOSE
Taigi, panelę G suėmė visai ne juokais…
Negana to, Marko laiške minimi ir Vilen Kunappu bei Hansas Peteris Bjørnådal. Tai ne smulkesnės asmenybės. Hansas Peteris – nuolatinis Marco bendražygis, kurio dėka tąsyk ir svečiavomes Norvegijoje. Šis architektas, klajoklių kultūrų tyrinėtojas bei scenografas, neseniai įgyvendinęs kad ir nedidelį, bet gana įspūdingą projektą viename Norvegijos slėnyje: sukūrė scenografiją lauko spektakliui apie samių šamaną Klemet.
Panaudojęs vietoje rastas medžiagas, jis savo statiniais interpretavo šamanų naudojamas būgnų lazdeles ir pavertė visą slėnį dideliu būgnu. Nepaisant nedidelio projekto mastelio ir juokingo biudžeto, jis neliko nepastebėtas – praeitais metais tapo Architizer apdovanojimų, o šiemet – WAN (World Architecture News) apdovanojimų laureatu renginių erdvių (performing spaces) kategorijoje.
ESTŲ ARCHITEKTŪROS GRANDAS RAGANAUS LIETUVIŠKOJE GIRIOJE
Savo ruožtu Vilen Kiunnapu – vienas pirmųjų ir svarbiausių Estijos postmodernizmo architektūros teoretikų bei praktikų. Prieš keletą metų, Vilniuje, jis susuko man galvą paskaita, kuri buvo ne tiek apie architektūrą, kiek apie indėnus. Po dvasinių patirčių indėniškose apeigose architektas kardinaliai pakeitė savo gyvenimo būdą bei prioritetus ir pastaruoju metu daugiausia gilinasi į kulto architektūrą.
Pasak Vilen, bet kuris statinys, nepriklausomai nuo funkcijos, turi turėti sakralumo. Vieni žinomesnių estų architektūros grando projektų – "Radisson SAS" viešbutis Taline bei "AHHAA" tyrimų centras Tartu. Be to, Vilen Kiunnapu yra apdovanotas Estijos "Baltosios žvaigždės" 5-ojo laipsnio ordinu.
"Šiuo metu turiu didelę parodą "Menas, Architektūra, Revoliucija" Talino architektūros muziejuje. Projektai, pastatai, instaliacijos, piešiniai, koliažai, tapybos darbai ir t.t. Taip pat yra išleistas mano darbų katalogas ir jaunų kūrėjų filmas "Tyli revoliucija". Plius interviu televizijoje, laikraščiuose, 3×7 metrų stendai su mano veidu mieste. Žodžiu, atrodo, kad pradedu lįsti iš spintos. <…> Tavo mintis pastatyti kažką Lietuvoje skamba gerai…" -rašė man Vilen, ir trauktis nebebuvo kur…
INKILAI-NAMAI IŠKILS RAŠYTOJO SODYBOJE
Vien architektų trijulės sutikimas savaitei atvykti į Lietuvą įpareigojo rimtai užsiimti adekvataus renginio organizavimu. Konstruktyvaus raganavimo dirbtuvių temą pasiūlė bičiulis Šarūnas Savickas, pasigedęs Lietuvos miškuose vietų, kuriose būtų galima pabūti atsiskyrėliškai.
Kartu įsisvajojome apie žmogaus mastelio inkilus, kuriuos pavadinome "Human Birdhouses", ir puolėm karštligiškai bastytis po Labanorą, ieškodami susibūrimui bei inkilams tinkamos lokacijos. Tada į procesą įsijungė Vytautas V. Landsbergis, prasitaręs, jog mąsto apstatyti savo atokią sodybą nameliais medžiuose. Taip dirbtuvės atrado savo vietą rašytojo sodyboje Anykščių apylinkėse ir staiga įgavo netikėtai gilų kultūrinį bei dvasinį kontekstą.
Taigi, trys architektūros raganiai iš šiaurės atvyksta jau rugpjūčio mėnesį. Per savaitę kartu su dešimties pagalbininkų komandomis kiekvienas jų praktiškai įgyvendins savo žmogiškojo inkilo interpretacijas.
Su vietos miško dvasių kontekstu dirbtuvių dalyvius pažadėjo supažindinti Vytautas V. Landsbergis. Taip pat žadama gyvos muzikos, filmų, paskaitų, sėdėjimo prie laužų ir daug mistiškai konstruktyvių pokalbių, kurie gali tapti naujos architektūrinio raganavimo mokyklos pradžia.
Dalyviai gyvens specialiai pastatytame tipių miestelyje, o iš pagarbos šiaurietiškoms tradicijoms renginys bus atidarytas ir uždarytas pirties ceremonijomis. Pabaigti statiniai bus perleisti Vytauto V. Landsbergio globai ir, tikimasi, pasitarnaus ne tik kaip meditacinės erdvės miško bastūnams, bet ir kaip inventorius vasaromis jo organizuojamoms kūrybinėms vaikų stovykloms.
Nors renginys po truputį virsta į nedidelį vasaros festivalį, dalyvių skaičius jame – liks ribotas. Beje, dalyvavimas galimas dvejopas – "statytojo" arba "svajotojo" vaidmenyse.
Statytojai laukiami visam dirbtuvių laikui, t.y. rugpjūčio 8-15 dienoms. Jų privilegija bus saunos ceremonijos bei kasdienės statybų apeigos, aukojant nuosavą prakaitą kartu su architektūros raganiais. Svajotojai galės atvykti pasirinktam laikui ir visa tai stebėti iš toliau bei dalyvauti visuose spontaniškuose įvykiuose. Registracija vyksta Konstruktyvaus raganavimo tinklapyje, o šviežiausią informaciją rasite raganių Facebook tinklapyje.
Norintys konstruktyviai prisidėti prie raganių renginio ar turintys pasiūlymų dėl programos – rašykite! ( constructive.shamanism@gmail.com) Ypač – fakyrai, žonglieriai bei finansiniai partneriai…
JPN
( 2016-06-10 )
Matte kudasai.
LTU to JPN
( 2016-06-10 )
Jeigu esate JPN, tai rašykite japoniškai…
JPN to LTU
( 2016-06-07 )
BIM ir A+++ klasė, ekonominis efektyvumas – kertiniai lietuviškos architektūros akmenys,jeigu nežinojote.
LTU to JPN
( 2016-06-07 )
Neuždavinėkite kvailų klausimų…
mnmn
( 2016-06-07 )
gera proga pabėgti nuo visu bim ir str i miska pas landsbergi
JPN
( 2016-06-07 )
Ar projektuojant imkilus bus panaudotas BIM?
Ar bus laikomasi pasyvaus namo projektavimo taisyklių?