Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) paskelbė 5 naujus dizaino miestus. Bilbao (Ispanija), Dandžiui (Škotija), Helsinkiui (Suomija), Kuritibai (Brazilija) ir Turinui (Italija) šis UNESCO statusas ką tik suteiktas už indėlį į pasaulio dizaino industriją. Paradoksalu, tačiau UNESCO dizaino miestų sąraše kol kas dar nė vieno Rytų bei Vidurio Europos miesto nėra.
TURI ATITIKTI UNESCO IŠKELTUS KRITERIJUS
Dizaino miestai priklauso Kūrybinių miestų tinklui, kurį UNESCO įkūrė prieš dešimtmetį – 2004-aisiais. Greta dizaino pastarajam tinklui priklauso miestai, UNESCO pagerbti už indėlį į literatūrą, meną, muziką, kiną ir gastronomiją. UNESCO dizaino miestų programos tikslas – skatinti vietinių kūrybinių industrijų raidą bei stiprinti ryšius tarp šį statusą turinčių miestų, skatinti pasikeitimą turimais resursais.
Bilbao, Dandis, Helsinkis, Kuritiba ir Turinas – pirmieji Ispanijos, Jungtinės Karalystės, Suomijos, Brazilijos ir Italijos miestai, nusipelnę UNESCO dizaino miestų statuso.
Pastarojo statuso nusipelnantys miestai turi atitikti UNESCO nustatytus kriterijus, kurie apima skirtingus dizaino pramonės aspektus – vertinamos nacionaliniu ar net tarptautiniu lygmeniu veikiančios dizaino mokyklos ir tyrimo centrai, dirbančios kūrėjų bei dizainerių grupės.
MIESTAI INVESTUOJA Į DIZAINĄ
Visi iš naujai paskelbtųjų UNESCO dizaino miestų turi savo dizaino mokyklas ir kitas su dizainu, menu ar architektūra susijusias institucijas: Bilbao – garsųjį Guggenheimo muziejų (arch. F.Gehry), Kuritiba – UNESCO pripažintą urbanistinę struktūrą, Turinas – keletą UNESCO paveldo sąrašo objektų. Pastarųjų taip pat turintis Helsinkis yra pasistatęs šiuolaikinio meno muziejų „Kiasma“ (arch. S.Holl), organizuoja įvairius dizaino renginius ir net svarsto galimybę pasistatyti Guggenheimo muziejų. Dandyje jau greitai atsidarys įspūdingas dizaino muziejus „V&A“, suprojektuotas žinomo japonų architekto Kengo Kumos (Kengo Kuma).
Beje, iki šiol UNESCO dizaino miesto statusas buvo sutektas 12 miestų, tarp kurių yra Pekinas, Berlynas, Monrealis, Seulas, Gracas ir kt. Na, o UNESCO Kūrybiniams miestams šiuo metu priklauso 69 miestai. Iš Rytų bei Vidurio Europos miestų šiame sąraše kol kas surasime tik du – Sofiją (kino) ir Prahą (literatūros).
NEATSIKRATOME PROVINCIALAUS POŽIŪRIO
Nuo pat Paryžiaus Pompidou meno centro ar bent Bilbao Guggenheimo muziejaus laikų akivaizdu, jog miesto patrauklumui bei sėkmei svarbu ne vien ekonominiai rodikliai ar industriniai pajėgumai. Pažangiausi miestai pasaulio žemėlapyje vis labiau stengiasi išryškėti per kultūrą, kūrybą. Tokia šiuolaikiškų miestų plėtros orientacija jų gyventojams bei svečiams neabejotinai garantuoja daugiau kultūrinių renginių, leidžia geriau atskleisti vietinį potencialą, į patį miestą pritraukia daugiau turistų bei išsilavinusių gyventojų.
Pastebėta, kad būtent kultūra yra tas vardiklis, kuris palyginti paprastomis priemonėmis pajėgus išjudinti apmirusio ar degraduojančio vidutinio dydžio miesto gyvenimą, suteikti jam naujų atspalvių. Jis taip pat svarbus kuriant visavertę sociokultūrinę urbanistinę aplinką. Deja, Lietuvoje miestų valdžia dar niekaip neatsikrato provincialaus požiūrio ir į kultūrą dažnai žvelgia it į remti primestą podukrą. Kol kultūrinės industrijos srityje mes beviltiškai trypčiojame vietoje, Kūrybinių miestų gretos pasaulyje sparčiai tankėja. Jos pasipildyti turėtų jau kitą gegužę.
mnmn
( 2014-12-04 )
turime viena is atveju, kai komentuoti nieko kaip ir nereikia. viskas aisku, kaip niekada.
elp
( 2014-12-04 )
Kuris Lietuvos miestas investuoja į dizainą? Juk,jei neapsirinku, kai kurie Vilniaus universitetai perka architektūrines paslaugas (kaip priedą prie statybinės rangos paslaugų) gana stambiems pastatams projektuoti už mažiausią kainą.
Užpelkis
( 2014-12-03 )
Apie Kauno kultūrą galima spręsti pasižiūrėjus į Centrinio pašto fasadą. „Nėra pinigų ! Pastatas priklauso ne savivaldybei !“ suspiegtu eilinis Kauno valdininkas. Ir tuo viskas pasakyta. Išaugo jau dvi kartos be intelektualesnio kino. O „Romuvos“ teatras vis dar atrodo kaip po šiltinės epidemijos. „Laukiame ES pinigų“ pasakytu valdininkas. Laukime…