Namai, kurie patys pasigamina reikiamą energijos kiekį Vakaruose jau senokai yra tapę kasdienybe. Netoli Vokietijos miesto Rėgensburgo pagal architektų firmos „Fabi architekten“ projektą prieš porą metų pastatytas protingas namas žymi ateities statybos gaires. Tai aktyvus saulės namas, kuris ne tik pats apsirūpina energija, bet pagamina jos perteklių, kuris parduodamas – tiekiamas kitiems elektros vartotojams.
NAMUI TIKO DAUGIABRIAUNĖ FORMA
Šiuolaikiniuose namuose diegiamos pažangios technologijos tarnauja ne vien savo šeimininkams, bet ir darnesnei planetos raidai. Mat juose naudojama „švari“ – saulės ar žemės šilumos – energija. Prognozuojama, kad vos už kelių metų tokie namai taps realybe. Todėl investicinės „VKR Group“ įmonės, įsikūrusios Kopenhagoje ir plėtojančios pažangias technologijas, užsakymu biuras „Fabi architekten“ (arch. S.Fabi, N.Fabi, K.Binder) suprojektavo ateities namą, kuris padėtų nustatyti 2020 metų būsto standartus. Jos užsibrėžtas tikslas – nužymėti ateities namų statybos gaires. Dabar visiems žinomas vadinamojo pasyvaus (energetiškai efektyvaus) namo tipas, tačiau šio pastato koncepcija, grindžiama ne vien energijos taupymu, bet saulės energijos gavyba.
Dunojaus upės pakrantėje pastatyto pažangaus namo forma yra daugiabriaunė it kristalo ar deimanto. Antrasis jo aukštas suprojektuotas taip, lyg pratęstų stogą. Taip yra ne veltui: šlaitai yra reikiamo saulės spinduliams gaudyti nuolydžio – pasvirę 80 laipsnių kampu. Siekiant architektūriškai sustiprinti kristalo įvaizdį, namo stogas ir sienos uždengtos ta pačia apdailos medžiaga. Saulės kolektoriai, saulės baterijų moduliai ir klijuotos antracito spalvos cementinės-pluoštinės apdailos plokštės čia išdėstyti briaunotomis plokštumomis. Pietinėje pusėje sumontuoti fotovoltiniai saulės elementai elektros energijai gaminti ir saulės kolektoriai karštam vandeniui ruošti. Didelės vitrinos taip pat įrengtos pietų pusėje, kad žiemą sugautų kuo daugiau saulės. Vasarą saulė pakyla aukščiau, todėl nuo kaitros vidų tuomet saugo vertikaliosios žaliuzės bei atsišovęs antrasis aukštas. Šis sprendimas leidžia vasarą sumažinti kondicionavimo, o žiemą – šildymo išlaidas. Dėl kristalo formos pastatas tarsi seka paskui saulę ir veiksmingai išnaudoja jos energiją. Sienų ir stogo plokštumų polinkio ir nuolydžio kampai čia pritaikyti prie sklypo padėties, kad saulės energija būtų panaudojama kuo veiksmingiau.
ENERGIJOS SĄNAUDŲ BALANSAS – TEIGIAMAS
175 m² gyvenamojo ploto gyvenamojo namo pirmajame aukšte įrengta erdvi svetainė, virtuvė su valgomuoju, prieškambaris su laiptais bei svečiams skirta vonia. Dar trys gyvenamieji kambariai ir du vonios kambariai yra antrame aukšte. Šiame name taip pat yra rūsys bei lauko terasa.
Atviros svetainės, virtuvės ir valgomojo erdvės pietinėje namo pusėje su lauko erdve jungiasi per ištisines stiklines sienas ir dideles stumdomas duris be jokių slenksčių. Taip namo vidus tarsi susilieja su išore. Viduje į visas patalpas patenkama iš centrinės per visą namo ilgį besidriekiančios erdvės su atvirais laiptais. Antrąjį aukštą ši erdvė padalina į vaikų ir tėvų zonas. Beje, pastarojo aukšto patalpose daugiakampės kristalo formos erdvinis savitumas juntamas ypač stipriai.
Namą taip pat lengva transformuoti. Pasikeitus poreikiams, pirmąjį jo aukštą galima paversti atskiru butu, mat lengvosios vidinės jo sienos yra nesunkiai perkeliamos.
Sąvoka „saulės namas“ apibūdina pastato iš saulės gaunamą energiją. Ši energija yra saulės kolektorių ir fotovoltinių saulės elementų veikimo variklis. „Aktyvus namas“ reiškia aktyvų saulės energijos naudojimą šildymui. Pastatas vėsinamas natūraliai vėdinant, tai yra naudojant šilumos siurblį iš lauko tiekiant orą per žemę. Todėl namo energijos sąnaudų balansas yra teigiamas. Saulės namai projektuojami, kad kuo efektyviau panaudotų saulės energiją, todėl jų langai, orientuoti pietų kryptimi, yra gerokai didesni nei pasyviojo energiją tausojančio namo, kas sukuria modernesnę pastato išvaizdą.
Kristalo formos namas sukurtas glaudžiai bendradarbiaujant su Rėgensburgo aukštosios mokyklos Architektūros fakultetu (prof. dr. B.Lenzen) ir Freiburgo institutu „Fraunhofer Institut für Sonare Energiesysteme ISE“. Jame taip pat įdiegta kompanijos JUNG valdymo sistema.
TEREIKIA PASIRYŽTI GYVENTI ATEITYJE
Pasak UAB „JUNG Vilnius“ vadovo Raimundo Skurdenio, pagal firmos „Fabi architekten“ architektų projektą Dunojaus pakrantėje pastatytasis protingas namas – viena iš pirmųjų „aktyvaus namo“ technologijos kregždžių. „Jis buvo statytas kaip demonstracinis namas – tiek žmonėms pademonstruoti ateities namus, tiek atskirų gamintojų technologijų išbandymui realiame gyvenime“, – atskleidė specialistas. Jis įsitikinęs, kad toks namas galėjo atsirasti tik šalyje, kurioje jau yra nusistovėjusi elektros energijos supirkimo tvarka iš panašių minielektrinių. Mat šio namo saulės baterijų ir kitų energiją generuojančių sistemų pagaminamos energijos perteklius (vasarą, rudenį ir pavasarį) parduodamas valstybei, o šaltuoju metų laiku, kai namui trūksta energijos – energija iš valstybės perkama. „Bendras namo balansas yra teigiamas, taigi šis namas jo savininkams uždirba pinigus“, – dėsto R.Skurdenis. Anot specialisto, Lietuvoje tokiu namų kol kas dar nėra, nors kai kuriuose namuose panašios technologijos veikia. O kad jos nėra sujungtos į vieną sistemą iš dalies galima kaltinti kaitaliojamus Vyriausybės sprendimus dėl saulės energetikos perspektyvų. „Technologijos tai leidžia įgyvendinti, todėl tereikia savininkų pasiryžimo jau šiandien gyventi ateityje“, – portalui PILOTAS.LT pažymėjo protingo namo sistemų žinovas. PR
Jnnn
( 2013-12-11 )
Primena prieškarinį šarvuotį.