Dažnas architektas, ko gero, prisipažintų, kad yra ne sykį apleistame garaže ar priemiesčio šiukšlynėlyje radęs išmestą daiktą, kurį perdizainavo ir sugrąžino į gyvenimą. Bent jau aš asmeniškai esu ne vieno nekomercinio šviestuvo, turėklo, tvorelės ir keliolikos rėmelių paveikslams dizaineris-antrarankininkas.
Viskas prasidėjo vaikystėje, kai pamačiau kaime, jog senelis tvarte srutas semia keistu samčiu. Man buvo paaiškinta, kad privirintas prie vamzdigalio rusiškas kareivio šalmas – patogu, pigu ir praktiška.
Nuo to laiko kiekvienas nebereikalingas daiktas pirmiausiai praeina mano kūrybinę ekspertizę prieš keliaudamas į savartyną. Natūralu, kad ir dėmesys krypsta į kitus antrarankininkus, kurie nesivaiko pompastiško naujumo ir pirmiausiai stengiasi „išėjusį į pensiją“ daiktą ne sunaikinti, bet išbandyti kitame amplua.
Vienas tokių – Giedrius Bučas, jau kuris laikas organizuojantis ir plėtojantis kūrybinių antrarankininkų judėjimą.
Naujausias G.Bučo projektas – Kūrybos kampas 360*. Tai vaikų ir jaunimo edukacinis projektas, kūrybinių dirbtuvių metu mokysiantis daiktus "prikelti" antram gyvenimui ar pasigaminti juos iš antrinio panaudojimo žaliavų.
Beje, projektas Kūrybos kampas 360*dalyvauja ambicingos projektų atrankos Talentas keisti finale, kur greta kitų penkių projektų renka publikos simpatijas ir balsus.
G.Bučas sako, jog „kasdienio naudojimo daiktai, kurie mums teikia malonumą, neišvengiamai kažkada virsta šiukšlėmis, kurios irdamos metų metus teršia aplinką, vandenį ir orą. Visa viltis – vaikai, kurie ateityje sąmoningai, o ne gainiojami tvarkos saugotojų mokėtų neteršti žemės, kurioje gyvena.“
Kaune G.Bučas jau yra įkūręs erdvę, kurioje vaikams vyksta seminarai, diskusijos, filmų peržiūros aplinkos saugojimo bei darnaus vartojimo temomis. Čia pat vyksta ir kūrybinės dirbtuvėlės mokantis antrarankinio dizaino paslapčių.
„Pabandykime įsivaizduoti kad ir stalinę lempą padarytą iš konservų dėžutės, iš kurios dar vakar valgėte. Skardinė gali tapti bet kuo, kuo jūsų fantazija nori ir tam tereikia pažvelgti į savo šiukšliadėžę… kūrybiniu kampu“,- sako recyclingo entuziastas.
Netolimoje ateityje G.Bučo planuose – antrarankinio dizaino kavinukė visai šeimai, stilingas hostelis ir, aiškų, antrarankinio dizaino parodų salė.