©pilotas.lt |
Kuo daugiau šnekama apie totalinę daugiabučių renovaciją, tuo aiškiau, kad ir ministrams, ir jų renovatorių legionams rūpi tik inžinerinis daugiabučio kūnas. Tarsi šiltesnis konteineris jau savaime išspręstų visas gyvenimo diskomforto problemas greitai senstančiuose ir depresyvėjančiuose sovietmečio mikrorajonuose. Ignoruojančių “smulkmenas” renovatorių euforijoje, dėmesį patraukė kukli, žmogiška iniciatyva – Vietos.org.
Neseniai būrelis jaunų Vilniaus architektų ir studentų ėmėsi iniciatyvos Lazdynų ir Žirmūnų mikrorajonuose analizuoti sovietmečiu suformuotų viešųjų erdvių būklę, socialinę tų erdvių temperatūrą ir, bendraudami su vietos gyventojais, ieškoti būdų ir formų, kaip išesmės patobulinti gyvenamąją aplinką mikrorajonuose.
JAUNŲ ARCHITEKTŲ PILIETINĖ INICIATYVA
Anot architekto Tomo Grunskio, VIETOS.ORG yra nekomercinis socialiai orientuotos architektūros projektas, skirtas miestų gyvenamųjų rajonų viešųjų erdvių atgaivinimo problemai aktualizuoti ir spręsti.
Bendradarbiaujant su vietos bendruomėmis, siekiama inicijuoti šiuo metu apleistų viešųjų erdvių atnaujinimo procesus. Projekto pradžiai pasirinktas Lazdynų mikrorajonas Vilniuje, nes šis urbanistinis paminklas –vienas ryškiausių modernistinio miesto utopijų realizacijų tarybiniais metais Lietuvoje. Ateityje projektą planuojama išplėtoti, palaipsniui įtraukiant į jį ir kitus Vilniaus bei kitų miestų gyvenamuosius rajonus.
ATPAŽINTI, ĮVARDINTI, PAGERINTI
T.Grunskis sakė portalui PILOTAS.LT, kad bendraudami su vietos bendruomenės nariais, VIETOS.ORG architektai siekia identifikuoti ir apibrėžti opiausias viešųjų erdvių problemas konkrečiame rajone. Kalbinant Lazdynų gyventojus, buvo klausiama ne tik, kas jų nuomone yra blogai, bet ir ko jų nuomone reikėtų, kad gyvenamoji aplinka pasikeistų.
Po to, remiantis pokalbių metu surinkta informacija buvo sukurta internetinė apklausa, kurios pagalba siekiama kaip įmanoma tiksliau lokalizuoti specifines problemas mažesnėse gyvenamojo rajono teritorijose. Jos rezultatai gali taps pagrindu pasiūlymams seniūnijai bei Vilniaus savivaldybei.
VIETOS.ORG aktyvistai, anot T.Grunskio dalinsis su gyventojais įvairiomis viešųjų erdvių pertvarkymo vizijomis, kurios galimai inspiruotų ir skatintų pačius gyventojus siūlyti idėjas viešųjų erdvių atgaivinimui. Tuo būdu siekiama suaktyvinti bendravimą tarp bendruomenės narių, savivaldos ir architektų, bei plėtoti tarpusavio santykius paremtus pozityviomis nuostatomis.
Anot T.Grunskio, vizijomis ir sumanymais siekiama parodyti galimybes ir priemones, kaip konkrečios vietos – viešosios erdvės galėtų pasikeisti. Taip pat tikimasi, kad jų viešinimas ir diskusijos ilgainiui leis realiai pertvarkyti kelias viešasias erdves ir šis procesas taps nuolatinis ir nuoseklus.
TRYS PROBLEMINĖS GRUPĖS
Pirmajame etape VIETOS.ORG kūrybinė grupė apsibrėžė tris nagrinėjamų objektų grupes: Lazdynų požeminė perėja, pėsčiųjų takai ir sodeliai. Kūrybinę grupę šiuo metu sudaro: Tomas Grunskis bei Liutauras Nekrošius, Martynas Mankus, Eglė Guldikauskaitė, Beata Juchnevič, Dominykas Kalmatavičius, Milda Kulvičiūtė, Vilius Lingė, Viktorija Macijauskaitė, Agnė Petrulėnaitė, Mantas Trapikas, Justina Valentinavičiutė.
VIETOS.ORG vertinimu, požeminė perėja po Laisvės prospektu šiuo metu yra apleista, tamsi tranzitinė erdvė su periodiškai veikiančių kioskų ruožu.
Pagrindiniai pėsčiųjų takai dabar tėra praeinamos trasos. Nutiesti tarp vietinės reikšmės visuomeninių centrų, jie, pagal tarybines urbanistines vizijas, turėjo būti idiliškomis poilsio zonomis. Deja, taip neįvyko ir šiandien jos yra tuščios ir asocialios.
Anot VIETOS.ORG stebėjimų, po kiekvieno daugiabučio langais dažniausias vaizdas – nesutvarkyti krūmynai arba tuščios apžėlusios pievos. Jos nepriklauso nei namo gyventojams, nei viešąjai erdvei, todėl neatsiranda norinčių jas prižiūrėti.
Šie neįmantrūs pastebėjimai ir konkrečios “žemiškos” jaunųjų architektų pastangos pagerinti vietą, tebus gražiu pavasarišku pranašu, vaduojantis iš demiurginio architektūrinio kosmoso.