Projektuojant visuomeninius interjerus ar juos renovuojant paprastai tenka verstis su itin kukliomis lėšomis. Dėl to estetika dažniausiai lieka antrame plane ar net visai užmirštama. Vis dėlto pasitaiko ir išimčių. Pagal architektės Guodos Zykuvienės projektą neseniai atnaujinta Vytauto Didžiojo universiteto Vaclovo Biržiškos skaitykla Kaune įsidiegė pažangias technologijas, tapo erdvesnė ir įgavo subalansuotą šiuolaikišką architektūrinį pavidalą, kuriame išsaugoti senojo pastato ženklai.
BUVO DAUG NEIŠNAUDOTO POTENCIALO
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) biblioteka yra pabirusi po kelis fakultetus, veikiančius skirtingose miesto vietose. Viena jos skaityklų 1997 metais įsikūrė K.Donelaičio gatvės funkcionalistinio pastato 3 aukštų žemajame korpuse. Pagal architekto Alfredo Jakučiūno projektą 1977 metais pastatytame 6 aukštų pastate taip pat veikia Humanitarinių mokslų ir Socialinių mokslų fakultetai, Socialinio darbo institutas. 2003 metais, minint Lietuvos universiteto bibliotekos 80-metį, pastarajai skaityklai suteiktas profesoriaus Vaclovo Biržiškos vardas.
V.Biržiškos skaitykla – viena aktyviausių universiteto visuomeninių erdvių, studentų bei darbuotojų lankoma nuo ryto iki vakaro. Vis dėlto ši erdvė, nepaisant jos atnaujinimo 2001 metais, bei pats korpusas buvo gerokai nusidėvėję ir privalėjo būti modernizuoti. Buvo matyti, jog skaitykla turi nemažai neišnaudoto technologinio, funkcinio ir estetinio potencialo. Jai aiškiai trūko ne vien didesnio energetinio efektyvumo ar modernių technologijų, bet ir profesionalios architekto rankos. Nepaisant itin riboto biudžeto, architektė G.Zykuvienė pasistengė šį potencialą išnaudoti kuo efektyviau, kad svarbi VDU akademinė erdvė taptų patogi ir patraukli.
3 KARTUS DAUGIAU LEIDINIŲ
VDU V.Biržiškos skaitykloje dabar veikia 60 modernių kompiuterizuotų darbo vietų pirmajame aukšte bei antresolėje, kurios nuolat užimtos žingeidžiųjų studentų. Pastariesiems prieinama per 40.000 leidinių. Lankytojų patogumui taip pat yra įdiegta galimybė pastaruosius leidinius savarankiškai pasiimti bei grąžinti bet kuriuo paros metu. Skaitykloje yra suformuotos individualaus bei grupinio darbo atviros, pusiau privačios ir privačios erdvės, sukurta infrastruktūra ir turintiems fizinę negalią. Atsižvelgiant į pastato eksploatacinius poreikius, buvo apšiltintos skaityklos sienos ir lubos, įrengta moderni ventiliacijos sistema. Nusidėvėjusias lubas pakeitė akustinio gipso plokštės, o nusidėvėjusias parketo lentelių grindis ֪uždengė šviesi akustinė PVC danga, todėl patalpoje gerokai sumažėjo triukšmas. Pakoregavus laiptų konfigūraciją, recepcijoje daugiau erdvės atsirado bibliotekos darbuotojoms.
Atnaujinus skaityklą, jos 570 m2 ploto dviaukštė erdvė su antresolėmis iš esmės nepasikeitė. Tačiau ji tapo žymiai funkcionalesnė – skaitytojams laisvai prieinamų knygų skaičius padidėjo bemaž 3 kartus, šiek tiek padaugėjo ir darbo vietų.
DIDESNĖS IR ŠVIESESNĖS ERDVĖS ĮSPŪDIS
Ne mažiau svarbu jog atsinaujinusi skaitykla įgavo ryškius subalansuotos šiuolaikiškos erdvės bruožus. Nuo šiol joje tvyro skandinaviškai lakoniška atmosfera. „Svarbiausias skaityklos interjero tikslas buvo sukurti didesnės ir šviesesnės erdvės įspūdį, išsaugant esamus vertingus dalykus“, – PILOTUI.LT pažymėjo projekto autorė. Šį tikslą jai pasiekti pavyko taupiais, tačiau chirurgiškai tiksliais architektūriniais prisilietimais. Po šios architektūrinės operacijos skaitykla puikiai perteikia vienos pažangiausių ir demokratiškiausių aukštųjų mokyklų šalyje – Vytauto Didžiojo universiteto – dvasią. Joje taip pat taktiškai „išeksponuoti“ senieji architektūriniai ženklai, kurie įsijungia į kompozicinę visumą.
Svarbiausias šių ženklų – palikta senoji dolomitinė sienų apdaila, kuri atnaujinus interjerą tarsi įgavo antrąjį kvėpavimą. Siekiant ją išsaugoti, sunkios dolomito plokštės buvo kruopščiai nuardytos bei įrengta šiuolaikinė šilumos izoliacija iš vidaus. Galiausiai dolomito apdaila buvo sugrąžinta atgal, kad interjere kontrastuotų su šviesiais bei medžio paviršiais ir kurtų seno ir naujo intrigą. Beje, iki tol lauko sienų užpildą formavo pemza.
Projekto autorė skaityklos korpuso eksterjere pasistengė išsaugoti pagrindinio fasado bareljefą. Pastarasis bei konsolė po juo buvo remontuojami saugant – išorė plaunama, gruntuojama bei impregnuojama. Pasak architektės G.Zykuvienės, šis dekoratyvus fasado elementas suteikia pastatui individualumo bei savo modernistiniu ekspresyvumu jį išskiria iš kitų architektūros objektų.
BALDAI – IT STATINYS PASTATE
Korpuso kiemo fasadas, skirtingai nei K.Donelaičio gatvės, yra apšiltintas iš išorės. Siekiant į vidų įleisti daugiau šviesos bei vizualiai išplėsti erdvę, jis perforuotas apskritais langais. Autorė sakė, jog buvo parengusi 3 šio fasado angų variantus, tačiau įgyvendintas – ekonomiškiausias iš jų. Parinkta apskrita langų forma taip pat išduoda savo šiuolaikinę prigimtį.
Dar vienas naujas skaityklos interjero akcentas – stoglangiai. Išėmus juos dengusį armuotą stiklą, atsivėrė stoglangių vidus bei kiekvienas stoglangis paaukštėjo net 2,5 metro. Įgyvendinus pastarąją autorės kolegos Algimanto Grigo pasufleruotą idėją, ženkliai padidėjo skaityklos erdvė.
Interjere vieną pačių svarbiausių partijų groją ir baldai. „Mintis buvo sukurti savarankišką vientisą baldų struktūrą tarsi pastatą pastate“, – jų įkomponavimo interjere idėją atskleidžia G.Zykuvienė. Architektė sakė itin patenkinta profesionaliu bendrovės „Ergolain“ baldininkų darbu. Kuriant kontrastą sunkiai dolomito apdailai, buvo pasirinkta šviesaus klevo tekstūra. Statinio pastate įspūdį čia kuria klevo tekstūros lentynų eilės, stalai, pertvaros. Dar vienas svarbus baldų akcentas – skaityklos ekspozicijai skirtas įspūdingas suolas, ištysęs bemaž per visą V.Biržiškos skaityklos ilgį. Vis dėlto įgyvendintas baldų kompozicinis vientisumas čia neslegia – į lentynas prikrovus knygų bei į patalpą prigužėjus studentų, interjeras tampa gyvas, margas ir nenuobodus.
AUTORISTĘ ĮRODINĖJO ETIKOS KOMISIJOJE
Vis dėlto pastato viso skaityklos korpuso modernizacija dar nebaigta – kol kas sutvarkyta tik pati skaitykla, jos sienos ir stogas. Dar turės būti atnaujintos po skaitykla esančios bibliotekos darbuotojų patalpos. Iš išorės jos turėtų praskaidrėti aliumininėmis vitrinomis. Ne visas idėjas autorei pavyko realizuoti ir viduje – laiptus užstojusi lentyna kiek „praskiedė“ vientisumą, kiek grubesnį įrengti bendrojo apšvietimo šviestuvai ir pan. Vis dėlto šios korekcijos bendros idėjos nesugriovė. Gavosi vientisas šiuolaikiškas kūrinys, kuris 10-ąjį kartą įvykusiuose tradiciniuose VDU bendruomenės apdovanojimuose „V2“ laimėjo metų įvykio prizą.
Architektė G.Zykuvienė PILOTUI.LT teigė mananti, jog panašios estetinės ir funkcinės kokybės turi būti ne vien skaityklos ar bibliotekos, bet ir visos visuomeninės erdvės. Anot jos, tai yra įmanoma pasiekti. Esą tam pasitelkti būtų galima, pavyzdžiui, jaunuosius architektus, kuriems dar trūksta savirealizacijos, tačiau kurie nestokoja entuziazmo bei idėjų. Pasak architektės, jaunimas panašiai skatinamas kai kuriose Vakarų šalyse. „Jei užsakant projektą pagrindinis kriterijus yra mažiausia kaina, estetiškos aplinkos tikėtis naivu“, – mano G.Zykuvienė.
Beje, V.Biržiškos skaitykloje įgyvendinant savo architektūrinės idėjas nemažai sunkumų teko patirti ir jai pačiai i – architektė net kelis kartus buvo išstumta iš projektavimo, o savo autorystę jai teko įrodinėti net Architektų rūmų Etikos komisijoje. Tačiau šalta biurokratinė sistema prieš jaunatvišką atkaklumą bei pačią architektūrą laimi dar ne visada.
OBJEKTO METRIKA
Vyrauto Didžiojo universiteto dalies pastato aitvarų apšiltinimas ir V.Biržiškos skaityklos remontas (K.Donelaičio g. 52, Kaunas).
Užsakovas: Vytauto Didžiojo universitetas. Projektuotojas: UAB „G.Janulytės-Bernotienės“ studija. Architektė: Guoda Zykuvienė. Gen. rangovas: UAB „Naujoji Aleksoto Statyba“. Parametrai: 570 m2. Datos: 2012 (projektiniai pasiūlymai), 2013 (techninis projektas), 2014 (darbo projektas, statyba).
STATINYS
Konstrukcijos:esamos gelžbetoninės. Apšiltinimas: pagrindinis fasadas – akmens vata, kiemo fasadas – polistireno putplastis. Fasadai: kiemo – tinkavimo sistema „Caparol“. Stogas: danga ruloninė. Kondicionavimas: Šildymas-vėdinimas-kondicionavimas orinis. Automatika, ryšiai: RFID sistema.
INTERJERAS
Sienos: dolomito apdaila (atstatyta). Lubos: akustinis gipsas „Knauf“. Grindys: akustinis PVC „Tarkett“. Laiptai: esamos medinės pakopos. Baldai: klevo tekstūra (UAB „Ergolain“). Architektūrinės koncepcijos realizavimas: 90 proc.